Fatma Girik son seyahatine uğurlandı! ‘Bu bayanı unutmak mümkün değil’

Tuncay

New member
MESUT YILMAZ / MİLLİYET
Yeşilçam’ın usta ismi ve eski Şişli Belediye Lideri Fatma Girik, hastanede Covid-19’a bağlı viral pnömoni (zatürre) tedavisi görmekteyken gelişen oldukcalu organ yetmezliği kararı pazartesi günü ömrünü kaybetti.

Duayen sanatçı için birinci merasim saat 10.00’da 1989-1994 yılları içinde belediye başkanlığı vazifesini yürüttüğü Şişli Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Saat 11.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen merasimin akabinde Girik, Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğlen namazını müteakip, hayat arkadaşı Memduh Ün’ün yanına defnedilmek üzere Bodrum’a nakledildi.

79 yaşında vefat eden oyuncunun Türk Bayrağına sarılı tabutu naaşı, Şişli Belediyesi Başkanlık Binası Fuaye Alanı’na getirildi. Törene; Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik, manevi kızı Fatma Ahu Turanlı, CHP Küme Lider Vekili Engin Altay, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, belediye çalışanları ve sevenleri katıldı.

“GİRİK’LE ÇALIŞMAKTAN BÜYÜK ONUR DUYDUM”
Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, “Şişli Belediyesi eski liderimiz ve ülkemiz sinemasının duayen oyuncularından dev bir sanatkara veda etmek için bir ortaya geldik. Fatma Girik’in vakitsiz gidişiyle derin bir hüzün içerisindeyiz. Fatma Girik benim için hayli değerli bir isimdi. Belediye başkanlığı devrinde kendisiyle çalışıyor olmaktan her vakit büyük bir onur duydum. 1994 seçimlerinde 1.5 ay boyunca sabah 07:00’den akşam 01:00’e kadar bütün Şişli’yi adım adım dolaştık. Usta sanatçılığı ve toplumsal içerikli sinemaları ile milyonların gönlünde taht kurmuş bir isimdir” tabirlerini kullandı.

“İŞÇİLERLE YOLLARI YIKAMAYA GİDERDİ”
Sanatkarın manevi kızı Fatma Ahu Turanlı, “Fatma annem Şişli’ye epeyce emek verdi. Benim çocukluğumda Şişli Belediye lideriyken onu meskende görmek fazlaca zordu. Hafta sonları bile meskende yoktu. Sabahın yedisinde kalkıp personellerle yolları yıkamaya giderdi” dedi.

“FATMA GİRİK’İN İSMİNİN VERİLDİĞİ KIZ YURDUNU AÇACAKTI”
Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik, “Diyecek bir şey bulamıyorum. Şişli’de ablamın isminin verildiği kız yurdunun açılışını Muammer Keskin ile planlamıştık, epey güzeline gitmişti. Bu toplantı olacaktı esasen. O bunları görüyor olacaktı. Muhtemelen şu anda da görüyordur. En keyifli olduğu gün bugün olduğunu düşünüyorum” halinde konuştu.

Belediye önünde açıklama yapan oyuncu Nuri Alço, “Onun yeri hiç bir vakit doldurulamaz. Daima yoksulun yanında, yaşlıların yanında oldu. Kendi iş hanını ipotek edip, emekçilerin maaşını verdi. Daima personellerin yanında olmuştur” dedi.

“SENİ ÇOK ÖZLEYECEĞİZ FATMA”
Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen merasimin akabinde Cemal Reşit Rey’e getirildi ve sahnenin ortasına konuldu. Merasimde, Fatma Girik’in oynadığı sinemalardan kesitler gösterildi. Akabinde Fatma Girik’in sevenleri Türk bayrağına sarılı naaşının yanına gelip kürsüye çıkarak his ve niyetlerini lisana getirdi.

Hülya Koçyiğit, “O mavi gözlerle; güya ortasından bir ışık yanarmış üzere, pırıl pırıl, sevgiyle, uygunlukla bakan o güzelim gözler. Girdiği ortama çabucak bir güç getirir, canlılık getirir, neşelendirirdi. Türk sineması denince hepimizin aklına birinci o gelir. Mesleğine tutkuyla, aşkla bir sanatçıydı. Bir efsaneydi, bahadır yürekli bir efsaneydi. Seni hayli özleyeceğiz Fatma. Sinemaya tutkusunu hepimizi biliyoruz, o güzelim sinemaları yaparken duyduğu heyecanı” dedi.

“MAVİNİN BU KADAR HOŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEMİŞTİM”
Oyuncu Parıltı Sürer, “Bütün konuşmaları dinledim. Nitekim Fato, bizim Fato’muz bunların da hayli üstünde bir bayandı. 1985 yılında tanıştık. Bana ‘Merhaba kızım’ dedi. Gözlerine bakınca bir daldım. ömrümde mavinin bu kadar hoş olduğunu düşünmemiştim. Sevdiği insanların üzerinden elini çekmezdi. En son 20 gün evvel konuşmuştuk. Bir insan hastalığına karşın ‘Ne yapıyorsun kızım?’ diye sorardı. ‘Dört Yapraklı Yoncası’nın en cengaverisin sen’ dedim. Bu hanımı unutmak mümkün değil” kelamlarıyla, hislerini lisana getirdi.

“MÜKEMMEL BİR İNSANDI”
Kürsüye çıkan Ediz Hun, “Fatma Girik ile 1964 yılında tanıştıklarını söyleyerek, “58 yıl geçti. olağanüstü bir bayandı, dürüsttü, mertti. İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil sarsılmaz duruşlardadır. bu biçimde bir bayandı. Çok dürüst karakterli, son derece harika bir insandı. Türk sanat alemi için büyük bir kayıptır” diye konuştu.

ÜNLÜLER YALNIZ BIRAKMADI
Fatma Girik, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen merasimin akabinde son seyahatine uğurlanmak üzere Teşvikiye Camii’ne getirildi. Buradaki cenaze merasimine; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, sanat topluluğundan Türkan Şoray, İhsan Gedik, Celal Şener, Kerem Alışık, Bekir Aksoy, Hasan Yıldız, Zafer Algöz, Girik’in kardeşi Günay Girik, manevi kızı Ahu Turan ve epeyce sayıda seveni katıldı. Ahu Turan, manevi annesi Fatma Girik’in tabutuna kapanarak gözyaşlarına boğuldu.

“HİÇ UNUTULMAYACAK”
Oyuncu Bekir Aksoy, Fatma Girik’in epey eğlenceli bir insan olduğunu söyleyerek, “Gerçekten çok üzücü bir müddetç yaşanıyor. Kışın ağır günlerinde aslında Fatma ablanın hayatta olması benim yüreğimi de hayli ısıtan bir durumdu. Fatma ablayla bir dizide birlikte çalıştık uzunca bir süre. O dizi boyunca bana yaşattıkları, hissettirdikleri bir duayen hoca, abla haricinde bir dosttu. İnanılmaz bir eğlenceli kişiliği vardı. Dürüstlüğünü herkes biliyor. Belediyeciliği, hem oyunculuğu, hem hocalığı ve sanatkarlığı herkes biliyor. Türkiye için büyük bir eksik. Fatma Girik Türkiye için hiç unutulmayacak” sözlerini kullandı.

“ÜŞÜYORUZ LAKİN SOĞUKTAN DEĞİL”
Kerem Alışık, “Gökyüzüne can arkadaşlarının yanına gitti. Artık üşüyoruz fakat soğuktan değil. Ruhumuz, kalbimiz üşüyor. Çok üzgünüz. Çok saydığımız pahalı ustamı kaybettik. Bir ay evvel telefon konuşması yapmıştık” dedi.

Cenaze merasimine katılan oyuncu Talat Bulut, “Mavi gözlümüzü kaybettik. Türk sinemasının uzun vadeli olmasını sağlayan en âlâ taşlardan birini kaybettik” açıklamasını yaptı. Nurseli İdiz ise “Mükemmel bir insandı. Bir sanatkara yakışacak her türlü özelliğe sahip bir insandı. Bu kadar erken beklemiyorduk” yorumunda bulundu.

“SON SEFER VEDALAŞTIM”
Yeşilçam’ın Sultan’ı Türkan Şoray, hasta bulunmasına karşın yakın dostunu yalnız bırakmadı. Tabutuna sarılıp ağlayan Türkan Şoray, ayakta durmakta kuvvetlik çekti. “Son sefer sarıldım. Vedalaştım” diyen ünlü oyuncu, konuşacak durumu olmadığını belirtti. Girik’in tabutu başında gözyaşı döken Şoray, yakın dostunun fotoğrafına bakarak tabutunu öptü.

Usta oyuncu Erdal Özyağcılar, “Oyunculuğu haricinde insan kimliği fazlaca kıymetli. Çok özel bir insandı. Dürüsttü, demokrattı. Emekçiyi, işçiyi koruyan bir insandı. Çok kıymetli bir oyuncuydu, milletlerarası bedelde bir oyuncuydu. Ben Bodrum’a gittiğim vakit kesinlikle onun ziyaretine giderdim. Kızımlada hastaneye ziyaretine gittik. Çok büyük bir kayıp, hayli şey var söylenecek” diyerek, hislerini lisana getirdi.

Fatma Girik’in cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının akabinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin merasim mangası tarafınca omuzlara alınarak yüzlerce kişinin alkışları eşliğinde cenaze aracına taşındı. Girik’in cenazesi toprağa verilmek üzere Bodrum’a gönderildi. Merhum sanatçı, hayat arkadaşı Memduh Ün’ün yanına defnedilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI TELEFONU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanatçı Fatma Girik’in vefatı niçiniyle kardeşi Günay Girik’i telefonla arayarak taziyelerini iletmişti. Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa; Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı Fatma Girik’in vefatı ötürüsıyla kardeşi Günay Girik’i telefonla arayarak taziyelerini iletti.

SON FOTOĞRAFINI YEĞENİ PAYLAŞMIŞTI
Yeni yılı hasta yatağında karşılayan Fatma Girik’in son fotoğrafını yeğeni Ahu Turanlı toplumsal medyada paylaşmıştı. Turanlı paylaşımına; “Biz 2021’i hastanede uğurluyoruz… İnşallah 2022 hepimiz için hoş ve sağlıklı günler getirir” notunu düşmüştü.