Erzurum’da yetişmez denilen bitkiyi kış boyunca konservede yetiştirdi!

erkan_623

New member
Uzun yıllar Muğla’da inşaat ustalığı yapan 57 yaşında ki Yusuf Taşçı yaklaşık 7 yıl evvel memleketi Erzurum’un Uzundere ilçesine kesin dönüş yaptı. İlçede huzur bulan Taşçı babasından kalma ve uzun yıllar boş kalan topraklarını pahalandırmak için harekete geçti. Kendisine bahçe yapan Taşçı bir gün internette gördüğü lavanta bahçelerine hayran kaldı. Akdeniz bitkisi olan lavantayı Erzurum’da yetiştirmek için harekete geçen Taşçı, internetten sipariş verdiği lavantaları kış mevsiminde meskeninde bulunan konservelerde yetiştirdi. Baharın gelmesiyle bir arada konservelerden çıkarttığı lavantaları toprakla buluşturan Taşçı, yaprak açan hatta çiçek açan birkaç lavantayı görür görmez Erzurum’da lavantanın yetişeceğini kanıtlamış oldu. Daha evvel kentte birkaç örneği görülse de çabucak hemen yetişmiş bir lavanta bahçesi olmamasından dolayı Taşçı’nın artık en büyük hayali verilecek olan takviyelerle Erzurum’a bir lavanta bahçesi kazandırmak.

Burada yetişir mi diye tereddüt ettim

Lavantaları kışın meskeninde baktığını ve daha sonra toprakla buluşturduğunu söz eden Taşcı,“Lavantaları internetten gördüm ve sipariş verdim. Deneme hedefli aldım. Buraya ahenk sağlayacak mı diye test edeyim dedim. Zira lavanta bir Akdeniz bitkisi ve burada yetişmesi fazlaca güç. Toprakta uzun mühlet kalan bir bitki olduğu için kışın ne olur diye düşündüm. Bir kış geçirdik. çabucak sonrasında toprakla buluşturdum. Şuanda topraktan çıktı ve yapraklarını açtılar. Demek ki burada lavanta yetişebilir. Kimileri çiçek açtı geriye kalan lavantalarımı çiçek açandan ürettim” dedi.

Lavanta bahçesi yapıp istihdam sağlamak gayesindeyim

Taşçı, maksadının büyük çaplı bir lavanta bahçesi kurup gençlere istihdam sağlamak olduğunu belirterek “ Maksadım büyük, ömrüm yettikçe bu lavantalar için uğraşacağım. Çok büyük çapta bir bahçe düşünüyorum. Uzundere ilçesi için istihdam olsun istiyorum. Burası hayli hoş bir ilçe ancak işsizlik hayli fazla bu ilçede istiyorum ki gençler bu bahçede kendi paralarını kazansın. Derdim para pul değil. Param fazlaca değil fakat çaba ediyorum” formunda konuştu.

Bir çocuk üzere bakmak lazım

Lavantalarla bir bebek üzere ilgilenmesi gerektiğini kaydeden Yusuf Taşçı,“ Lavanta küçük bir çocuk üzere, birinci 2-3 yıl bununla fazlaca büyük gayret etmek gerekiyor. Lavantanın ömrü 80 yıla yakın. Çiçek açtıktan daha sonra devamı geliyor. Ne kadar kolları büyürse o kadar toprağın içine gidiyor. Sulu tarlada yetişmiyor. Daha epey killi toprakta yetişmesi lazım.1-2 ay içerisinde burası çiçekten geçilmez.” açıklamalarında bulundu.

Beşerler epey tembelleşti

İnsanların üretim için uğraş etmesi gerektiğini savunan Taşçı,“ Beşerler epeyce tembelleşti o yüzden Erzurum’da lavanta yetişmez diyorlar. Gayret etmekten kaçınıyorlar. Ben küçükken bu topraklardan her gün 2-3 kamyon eser Erzurum’a masraf satılırdı. Artık beşerler kendileri yemek için bile yetiştirmiyor. Bahçeler birebir duruyor fakat yapmıyorlar. Gidip hazır alıyorlar.” dedi.

KAYNAK: İHA