Erdoğan Bayraktar’ın amaç aldığı isim Odatv’ye konuştu: Külliye’den cevap

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Eski Meclis Lideri Cemil Çiçek, eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın kelamlarına ait Odatv’ye konuştu.

FETÖ kumpası olan 17-25 Aralık soruşturmalarında ismi gündeme gelen devrin Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, son röportajında, periyodun Meclis Lideri Cemil Çiçek’i işaret etti.

Eski Bakan Bayraktar, “Benim çocuklarımdan tutuklanan olmadı. Benim dosyamdan kimse tutuklanmadı. Belgemde Cemil Çiçek, yalvardı onlara. Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için. Çiçek, ‘Erdoğan evrakını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların evrakı öbür, bunun belgesi başka’ dedi. Lakin beni de o belgenin içine soktular. Ancak ben kimseye bir şey demiyorum. Kimde hakkım var ise, helal olsun” tabirlerini kullandı.

CEMİL ÇİÇEK ODATV’YE ANLATTI: İÇ TÜZÜK GEREĞİ UYARDIM

Cemil Çiçek, Erdoğan Bayraktar’ın bahsetmiş olduğu 17-25 Aralık belgesiyle ilgili detayları Odatv’ye anlattı.

“Erdoğan Bayraktar’ın ne söylemiş olduği beni ilgilendirmiyor, ben hukuk ne diyorsa onu yaptım” diyen Cemil Çiçek, şunları söylemiş oldu:

“Soruşturma önergesinde, dört bakan birlikte verilmişti. Erdoğan Bayraktar’a yönetilen hata isnadı ile başka üçüne atfedilen hata isnadının alakası yoktu. Yani alakası olmayan birini koymuşlardı, benim de yol istikametinden itirazım oldu. Üç bakan İstek Zarrab’la alakalı gündeme geldi. Bayraktar ise farklıydı. Soruşturma önergesi verilecekse şayet, Erdoğan Bayraktar farklı, üç bakan başka olacaktı. İç tüzük gereği bunu söylemiş oldum.”

“YALVARMA FALAN YOK”

Erdoğan’ın Bayraktar’ın “Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara” lafına itiraz eden Cemil Çiçek açıklamalarını şöyleki sürdürdü:

“Yalvarma falan yok. Ben Meclis Lideri olarak nazaranvimi yaptım. O periyotta aslına bakarsanız suçluluk, suçsuzlukla ilgili kıymetlendirme yapma talihimiz yoktu. Evrakın içeriği bilinmiyordu. O niçinle yordamı taraftan Meclis Lideri olarak, önergenin veriliş stiliyle ilgili itirazımı yaptım. O günkü konumum, işin temelini incelemeye değil önergenin adabına ilişkindir.”

“BEN BU İLKELLİĞİ HİÇ YAPMADIM”

Erdoğan Bayraktar’ın “Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için” kelamlarını hatırlatıp “Bayraktar’la aranızda bir sorun mi vardı?” sorumuz üzerine ise Cemil Çiçek şunları söylemiş oldu:

“Aramızda bir sorun yok ancak haklılığını göstermek ismine bu biçimde bir şey söylemiş olabilir. ‘Beni sevmeyen biri bile beni başka tuttu’ iletisi vermek için olabilir. Haklılığını göstermek bu biçimde değil, siyaset hukukuna bakılırsa yapılır. Filancayı seviyoruz, ya da sevmiyoruz diye yapılmaz, bu biçimde bir şey yok. Bu ilkel bir durum, ben bu ilkelliği hiç yapmadım.”

“MUHALEFET niye KILINI KIPIRDATMADI”

17-25 Aralık soruşturmasının akabinde mecliste önergenin veriliş sürecine dikkat çeken Cemil Çiçek, muhalefeti eleştirdi.

“Bu önergede, 55 milletvekili yetiyor, kanıta de gerek yok. Önergenin veriliş tarihine bakın” diyen Çiçek şu biçimde devam etti:

“Önerge ortadan üç ay daha sonra geçtikten daha sonra veriliyor, muhalefet bir türlü vermedi. Kayıtlar bunu söylüyor. Zannediyorum, süreci 17 Mart’ta Mustafa Elitaş başlatıyor. niye muhalefet bu hususta kılını kıpırdatmadı?”

Caner Taşpınar

Odatv.com