Elle taşınan hava radar sistemi yaptı, ABD anında iletişime geçti

celikci

New member
Elle taşınan hava radar sistemi yaptı, ABD anında iletişime geçti
Mucid Müslüm İncedal Gaziantep’te yaşıyor. Daha küçükken elektronik alanına meraklı olduğunu aktaran İncedal, uzun zamandır elektro optik alanında projeler yaptığını belirterek şunları söyledi: “Arazideki birliklerin havadan gelen unsurları hava taarruz sistemlerini tespit edip erken uyarı vermesini sağlama fikri bende uzun zamandır vardı. Dünyadaki örneklerine baktığımız zaman bu sistemlerin çok ağır ve insan tarafından da taşınamayacak derecede büyük. Bu benim çıkış noktam oldu. Kendi sistemimi insanların rahatlıkla taşıyabileceği özellikle son dönemde artan insansız hava araçlı saldırılarına karşı koyabilecek bir donanım olarak tasarladım. Çalışmamın ismi VİDAR. Sistemin ana özelliği havadan yaklaşan 15 kilometreye kadar büyük uçaklar ile 5 kilometreye kadar da insansız hava araçlarını rahatlıkla tespit edebiliyor. Tespit lazerle yapılıyor ve bu lazer de karşı tarafa hiçbir şekilde görünmüyor. VİDAR’ın en büyük özelliklerinden biri budur. Testler başarıyla geçildiSistemin bütün test ve denemeleri de başarıyla geçtiğini belirten Müslüm İncedal, VİDAR’ın yurt dışından büyük ilgi görmesine rağmen önceliğinin Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu söyledi. ABD’den yakın markajAmerika Birleşik Devletleri’nin sistemle ilgilendiğini de sözlerine ekleyen İncedal şu ifadeleri kullandı: “VİDAR’ın bu özelliğinden dolayı da Amerikan Hava ve Uzay Kuvvetleri VİDAR’ı merak etti. Onlara ürün sağlayan ana yüklenici firmaların Etik ve Bilim Kurulu benimle internet üzerinden görüştü. Orada benden VİDAR’la ilgili bilgi almaya çalıştılar. Onların neyi merak ettiğini öğrenmeye çalıştım” dedi.

ALINTIDIR