Ekrem İmamoğlu’ndan Halk Ekmek açıklaması

semaver

Active member
Ekrem İmamoğlu’ndan Halk Ekmek açıklaması İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek çalışanlarıyla iftarda bir ortaya geldi.

Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen yemek aktifliğiyle orucunu mesai arkadaşlarıyla birlikte açan İmamoğlu, iftar öncesinde kısa bir konuşma yaptı.

“Çok iştirakimiz var, çalışanlarımızdan oldukcaça davet alıyoruz, lakin özel olarak Halk Ekmek’in iftarında olmak istedim” diyen İmamoğlu, “Çünkü, bilhassa ülkemizin bu yaşadığı güç vakit içinderda, ekonomik olarak yaşadığı zahmetli günlerde, Halk Ekmek’in bedeli fazlaca daha değerli bir yere oturdu. Yurttaşlarımız, vatandaşlarımız, büfelerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. İnsanların ekmek gereksinimini karşılama konusunda, Halk Ekmek’in bütün çalışanları ağır bir konut ortaya koyuyor. Bu tarafıyla Halk Ekmek’te çalışan bütün işçi dostlarıma, çalışma arkadaşlarıma hem şahsım ismine birebir vakitte 16 milyon İstanbullu ismine yürekten teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

AHMET İSVAN’I ANDI

Birinci Halk Ekmek fabrikasının 70’li senelerda, devrin İstanbul Belediye Lideri Ahmet İsvan tarafınca kurulduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Halk Ekmek, İstanbul’umuzun epey kıymetli bir markası. Birinci kuruluşunu yapan Ahmet İsvan’ı burada rahmetle, minnetle anıyorum. daha sonrasında katkı sunan herkese de teşekkür ediyorum. Zira Halk Ekmek, afet olduğunda büyük bir muhtaçlığımızı karşılayacak olan bir kurumumuz. Halk Ekmek, kar yağdığı periyotta ya da badire yaşandığı bir periyotta bir daha muhtaçlığımızı çözecek olan bir kurumumuz. Halk Ekmek, İstanbulluya ıstırap çektiği durumlarda, ekonomik olarak sorun yaşadığı vakit diliminde katkı sunan bir kurumumuz. O bakımdan pahalı bir iş yapıyorsunuz” dedi.

“HALK EKMEK OTOMOBİLLERİ ÜÇ GÜNDE BİR DÜNYAYI TURLUYOR”

Evvelki idare periyodunda günde yaklaşık 800-900 bin civarında olağan ekmek üretilirken, kendilerinin bu sayısı gereksinime dönük 1,5 milyona çıkardıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Günde, 16 bin 500 kilometre yol kat ediyor arkadaşlarım Halk Ekmek’i ulaştırmak için hemşehrilerimize. Yani üç günde bir, neredeyse dünyanın etrafında bir tıp atacak kadar yolda arkadaşlarım ortaya emek koyuyorlar. Yeni bir fabrikamız açılıyor Hadımköy’de. Bu da üretimimize paha katacak, katkı sunacak epeyce hoş bir tesis oldu. İnşallah mayıs ayı sonunda 250 bin olağan ekmek de burası üretecek. hem de 1 milyon adet ‘roll’ ekmek, 250 bin adet de ‘çeşit ekmek’ üreteceğiz” ayrıntılarını paylaştı.

“YENİ FABRİKA İLE UZUN YILLAR YATIRIMA GEREKSİNİM DUYULMAYACAK”

Yeni Halk Ekmek fabrikasının devreye girmesiyle, uzun yıllar bu stil bir yatırıma gereksinim duyulmayacağını kaydeden İmamoğlu, “Sizlerin ürettiği ekmekle birlikte İstanbulkart’ın, toplumsal hizmetlerimizin çalışmalarıyla birfazlaca insanımıza milyonlarca adet ekmeği de fiyatsız bir biçimde sağlamanın fırsatını bize veriyorsunuz. Sizlerin tamamını bir aile olarak kabul ediyorum. Sizleri bu akşam iftar soframızda ağırlamanın keyfini yaşıyorum” diye konuştu.