Ebubekir Sofuoğlu bu seferde Halil İnalcık'a yönelik sözleri ile gündemde!

celikci

New member
Ebubekir Sofuoğlu bu seferde Halil İnalcık'a yönelik sözleri ile gündemde!
Üniversiteleri fuhuş yuvasına benzeten Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, bu kez de hocaların hocası olarak bilinen ünlü tarihçi Halil İnalcık'ı hedef aldı. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, "Vay Osmanoğlu! 624 yılın 500 yılı, 3 kıtada süper güç olan tarihin, seni yıkan odaklardan biri olan Rockefeller burslu, tarihçilerin kutbu (benim değil) denilen İnalcık’a emanet. Tabii ki senin neslin sana düşman olacak. Tarihini sen yazmadın ki. Tarihini seni yıkanlar yazdırdı" ifadelerini kullandı. SOFUOĞLU, OSMANLI DÜŞMANI AVINDA!Halil İnalcık’ın “Tanzimat” isimli kitabından bazı bölümleri de alıntılayan Sofuoğlu, “Osmanlıya profesyonelce böyle vurulur” ifadelerini kullandı. 1976 yılında hayatını kaybeden bir başka tarihçi yazar olan Şevket Süreyya Aydemir’i de hedef gösteren Sofuoğlu şunları kaydetti: "Osmanlı düşmanlığınız bitmedi gitti ya! Osmanlı, güya 13 yaşında Müşir Kazım Paşanın oğlunu hem subay yapmış hem 2 rütbe vermiş. Sen önce kendi yazdığın yalanı iyi oku. Resneli Niyazi denilen devlet düşmanını 13 yaşında teğmen yapıyorsun. Tarihi işte böyle hep yalan yazdılar." “NE YANİ İNALCIK ELEŞTİRİLMEZ Mİ, TANRI MI O?”Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Sofuoğlu, "İnalcık’a verilen burs Osmanlı’yı yıkan ailelerden birinden ise benim için önemli. Makalesi ve tenkit etmediği alıntısıyla yapılan Osmanlı iftirası üzerinden İnalcık’a, teknik bir eleştiri yaptım. Ne yani İnalcık eleştirilmez mi, tanrı mı o?” ifadelerini kullandı. SOFUOĞLU’NUN DEKANINDAN AÇIKLAMA! “ÜZGÜN VE RAHATSIZIM”Sofuoğlu’nun görev yaptığı Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Alkan da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Tarihçi olduğunu söyleyen Alkan, şunları dile getirdi: "Yapmış olduğu açıklamaya tabii ki katılamayız. Yapmış olduğu değerlendirme üslubu, tarzı asla tasvip edilebilecek bir şey değil. Bölümdeki arkadaşların da benim gibi düşündüğünü biliyorum. Gündeme getirdiği konular hem akademik bilgi anlamında ciddi sorun hem de bir üniversite hocasına yakışmayacak bir tarz. Bu anlamda şahsım adına ben üzgün ve rahatsızım. Halil İnalcık Türk tarihçiliğinin en önemli isimlerinden biri. Osmanlı tarihi araştırmalarıyla, erken dönemi hakkında çığır açan önemli bir tarihçimiz. Böyle rol model olan birinin hafife alınması ve sadece bir cümlesini cımbızlayıp yönlendirme yapması doğru değil. Biz Halil İnalcık’ı gelmiş geçmiş en önemli tarihçilerden biri olarak görüyoruz.”

ALINTIDIR