Dünyada en çok dinlenen Türk sanatkarlar belirli oldu

Suzan

New member
Hürriyet köşe muharriri Orkun Ün bu haftaki köşe yazısında Dünyada en epeyce dinlenen Türk sanatkarları kaleme aldı. Ün, “2022’de dünya genelinde en epeyce dinlenen Türk sanatçılar” başlıklı yazı yazdı.

Orkun Ün’ün bu haftaki yazısındaki ilgili kısım şöyle:

“Geçen hafta Spotify, yılın özetini paylaşmıştı. En epey dinlenen müzikçiler, en sevdiğimiz müzikler, müzik cinsleri… daha sonra elime çabucak hemen açıklanmayan diğer Spotify dataları geldi. Enteresan bir liste. örneğin gözlerim o listede Aleyna Tilki’yi aradı. Birkaç kere baktım, inceledim… Yok, bulamadım. İşte dünya genelinde en epeyce dinlenen Türk sanatkarlar…

1- İlkay Şencan

Listenin tepesinde İlkay. özetlemek gerekirse bahsedeyim, zira eminim birçoğunuz ismini birinci defa duydunuz. İlkay, DJ ve müzik imalcisi. İsmini 2018 yılında “Rockstar” müziğiyle duyurdu. R&B ve soul müzik alanında tam bir star aslında.

Bizim starlık algısıyla karıştırmayın. Türkiye’de olmasa da sonlarımız haricinde yaptığı müziğin hakkını ziyadesiyle alıyor.

2- Serhat Durmuş

Şaşırdınız değil mi… “Ne alaka” falan diyorsunuz. Serhat ‘trap’ müziğinde bir marka. “Hislerim” ve “La Câlin” müzikleri onu dünyada en epey dinlenen Türk sanatkarlar içinde ikinci sıraya taşımış.

3- Ezhel

Ezhel hem ülkemizde tıpkı vakitte ülke haricinde epeyce dinleniyor. Yurtharicinde en epey dinlenen sanatkarlar içinde tepeyi zorlayan isimlerden biri.

4- Arem Özgüç & Arman Aydın

Onları Buray ve Feride Hilal Akın’la yaptıkları “Rampapapam” ve Buray ile ortak çalışmaları “Senin Yüzünden”le epey dinledik. Anlaşılan dinleyen yalnızca bizler değilmişiz.

5- Hevi

Hevibeats diye de tanınıyor ancak palavra yok ben de birinci defa duydum kendisini. Biraz da dinleme fırsatım oldu. Dünya çapında işler yapan bir prodüktör. Spotify’da aylık 1 milyondan fazla dinlenmeye fazlacatan ulaşmış.

6- Burak Bulut & Kurtuluş Kuş

Bu ikili Türkiye’de de listelerin doruğunda. Ancak dünya çapında en hayli dinlenenler içinde olmalarına şaşırdım. Şaşırmam, onların makûs iş yaptığı manasına gelmesin. Tersine tahminen de yeni jenerasyonun istediğini yapıyorlar. Bunu fark edememiş olmama şaşırdım. Hiç kolay iş değil o listeye 6’ncı bayağı girmek.

7- Sefo

Bu sene Pantene Altın Kelebek’te her insanın alkışladığı bir sahne gösterisine imza atan Sefo, dünyada en çok dinlenen Türk sanatkarlar içinde 7’nci sırada. Yan sütunda hangi müziğiyle o listeyi zorladığını da yazdım.

8- Reynmen

Biz onun için “bir müddetdir sessiz” ya da “Eskisi üzere müzikler yapamıyor” desek de gemisini fazlaca hoş yürütüyormuş. Baksanıza, kim bilir kaç milyon kişi onu dinlemiş Türkiye haricinden.

9- İbrahim Tatlıses

Haydi buyurun işte. Küllerinden doğan Tatlıses, Spotify’a da damgasını vurmuş. Ortadoğu’daki dinleyicilerin bu sıralamada hissesi büyük bence.

10- Mustafa Ceceli

Öyle epeyce müziği, o denli fazla iş birliği var ki Ceceli’nin. Kesinlikle bir noktamızdan yakalıyor. Ceceli “Onu sevmezsen bende bu da var, buyurunuz” demeyi epeyce güzel biliyor zira. Ziyadesiyle geniş bir müzik bilgisi var.

Ve sıra şarkılarda

Şimdi Spotify datalarına göre Türk sanatkarların 2022’de dünya genelinde en çok dinlenen müziklerine bakalım.

1- Alok & İlkay Şencan & Tove Lo – “Don’t Say Goodbye”

Tove Lo İsveçli, Alok ise Brezilyalı. Şarkıyı seslendiren Tove Lo için o denli hoş bir altyapı hazırlamışlar ki… Dinlemeye doyamazsınız, o derece. İşte bu yüzden müzik 2022’de İlkay’a fazlaca hoş bir madalya vermiş.

2- Serhat Durmuş & Zerrin – “Hislerim”

Türkçe kelamlardan oluşan müziğe Zerrin Temiz’in sesi eşlik etmiş. Birinci defa dinledim ve tekrar yeniden dinleyince niye dünya sıralamasında 2’nci sıraya çıktığını çabucak anladım.

3- Dynoro & İlkay Şencan – “Rockstar”

Dinlerseniz “Aaa bu muydu” dersiniz. Çok aşina olduğumuz bir müzik zira. İlkay’ın en epey dinlenen müzikler sıralamasında birinci 3’e iki müziğiyle girmesini sağlamış.

4- Arem Özgüç & Arman Aydın & Jordan Rys – “Astronaut In The Ocean”

Eminim Arem ile Arman vakit içinde fazlaca daha başarılı işlere imza atacaklar.

5- Serhat Durmuş – “La Câlin”

Çok uygun müzik. O denli hoplatıp zıplatmıyor ancak gdolayıyor sizi uzaklara.

6- Emie & İlkay Şencan & Yves V – “Not So Bad”

Baksanıza İlkay’a! Tüm listelerde ismi var. Gel de reddet, karşı çık başarısına.

7- Reynmen & Soolking – “Aşkım”

Çok tanıdık bir isim Reynmen. Yaptığı bu düetle dünya listesine de ismini yazdırmış.

8- Tarkan – “Şımarık”

seneler da geçse ne Tarkan ne de “Şımarık” sevdası biter. Daha zirvelerde olsaydı da hiç şaşırmazdım esasen.

9- Capo & Sefo – “Isabelle”

Ortalığı yıktı geçti esasen bu müzik. Yazımı yazarken bile kulaklarımda çınlıyor ve ben orta ara “Isabelyaaa” diye bağırıyorum. Sonuna kadar hak edilmiş bir muvaffakiyet.

10- Edis – “Arıyorum”

Edis üzere çağdaş müzikler yapınca karşılığı da bir biçimde geliyor. Daima düşünürdüm ne çağdaş, ne önü açık bir müzik diye. Boşuna düşünmemişim. Baksanıza yabancılar da vermiş karışlığını Edis’e.

Müzik türleri

Dünyada en hayli dinlenen Türkçe müzik çeşitleri şöyleki:

1- Türkçe pop

2- Türkçe trap pop

3- Türkçe hip hop

4- Deep Türkçe pop

5- Türkçe rock

Asıl liste budur

Bana sorarsanız asıl liste budur. Er meydanıdır yani.

Türkiye’de dinlenmek büyük muvaffakiyettir ancak ismini, yaptığın müziği ülke haricinde kabullendirmek hiç kolay bir iş değildir.

O yüzden şu listedeki herkese hürmetim sonsuz, onlardan beklentim ise uçsuz bucaksız…

E mahrum Aleyna?

Bu liste elime ulaştığında gözlerim Aleyna Tilki’yi aradı. Dedim hatta “E sen olsaydın bari” be Aleyna.

– E “Warner Music” diyordun?

– “Benim maksadım yurtdışı” diyordun?

-“Buralarda dinlenmesem de oralarda kraliçeyim” diyordun?

Değilmiş.

Demek ki kendini, müziğini kabullendirmek için daha vakit varmış.

Hatta tahminen sağa sola laf yetiştirmek yerine biraz müzik işlerine tartı vermek gerekiyormuş. Üzüldüm alışılmış.

Ben her fırsatta savundum Aleyna’yı.

Ama gerçekler ortada işte.

Umarım seneye bu listeye girer ve en doruklara ismini yazdırır ‘dünya starımız’ Aleyna Tilki.”