Doğuştan çene bozukluğu olan 21 yaşındaki genç kız estetik çeneyle sıhhatine kavuştu

erkan_623

New member
21 yaşındaki Zübeyde Karakaş, doğuştan gelen çene bozukluğu hastalığı niçiniyle gündelik hayatında zorluk yaşıyordu. Yemek yerken ağzında yaralar oluşan ve görünüşünden dolayı kendini makûs hisseden Karakaş, VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde tedavi olmaya karar verdi. Genç hasta, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Demir ve takımı tarafınca gerçekleştiren çene ameliyatının akabinde yeni bir görünüme kavuştu. Demir, “Yapılan ameliyat ile hastanın konuşmak, yemek, içmek üzere günlük aktivitelerinde işlevsel düzelme amaçlandı. Hastanın yüz bütünlüğü estetik manada olumlu değişti” dedi.

HASTANIN YÜZ BÜTÜNLÜĞÜ ESTETİK MANADA DEĞİŞTİ

Yaptığı ameliyat hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Demir, “Çene deformiteli hastalar konuşmak, yemek içmek üzere günlük yaşantılarında zorluklar yaşayabilirler. Bunun yanı sıra toplumsal hayatta da çene ve ötürüsıyla yüz görünümleri ile ilgili ezalar yaşayabilmektedirler. Yapılan ameliyatla üst çene ileri alınıp alt çenesi geriye çekilerek üst ve alt çene içindeki dengesizliği giderildi. Yapılan ameliyat ile hastanın konuşmak yemek içmek üzere günlük aktiviteleri işlev olarak düzeldi. Hastanın yüz bütünlüğü estetik manada olumlu değişti. Bütün bunlar bir ortaya geldiğinde hastanın hayatında esaslı değişiklikler meydana getirebilmektedir. Çene kemikleri içinde deformite olan hastaların bu mevzuda tecrübeli Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Ortodonti kliniklerine hastaların başvurmalarını tavsiye etmekteyiz” dedi.

20 GÜN İÇİNDE GÜZELLEŞME SAĞLANIYOR

Ameliyatlar kararında hastanın 3 ay daha sonra olağan ömrüne döndüğünü tabir eden Prof. Dr. Demir, “Ortognatik Cerrahi çene kapanma meselelerinin ve düzeltilmesi için yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar yapılmadan evvel ortodonti uzmanları tarafınca çenenin ve dişlerin kıymetlendirilmesi ve ameliyata hazırlanması gerekmektedir. Ortodonti uzmanlarımızın yaptığı ameliyat planlarına bakılırsa plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi olarak biz de grubumuzla ameliyatlarımızı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de daha epey alt çenenin ileride olması formunda deformiteler vardır. Bunun yanı sıra, alt çenenin ileride olması, üst çenenin geride olması yahut üst çenenin yalnızca geride olması biçiminde de farklı deformiteler görülebilmektedir. Bu deformitelerin tedavisinin uygun planlama ve ortognatik cerrahi yapılarak düzeltilmesi gerekir. Genelde 15 -20 gün süren bir düzgünleşme devri vardır. 3 ay daha sonra da hasta olağan hayatına dönebilir” diye konuştu.

ÖNCEDEN KENDİMİ TUHAF HİSSEDİYORDUM

Ameliyat olduğu için memnunluğu lisana getiren Zübeyde Karakaş ise “Hocamıza çene bozukluğu şikâyetiyle geldim. Çenemin alt tarafı fazla eğriydi. Bu durumdan şikâyetçiydim. Şu an halimden hayli mutluyum. Âlâ ki de ameliyat olmuşum diyorum. Evvelce kendimi tuhaf hissediyordum. Bir ortamda çenem fazla dikkat çekiyordu. Şu anda memnunum ve beğeniyorum. Benim durumdaki herkese de öneriyorum. Evvelce yemek yerken ağzımın kenarlarını daima ısırıyordum. Daima yaralar oluyordu. Şu anda o denli bir problemim da kalmadı” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA