Doğuştan cam kemik hastası 29 yaşındaki Burak, azmiyle pürüz tanımıyor

erkan_623

New member
2 yaşına kadar ilaçlarla hayatta kalan Burak Sakçı, 20 yılını akülü tekerlekli sandalye üzerinde geçirdi. Geçmiş senelerda 5 ameliyat geçiren ve fizik tedavi goren Sakçı, 22 yaşında yürüteç dayanağıyla birinci adımını attı. Hastalığı niçiniyle kırılgan bir yapıya sahip olan Sakçı, ömür gayretini hiç bırakmadı. Azmederek tertipli antrenmanlar yapan Sakçı, yürüme kabiliyetini her geçen gün artırdı. Daima kendisine yeni amaçlar belirleyen Sakçı, Eskişehir Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü bünyesindeki Bilgi Süreç ve Bağlantı Bürosu’nda işe başladı. Bununla da yetinmeyen Sakçı, etrafındakilerin “yapamazsın” demesine aldırmayarak otomobil sürmeyi öğrendi ve şoför dokümanı aldı. Cam kemik hastalarına ve tüm engelli bireyleri motive etmek istediğini belirten Sakçı, hayatını anlatan bir de kitap yazdı. Kendisi üzere cam kemik hastalarına çabayı hiç bir vakit bırakmamaları tavsiyesinde bulunan Sakçı, hem çalışarak ayakları üstünde duruyor birebir vakitte kendisini daima geliştiriyor.

BİR İŞİ YAPABİLECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORSAM O İŞ BİTMİŞ DEMEKTİR

hayatında daima gayretin olduğunu ve kaygılarının daima üzerine gittiğini kaydeden Sakçı, “Benim için hiç kolay olmadı. Birinci vakit içinderda fazlaca kuvvetli periyotlardan geçtim. Yakın etrafımdaki beşerler bile bana inanmıyordu hastalığımdan dolayı. vakit içinde kimi şeyleri başarabildiğimi gördüklerinde kabullendiler. Bugünlere gelmemde en büyük destekçim ailemdi. Çocukluğumdan bugüne sayısız kırığım oldu. İp bile atlayamıyorsunuz. Arkadaşlarınız koşup top oynarken siz onlara bakıyorsunuz. Ben de bir birey olduğumu herkese gösterdim. Onlar da bana hayli takviye oldular. Sonlarım çerçevesinde bir işi yapabileceğimi düşünüyorsam o iş bitmiş demektir. Evvel istemek ve azmetmek gerekiyor. Ben 29 yaşındayım ve bugünlere bir günde gelmedim. Bana ‘araba süremezsin, cam kemik hastasısın. Kaza olursa anında her yerin kırılır’ dediler. bu biçimde benim yolcu koltuğuna da oturmamam gerekir. Endişelerimizle yaşayamayız. Onların üstüne gitmemiz gerekiyor” halinde konuştu.

HEDEFİM KENDİ AYAKLARIM ÜZERİNDE DURABİLMEK

Çalışmadan da devlet takviyesiyle geçimini sağlayabileceğini lakin çalışarak hayatını sürdürmek ve topluma katkı sağlamak istediğini lisana getiren Sakçı, “Cam kemik hastası bireyler, aileleri bana onlara örnek olduğumu söylemeleri beni motive ediyor. Yürüyemeyebiliriz, konuşamayabiliriz, goremeyebiliriz fakat nefes aldığımız sürece isteyip de başaramayacağımız hiç bir şey yok. Ben bakım fiyatı ya da engelli maaşı alarak da geçimimi sağlayabilirdim lakin benim hedefim kendi ayaklarım üzerinde durabilmek. Kendi ayaklarım üzerinde durup o özgürlüğün tadını çıkarmak değişik bir şey” sözlerini kullandı.

KİTABINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ARMAĞAN ETMEK İSTİYOR

Günlük yaşantısında da faal olan Burak Sakçı, toplumsal sorumluluk projelerine katılıyor. Cam kemik hastaları için de farkındalık çalışmaları gerçekleştiren Sakçı soluksuz biçimde faaliyetlerini sürdürüyor. Yazdığı “Umutlar Kırılmaz” isimli kitabını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ikram etmek istediğini belirten Sakçı, kelamlarını şu sözlerle sonlandırdı: “AFAD’ın toplumsal sorumluluk projelerinde istekli olarak yer aldım. Tıpkı bahtı paylaştığım cam kemik hastalarına, engelli bireylere ve çıkmaza girmiş insanlara umut olabilmek ismine bir de kitap yazdım. Yakın vakitte kentimizi ziyaret edecek olan cumhurbaşkanımıza da imzalı bir kitabımı ikram edip kendisiyle tanışmak isterim.”

KAYNAK: İHA