Dönmez: Gaye güçte denetim edilebilir dışa bağımlılık

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Mehmet KARA

Güç Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’ndaki büyük doğalgaz rezerv keşfi yardımıyla “fosil yakıt yoksulu Türkiye” algısını yıktıklarını, Türkali-7 kuyusunda sondaja başlanacağını söylemiş oldu. Dönmez, güçte dışa bağımlılığı denetim edilebilir noktaya getirmeyi hedeflediklerini söz etti.

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, PETFORM tarafınca gerçekleştirilen 13. Hidrokarbon Arama-Üretim İstişare Toplantısı’na katıldı. Buradaki konuşmasında Türkiye’nin öteden beri fosil yakıtlar yoksulu olarak bilindiğini hatırlatan Dönmez, “Aslında petrol hakkında kullandığımız kaynak zengini olmadığımız cümlesini şimdiye kadar doğal gaz için de kullanıyorduk. Ama 2020 yılı Temmuz ayında Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gaz ve bu bölgeden beklediğimiz yeni müjdeli haberlerle bir arada ülkemizin bu mevzudaki makûs talihinin değiştiğini ve bu cümleyi bundan daha sonra kullanmayacağımızı büyük bir sevinçle belirtmek istiyorum. Biz aramaya, üretmeye devam edeceğiz. Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır. Çalışmalarımızı bu istikamette hassasiyetle devam ettiriyoruz. Her vakit şunu söylüyoruz var ise kesinlikle bulacağız.”

Sondaj ve araştırma filosu

Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma gemileri ile Fatih, Yasal ve Yavuz Sondaj gemileri ile arama ve sondaj gemisi filosunu güçlendirdiklerini anlatan Fatih Dönmez şu biçimde dedi:

“Mevcut sondaj filomuza geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledik. Yedinci kuşak, son teknolojiyle donatılmış yeni sondaj gemimizin alımını tamamladık. Dünyada bu gemiden yalnızca 5 tane var. Bunlardan birinin de bizde olması hepimizi gururlandırıyor ve heyecanlandırıyor. Bu gemiyle hayli kıymetli çalışmalar yapacağız. 2022 yılının bahar aylarında bu gemimiz de gruba dâhil olacak ve Haziran ayı üzere sondaj faaliyetlerine başlayacak inşallah.”

Dışa bağımlılıktan kurtulmak

Sondaj ve araştırma gemilerini kuvvetli irade ve kararlılık yardımıyla Türkiye’ye kazandırdıklarını vurgulayan Fatih Dönmez şöyleki devam etti:

“Enerjide bağımsız bir Türkiye bir epey istikrarın de bir daha oluşmasını sağlayacaktır. Petrol ve doğal gaz bugün güç ithalatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu durumu aksine çevirmenin en kıymetli yollarından biri güçte kendi kendine yeten bir ülke olmaktan geçiyor. Zira biliyoruz ki petrol ve gaz dalı, dünyada meydana gelen tüm ekonomik krizlerden, ülkeler ortası problemlerden etkilenen bir yapıya sahip ve dışa bağımlılık bu tesirin daha fazla hissedilmesine sebep olan ögelerin en başında geliyor.”

Denetim edilebilir dışa bağımlılık

Türkiye’yi, dışa bağımlı olduğu kaynaklarda durumu denetim altında tutabilir bir düzeye getirmek istediklerini anlatan Güç Bakanı Dönmez şöyleki dedi:

“Yerli üretimi artırmak tarafındaki çalışmalarımız devam ediyor. Ulusal Güç ve Maden Siyasetimiz bu fikirlerle ortaya çıktı. Daha fazla arama ve sondaj yapacağız. Daha fazla yerli ve yenilenebilir güç alanında çalışma yapacağız. Madenlerimizi daha fazla ortaya çıkaracağız. Madenlerimizi işleyerek daha fazla uç eser olarak ihraç edeceğiz.”

Yeni teknolojiyle eksi kuyuları ihya

Fatih Dönmez, daha evvel açılıp (petrol yok) denilerek kapatılan kuyulardan kimilerinin, yeni elde edilen datalar ışığında bir daha değerlendirildiğini söylemiş oldu. Dönmez, “Eski alanlarımızı yeni bir anlayışla, yeni metot ve formüllerle bir daha ele alıyoruz. 1982 yılında kapatılan Varınca-1 kuyumuzu, bugün yeni teknolojilerle bir daha değerlendirdik ve günlük 3 bin varilin üzerinde bir üretimle devreye aldık. Yatay sondajlarla da bilhassa çatlak rezervuara sahip alanlarda üretimlerimizi artırıyoruz. Adıyaman’daki Karakuş alanımızda 1995 yılında üretimi sona eren kuyularımızdandı. Lakin yeni bir yolla kuyumuzu bir daha açtık ve bugünkü üretimimiz daha evvelkinin neredeyse 2 katına çıktı.”

Cudi’de kaliteli petrol

Güç Bakanı Dönmez, daha evvel arama-üretim yapılmayan Cudi’de bugün 35 API kalitesinde günlük 700 varillik bir petrol üretimi düzeyine ulaşıldığı bilgisini paylaştı. Karadeniz’deki aramalarda ülke iktisadına büyük sıçrama yaptıracak seviyede rezerv keşfi yapıldığını söz eden Bakan Fatih Dönmez, “Diğer taraftan ülkemiz üzerinde oluşturulmuş olumsuz psikolojinin ortadan kalkması açısından bir terapi niteliğinde oldu. Tüm bu olumlu sonuçlar hiç bir şey yapmayarak olmuyor. Bakanlığımız bütün üniteleriyle gecesini gündüzüne katarak çalışıyor” dedi

Karadeniz’deki her adım muvaffakiyet öyküsü

Hidrokarbon kaynaklar aramaya yönelik Karadeniz’de yürütülen çalışmaların her birinin başka bir muvaffakiyet kıssası olduğunu tabir eden Güç Bakanı Fatih Dönmez, bu mevzudaki son gelişmelere de değindi:

“Halen çalışmalarımız devam ediyor. Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi kapsamında şu ana kadar açılan 7 kuyuya ek olarak, Fatih çalışmalarını şu an Türkali-6 kuyusunda sürdürüyor. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını müteakip Türkali-7 lokasyonunda da sondaj çalışmalarına başlayacağız. Türkali-2 kuyusunda planlanmış olan uzun müddetli akış testleri üç farklı düzeyde Yasal Sondaj Gemisi tarafınca muvaffakiyetle yürütüldü.

Bu testler esnasında elde edilen bilgilerin kıymetlendirilmesi ve üretim planlamasına temel teşkil edecek modelleme çalışmalarımız devam ediyor. Gerekli hazırlıkların akabinde Türkali-1 kuyusundaki testlere başlayacak.”

Sakarya Sahası’nda birinci gaz üretimi 2023’te

Güç Bakanı Fatih Dönmez, dördüncü sondaj gemisi Yavuz’un kule montajı ve gerekli temas çalışmaları ile denetimlerinin Filyos limanında devam ettiği bilgisini paylaştı. Bu hazırlıkların tamamlanmasının akabinde Yavuz Sondaj Gemisi’nin de mevcut gruba dayanak vermeye başlayacağını kaydeden Dönmez, yeni çalışmalar hakkında da şu açıklamalarda bulundu:

“2022 yılı birinci çeyreğinde Fatih Sondaj Gemimizle bir arama kuyusu daha kazmayı planlıyoruz. 2022 yılı içerisinde tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonlarını bitirmeyi planlıyoruz. Bir taraftan da, deniz tabanı üretim sistemleriyle kara tesislerinin gereç temini ve inşaat çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Dağıtım çizgisinin deniz tabanına yerleştirilmesi çalışmalarına da 2022 yılının birinci yarısında başlayacağız inşallah. Tüm bu çalışmaların tamamlanmasını takip eden süreçte 2023 yılında Sakarya Gaz Sahası’ndan birinci faz üretime geçmeyi hedefliyoruz.”

Sismik çalışmalara devam

Güç Bakanı Fatih Dönmez, arama çalışmaları yürütülen sahanın potansiyelini daha net ortaya koyabilmek için 3d sismik data toplamaya önümüzdeki süreçte de devam edileceğini anlattı. Dönmez şu biçimde dedi:

“Amasra-1 kuyusu ile keşfini gerçekleştirdiğimiz Kuzey Sakarya Alanını, hali hazırda üretim yatırımı yaptığımız Sakarya Alanından başka kıymetlendiriyoruz. Sakarya Gaz Sahası’nda, birinci fazda 10 kuyudan günlük 10 milyon metreküp üretim yapacağız. İkinci fazın tamamlanması daha sonrasında açılacak kuyu sayısına bağlı olarak bu sayı 40 milyon metreküpe kadar çıkacak. Kuzey Sakarya Gaz Alanının da bir an evvelden ekonomimize kazandırılmasını sağlayacak yatırımların planlaması fakat bu alanda açılacak tespit kuyuları ve bir daha bu kuyular üzerinde yapılacak testlerle ortaya çıkacak.”

Bir yılda 236 kilometrelik sondaj

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılının petrol ve doğal gaz faaliyetleri açısından başarılı işler ortaya koydukları bir yıl olduğunu söz ederken, şunları ekledi:
“2020 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgemiz yüklü olmak üzere toplam 106 kuyu açtık. 106 kuyunun; 48’i üretim, 39’u arama, 19’u ise tespit kuyusu. Bu kuyularda toplam 236 bin 477 metre sondaj yaptık. Arama kuyularımızın 6’sı petrol, 7’si doğal gaz, tespit kuyularımızın 12’si petrol, 1’i doğal gaz ve üretim kuyularımızın ise 45’i petrol açısından olumlu sonuçlandı.”

Bütçeye 0.9 milyarlık gaz ve petrol katkısı

Türkiye’nin 2020 yılında; 22 milyon 269 bin 326 varil ham petrol, 457 milyon 826 bin 359 metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirdiğini kaydetti. Bu çalışmalar kararında toplamda 880 milyon 713 bin 398 TL’lik devlet payını bütçeye gelir kalemi olarak yazdırdıklarını anlatan Güç Bakanı, 2021 yılı datalarına dair ise şunları söylemiş oldu:

“Bu yıl Ekim sonu itibariyle 19,8 milyon varil ham petrol ürettik. Bunun yüzde 76’sını TPAO kalan yüzde 24’ünü ise özel kesim eliyle ekonomimize kazandırdık. Doğalgaz üretiminde ise toplam 347,3 milyon metreküp üretimi gerçekleştirdik. Bunun da yüzde 80’ini TPAO kalan yüzde 20’sini ise başka şirketler üretti. Günlük ham petrol üretim ortalamamız ise 65.328 varil olarak gerçekleşirken, 1.15 milyon metreküplük de doğalgaz üretimimiz oldu.”

Teknolojide yerliliğe tartı vermek

Yerli kaynak üretimi yerli teknoloji üretimine de büyük kıymet verdiklerini hatırlatan Güç Bakanı Fatih Dönmez, “Daha evvel ithal ettiğimiz Deniz Altı Robotu, Kuyu Başı Ekipmanları, Hidrolik Çatlatma Ünitesi, Yerli Kara Sondaj Kulesi, Sondaj Koruma Borusu üzere bir epey eser artık yerli endüstrimiz tarafınca imal ediliyor” diye konuştu. Bakan Fatih Dönmez, alanında kamu-özel dal sinerjisini daha ileri boyuta çıkarmak gerektiğini vurgularken. Özel kesimin bu alana daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz. Biz her vakit sizin yanınızdayız. Aslında hepimiz tıpkı gemideyiz. Hepimiz tıpkı amaca yürüyoruz” dedi.

Petrol ve gazın hissesi 2040’a kadar en az yüzde 50

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tüm dünyada trend haline gelen yenilenebilir kaynaklara yönelik yatırımlar süratle artmaya devam etse de yapılan projeksiyonlara nazaran 2040 yılına kadar global gücün yarısınının petrol ve doğal gazdan karşılanacağı varsayımına yer verdi. “Bu gerçeği göz gerisi edemeyiz” diyen Bakan Dönmez, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Biz kararlı bir biçimde üzerimize düşeni yapmaya azami çaba gösteriyor ve kendi kendine yeten ülke olma yolundaki çalışmalarımızı büyük bir çabayla yürütüyoruz. Şimdiye kadar ortaya koyduğumuz bütün çalışmalar ülkemizin dünyada üst lige çıkması tarafında oldu. Bu işin takım işi, bu iş birlik, birliktelik, dayanışma işi. Biz daima birlikte daha kuvvetliyüz.”

Okumaya devam et...