Diyarbakır’ın ‘kaymakam ablası’ gönüllerde taht kurdu!

erkan_623

New member
Güher Sinem Büyüknalçacı, 76 bin nüfuslu Çınar ilçesi için bir kaymakamdan daha fazlası.. İstanbul’da doğup büyüyen Büyüknalçacı, muvaffakiyetle misyon yaptığı 3 vilayetten daha sonra atandığı Diyarbakır’da sokak sokak, konut ev gezerek halkın gözünde devletin şefkatli yüzü oldu İlçe halkı, çocuklardan Kürtçe öğrenen, kızları okumaya yönlendiren, aşıya ikna için şahsen çalışan bayan kaymakam için ‘Onu asla bırakmayız’ diyor

ÇINAR’IN BİRİNCİ BAYAN KAYMAKAMI OLDU

Bölgede, devletin şefkati ve güler yüzü olan kaymakam Büyüknalçacı, kahvede, çay bahçesinde ve lokantada ilçe halkı ile çay içip yemek yiyerek uzun sohbetler ediyor. Akşamları konutunda ağırladığı çocuklardan Kürtçe öğrenen genç kaymakam, ilçede birfazlaca kişinin ismini biliyor. İstanbul’da doğup büyüyen Büyüknalçacı, 2003’te Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisat kısmından mezun oldu. daha sonrasında Kayseri, Aydın ve Malatya’da çeşitli ilçelerde kaymakamlık yapan Büyüknalçacı, geçen yıl çıkan kararname ile 76 bin nüfuslu Çınar’ın birinci bayan kaymakamı oldu.

KIZLARIN ROL MODELİ

Sabah’tan Hüseyin Kaçar’ın haberine göre ilçedeki genç kızların örnek aldığı bayan kaymakam, kırsalda kızların okuması için gece-gündüz demeden mesken ziyaretleri gerçekleştiriyor. Kısa müddette halkın “kaymakam ablası” olan Büyüknalçacı kendisini arayanların her türlü yardımına koşuyor.

YILIN İDARECİSİ SEÇİLDİ

Büyüknalçacı 2 yıl evvel Türk Yönetimciler Derneği tarafınca yılın idarecisi seçildi. Bayan kaymakam ayrıyeten Elazığ’da geçen yılki 6.8 büyüklüğündeki sarsıntıda, yardımların ve çalışmaların tertibini sağlamak emeliyle zelzeleden sorumlu vali yardımcısı olarak nazaranv aldı.

‘HALKLA ORTAMIZDA ARACI YOK’

Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı:
Uygun diyalog kurmamız, halkla aracısız iletişimimizden kaynaklanıyor. Her kapıyı çalarak devletin yardım elini uzattık. Kahvehanede gece geç saatlere kadar sohbetlerimiz oldu, onların yüreği ile lisanıyla konuşup kendimi onların yerine koydum, empati yaptım. Akşam konutuna çekilen yönetimci olmadım. Onların bana teşekkür etmesini istemedim. Beni sevip, evladı, ablası, kardeşi üzere gördükleri için ben onlara teşekkür ediyorum.

‘TAYİNİ ÇIKARSA, KALMASI İÇİN İMZA TOPLARIZ’

EMEKLİ ABDULLAH DURMAZ:
Çok mutluyuz, Allah da ondan şad olsun. Tayini çıkarsa, kalması için imza toplarız.

MUHTAR MEHMET DOĞAN: Kaymakamımızı güzel yazın. İlçemize yönetimci olmanın yanında her meskenin konuğu olarak geldi. Başımızın üstünde yeri var.

ESNAF ŞEYHMUS AYDIN: Kaymakam hanım, 7’den 70 her insanın kederine ortak oldu. Çarşıda insanların sıkıntılarını dinledi. Gençle genç, yaşlı ile yaşlı oldu. Devletin şefkati ve güler yüzünü bize gösterdi

SIKINTI DİNLEDİ, TAHLİL ÜRETTİ

Pandemi periyodunda insanların kahırlarını teğe bir dinleyerek tahlile kavuşturan bayan kaymakam, aşı çalışmalarında da kıymetli rol aldı. Aşı olmak istemeyen vatandaşları, sıhhat nazaranvlileri ile bir arada ziyaret edip aşının kıymeti konusunda bilgilendiren kaymakam Büyüknalçacı, sohbet sırasında gerekli olduğu için Kürtçe de öğrenmeyi başardı.