Didem Kınalı: Kıyafeti sorun etmiyorum!

Tuncay

New member
İbrahim Tatlıses’in sunduğu ‘İbo Show’ programındaki dans performansıyla bir devir isminden sıkça kelam ettiren oryantal Didem Kınalı, son olarak yılbaşı akşamı ekranlara gelen ‘İbo Show Yılbaşı Özel’de izleyici karşısına çıktı.

KIYAFETİ GÜNDEM OLMUŞTU

Alışılagelmiş oryantal kostümü yerine uzun kollu, boynundan ayaklarına kadar kapalı bir elbise yeğleyen Kınalı’nın kıyafeti, elbisenin kumaşı ve rengiyle alüminyum folyoya benzetildi. Tüm bunlarından akabinde birinci defa konuşan Didem, Posta’dan Alev Gürsoy Cimin’e konuştu.

“HEM ŞAŞIRDIM HEM ÇOK GÜLDÜM”

Didem, ‘Kostümünün ‘alüminyum folyoya benzetildiği yılbaşı akşamından bugüne nasılsın?’ sorusuna; “İyiyim. Herkes kendince beni bir şeylere benzetmiş, kimi espri konusu yapmış, kimi kızmış, kimi gülmüş. Benim ne bunlardan ne de alüminyum folyoya benzetildiğimden haberim yoktu. Zira yılbaşı gecesi iki sahnem vardı Kıbrıs’ta ve fazlaca yorucuydu. Haberleri daha sonradan görür görmez ben de şaşırdım, epey güldüm” karşılığını verdi.

“SÖYLENENİ UYGULADIM YOKSA İŞİMİ YAPAMAM”

niye bu biçimde kapalı bir kıyafet tercih ettin? sorusuna da cevap veren Didem Kınalı, “Ya da daha doğrusu bu senin tercihin miydi? Birebir bu kıyafet olsun demediler tabii… Kollarını açabilirsin, bisiklet yaka giyebilirsin, demişlerdi. Yalnızca göbek deliği ve göğüs çatalının görünmemesi gerekiyormuş; onun haricinde bir sorun yok dediler. Oryantal yaklaşık 15 yıldır televizyonlarda var olmadığından işimizi yapabilmek için biz de söylenenleri uyguluyoruz. Yoksa hiç işimi yapamam ki” tabirlerini kullandı.

“SANKİ VEBALIYIM”

“Ama resmi bir dekolte yasağı yok ki? Konuk sanatkarlar senden daha dekolte kıyafetler giymişti. Ayrıyeten son periyotta bayanlar hayli yiğit sahne kıyafetleri tercih ediyor. Örneğin; Hande Yener, Gülşen, Defne Samyeli…” konusunda da konuşan Didem, şu biçimde dedi:

“Şarkıcı oldukları için tahminen onlar için sorun yoktur lakin ben ismi üstünde ‘dansözüm ya da ‘oryantal’ ismine ne diyorlarsa. Güya vebalıyım, güya epey vahim bir mesleğim var. O kadar makûs bir algı var ki. Benim mesleğim bu olduğu için maalesef damgayı da ben yiyorum.”

Ekranları özlediğini söyleyen Kınalı, “Ekranda olmak için de kıyafetlerime dikkat ediyorum, işte folyo misali… esasen güç koşullarda yapıyorum mesleğimi. O denli bir kesim var ki bu mesleği yapanlar için ‘günahkar’ diyorlar. Onlara bakılırsa bayan dans edemez, günah! Bu anlayışın dinle bir alakasının olduğunu sanmıyorum; bu zihniyet bozukluğu…” dedi.

“İŞİN NERESİNDEN TUTACAĞIMI ŞAŞIRDIM”

Mesleğine olan bakış açısı niçiniyle karamsarlığa kapıldığını belirten Didem, “Televizyonları ve özgürce dans edebilmeyi o kadar fazlaca özlüyorum ki… bayağı kendi kostümlerimi giyinip dans etsem bir kesim olay yaratıyor, kapalı kostüm tercih etsem öteki kesim… İşin neresinden tutacağımı şaşırdım. Benim tek istediğim üzerimde çuval da, basma da olsa dans etmek ve kâfi ki ekranlarda olabilmek” formunda konuştu.

“O kıyafetler ortasında rahat dans edebiliyor musun?” sorusuna karşılık veren Kınalı, “Tabii ki zorlanıyorsun. Bu kat kat giyindirilip spor salonlarında seni terletmek için üretilen termal giysi üzere oluyor. Alışılmış ki sıkıntı lakin ben buna da razıyım, kâfi ki işimi yapayım. Kıyafeti sorun etmiyorum, dans etmek sorun olmasın yeter” dedi.

“ORYANTALDEN RAHAT GİYİNENLER VAR”

Öte yandan geçtiğimiz hafta bir radyo programına katılan müzikçi Alişan, Yılbaşı akşamı ‘İbo Show’da sahne alan oryantal Didem’in kıyafeti ile ilgili yorumlara karşılık vermişti.

His Atakan’ın “İzlemeye geldim seni, epey güzeldin. Hatta oryantal de çıktı. Ne diyorsun ‘Oryantal Didem’in kıyafeti kapalı’ diyenlere?” sorusuna Alişan, Oryantalden daha rahat gibir dahanler var şimdilerde” cevabını vermişti.