Dedesinden miras kalan zahirecilik mesleğini 22 yıldır sürdürüyor

erkan_623

New member
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Tuncay Türkçakal, ailesinden kendisine miras kalan zahirecilik mesleğini sürdürüyor. Dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan mesleği 22 yıl evvel devralan Türkçakal, vakit ortasında dükkanını süratli bir biçimde büyüttü. Yeğeni ile bir arada çalışan Türkçakal, çiftçinin ürettiği her türlü tahılı koruma ederek satışa sunuyor.

AİLESİ 1960 YILINDA BAŞLAMIŞ

Aile bireylerinin bu mesleğe 1960 yılında başladığını söyleyen Türkçakal, “bu biçimdeki çapımızla şimdiki çapımız bir değil. Ailem bu biçimdelarda küçük bir kamyonetle, kendilerine yakın köylerde zahireciliğe başlamış. 1990’lı senelerda ise yapay yemlerin artmasıyla satışlar hayli yükseldi ve kendi kendine büyüdü. Evvelce yalnızca İshakçılar köyüne hizmet veriyorduk. çabucak sonrasında İzmit’te de bir şube açıldı. Oradaki şubemiz de küçüktü ancak işlerimiz büyüyünce burayı satın aldık” dedi.

İNSANLARA YABANCI GELİYOR

Zahirecilik mesleğinden bahseden Türkçakal, “Zahirecilik sözü insanlara yabancı geliyor. Köylünün ürettiği hububatın hepsini satın alıyoruz. Aldığımız bu hususları işleyerek yahut bütün olarak fabrikalara satıyoruz. birebir vakitte de köylünün gereksinimlerini karşılıyoruz. Buzağı, inek, kuzu ve tavuk yemi üzere bütün yemler mevcut. Bir nevi tarım marketi üzereyiz, köylüler tüm gereksinimlerini bizden bulmak zorunda. Biz de köylüye elimizden geldiğince hizmet etmeye çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

KAÇ NESİL DEVAM EDER BİLMİYORUM

Kendisinden daha sonra zahirecilik mesleğinin devam edip etmeyeceğini bilmediğini söyleyen Türkçakal, “Bu iş dedemden babam ve amcalarıma, akabinde ben 2000 yılında üniversiteden mezun olduktan daha sonra bana kaldı. Babam bana yardımcı oluyordu lakin vefat etti. Artık de yeğenimle birlikte bu işe devam ediyoruz. Benden daha sonra kaç jenerasyon bu işe devam eder bilmiyorum” diye konuştu.

AŞILAMAYACAK ZORLUKLAR DEĞİL

Tarımın kıymetine değinen Türkçakal, “Sektörün zorlukları aşılamayacak zorluklar değil. Tarıma ve köylüye her vakit muhtaçlığımız var. Onlar daima üretecek ki alışveriş olsun. Bilhassa pandemiden daha sonra cirolar fazlaca yükseldi. Küçük esnafın ayakta durması sahiden hayli sıkıntı. Ayda 500 tonluk yem satışı yapıyoruz. Buna ek olarak arpa, buğday, mısır üzere eserler de satıyoruz ve onlardan da ayda 100 tona yakın satıyoruz. Kurban Bayramı vaktinde köylüler yemi daha fazlaca talep ettiği için yem satışlarımız daha hayli artıyor. Temmuz aylarında ise arpa daha hayli satılıyor. Çabucak akabinde mısır dönemi başlıyor. Şu anda da kurban için müşterilerimize hayvan hazırlıyoruz” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA