Coşkun Sabah: İtimadımı suistimal ettiler

Tuncay

New member
Sanatçı Coşkun Sabah, geçtiğimiz Nisan ayında arkadaşı Özkan Özadalı ile birlikte, Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Emirceoğlu Mahallesi’nde yaklaşık 1 milyon liralık yatırımla, 1780 metrekarelik tavuk çiftliği kurup, yumurta üretimine başlamıştı.

Tesisin açılışına katılan Sabah, arkadaşı ve bununla birlikte ortağının tavsiyesiyle bu işe girdiğini belirterek, ‘Ortağım Özkan beyefendi bana fikir verdi. Bunun hoş bir meslek olduğunu, hakkı ile yapıldığı taktirde sonuç alacağımızı söylemiş oldu. Âlâ ki de yapmışım. Burada 15 bin tavuk var. Bu kesime girdiğim için epey memnunum. Devletimizin de hayvancılığa fazlaca büyük bir ilgisi, dayanağı var. Evvelden, ‘Hani Coşkun var ya sanatçı, bestekar Coşkun’ derlerdi. Artık ise ‘Yumurtacı Coşkun’ diyecekler” demişti.

“HEDEFİMİZ İHRACAT YAPMAK”

Sabah’ın ortağı Özkan Özadalı ise tavuk çiftliğine yaklaşık 1 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını belirterek, ‘Coşkun beyefendi ile hayli daha öncesine dayanan bir dostluğumuz var. bu biçimde bir fikir oluştu. Bu işimizin birinci adımı. İkinci adım olarak 20 bin tavuk daha ek edeceğiz. Onun çalışmalarını yapıyoruz. Buraya yaklaşık 1 milyon liralık bir yatırım yaptık. Bundan daha sonraki amacımız ise ihracat yapmak. Şu anda günlük 14 bin civarı yumurta almayı planlıyoruz’ biçiminde konuşmuştu.

Hürriyet’ten İsmail Bayrak’ın haberine göre; tüm bunların akabinde 69 yaşındaki Sabah, kendisini 500 bin lira dolandırdığını sav ettiği ortağı Özadalı ile yollarını ayırarak şu sözleri kullanmıştı:

“14 bin tavuktan aylarca ziyan ettik. Halbuki güvendiğim kişi beni dolandırmış. Yumurtaları daima el altından satmış! Çabucak kestim biletini. Çok şükür işleri yoluna koydum. Artık 14 bin tavuktan günlük ortalama 12 bin yumurta üretiyoruz. Artık bu işte daha deneyimliyim ve akıllandım.”

HABERLERİ DOĞRULADI

Son olarak Sabah, medyaya yansıyan ve kendisinin dolandırıldığı istikametindeki haberleri doğruladı. Sanatçı, yumurta çiftliği işini kurarken tüm sermayeyi kendisinin koyduğunu ve işi yürütmesi için yumurta işinden anlayan bir yakın arkadaşını da işin başına getirdiğini söylemiş oldu.

İşleri niçiniyle çiftliği İstanbul’dan takip ettiğini, lakin kısa bir vakit ortasında aksaklıklar görür görmez işe müdahale ettiğini belirten Coşkun Sabah, şu biçimde konuştu:

“Bu olay geçtiğimiz yıl haziran ayında oldu. Birtakım aksamalar görür görmez işe el atmak zorunda kaldım. Bir de baktım ki üretim ve hesaplar birbirini tutmuyor. Biraz araştırınca da işin başındaki arkadaşın el altından yumurta sattığını belirledik…”

“ÜRETİMDE HİÇ AKSAMA YOK”

“Ben onlara iş kapısı açtım, ancak inancımı suistimal ettiler. Anında işlerine son verdim ve kimi çalışanları değiştirip büsbütün işin başına geçtim. Bir ölçü maddi ziyan ile atlattık. Üretimde hiç aksama yok. Her şey tıkır tıkır işliyor ve günde on iki bin yumurta üretiyoruz. Tamamını da Tarım Kredi Kooperatifi’ne veriyoruz. Haftanın neredeyse üç dört günü çiftlikle ilgileniyorum.”

“Çıkan haberin üzerine kimileri güya battık bittik üzere yazıp çizdiler. Aslında her şey yolunda gidiyor. Sabah Yumurta markasına ve kurumsal kimliğimize gelen bir ziyan kelam konusu değildir.”