Cinsel istismar teziyle yargılanan öğretmen beraat etti

semaver

Active member
Cinsel istismar teziyle yargılanan öğretmen beraat etti İstanbul Ataşehir’de bulunan bir ilkokulda 10 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu tez edilen kontratlı spor öğretmeni M.A. hakkında, mağdur ve şahidin “Kucağına alıp, öpüyordu” biçimindeki tabirine rağmen hakkında kanıt yetersizliği nedeni öne sürülerek beraat sonucu verildi. Mahkeme üyelerinden birinin muhalefet şerhi koyduğu karara reaksiyon gösteren mağdurun annesi E.Ş ise “Adalete olan inancımı büsbütün yitirdim” dedi.

Ataşehir’de bulunan Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu’nda 2020 yılında kontratlı spor öğretmeni M.A’nın, 10 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu sav edildi. Çocuk izleme merkezinde sözü alınan mağdur öğrenci “Beni daima öpüyordu. Kalçama dokunuyordu. Bunu birtakım arkadaşlarıma da yapıyordu. Daima ailevi problemlerini anlatıyordu. Mutsuz olduğunu söylüyordu. Dersten daha sonra beni en sona bırakıp sıkı sıkı sarılıyordu” sözlerini kullanmıştı. İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı” kabahatinden yargılanan kontratlı spor öğretmeni M.A., hakkında karar çıktı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık M.A. ve avukatı katılırken, mağdur çocuğun ailesi ve avukatı salonda hazır bulundu. Duruşmada dinlenen 10 yaşındaki şahit, “Kendisi spor öğretmenimizdi. Sanık, mağdura daha farklı davranıyordu. örneğin onu yanağından öpmüştü. Onun da öpmesini istemişti. Bize nazaran onu daha fazla kucağına alıyordu. Bizi de kucağına alıyordu. Fakat erkek çocuklarını kucağına almıyordu” dedi.

Son savunması sorulan tutuksuz sanık M.A. “Ben hiç bir çocuğu başkasından ayırmadım. Bir öğrenci epeyce düzgün hareket etmişse mesela çarpıyorum. Kucağıma alıp sevip daha sonrasında bırakıyorum. hiç bir makûs niyetim yoktur”dedi. Sanık son kelamında beraatine karar verilmesini istedi.

BERAAT KARARI VERİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, “Sanığın cinsel istismar kastıyla hareket ettiğine dair cezalandırılması gerektirir her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğini” belirterek, M.A’nın beraatine karar verdi.

MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Mahkeme heyeti üyelerinden biri karara muhalefet şerhi koydu. Şerhte, “Sanığın mağdureyi öbür çocuklardan farklı olarak daima derse başladığında öptüğü, kucağına aldığı, sırtına aldığı, sanığın süreklilik arzeden bu hareketlerinin tanım edilen çocuğun cinsel yaşından küçük olması niçiniyle sanığın 5 yıldan az olmamak üzere cezalandırılmasına karar verilmesi gerekir. Sanığın cezalandırılması gerektiği kaanatinde olduğumdan beraati tarafındaki sayın çoğunluğun görüşlerine katılmıyorum” tabirlerine yer verildi.

“ADALETE OLAN İNANCIMI BÜSBÜTÜN YİTİRDİM”