CHP’li Erdoğan Toprak, Türkiye’nin, Kâbil Havalimanı’na yaklaşımını kıymetlendirdi

semaver

Active member
CHP’li Erdoğan Toprak, Türkiye’nin, Kâbil Havalimanı’na yaklaşımını kıymetlendirdi CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Taliban’ın Kâbil’e girmesiyle çöken “Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliğini sağlama planının”, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) aracılığıyla çözülmeye çalışıldığını ve Türkiye’nin, bu yolla yeni ABD idaresi ile yakınlaşmak ve kıymet kazanmayı amaçladığını söylemiş oldu. Toprak, “İktidar Taliban ile öteki ülkeler içinde köprü pozisyonu elde edip, ABD-Avrupa ile yakınlaşma, mevcut sıkıntılarda pazarlık gücü elde etme maksadında. ‘İnancımız, itikadımız aynı’ yaklaşımıyla dünyaya da ‘Taliban’ı ben denetim edebilirim’ iletisi vermek, kendisini kıymetli kılmak için Kâbil’de var olmak istiyor” dedi.

CHP’li Toprak, Türkiye’nin, Kâbil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesinin mümkün tesirlerini Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Toprak, Türkiye’nin güvenliği üstlenme talebindeki maksadın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aralık koyan yeni ABD idaresi ile yakınlaşmak ve ABD-AB-NATO nezdinde kıymet kazandıracak bir konum almak olduğunu söylemiş oldu.

‘SPONSOR KATAR VE BAE’

Katar’ın, başından beri Taliban’ın hamiliğini yaptığını ve Afganistan ile memleketler arası toplumun diyaloğunu sağlayan köprü-kilit ülke pozisyonunda olduğunu vurgulayan Toprak, kelam konusu havaalanının bir kısmında de BAE’nin aktif olduğuna işaret etti. Toprak, “Taliban’ın Kâbil’e girdiği gün BAE ile olağanlaşma müzakereleri başlatan iktidar, Katar’ı da devreye sokarak Türkiye’nin de işletme sürecine dahil edilmesini talep etti. Taliban da Katar’ın garantörlüğünde buna olumlu bakıyor. Taliban’ın işletmeyi üstlenecek ülkeye ya da firmaya ödeyecek parası yok. ötürüsıyla muahedeye varılırsa Taliban ismine bu ödemelerin sponsoru Katar ve BAE olacak ya da Türkiye, hibe, insani dayanak, siyasi-diplomatik misyonla kıymet kazanma çerçevesinde bila bedel işletme dayanağı verecek, Afgan işçi yetiştirecek, eğitecek” sözlerini kullandı.

‘KONTROL EDEBİLİRİM MESAJI’

Mümkün bir mutabakat durumunda Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin devreye girebileceğini söyleyen Toprak, şunları kaydetti:

“Sadece ABD-Avrupa değil, Rusya ve Çin de Afganistan’da beklentileri, hesap ve planları olan ülkeler. İktidar Kâbil’de bu biçimde bir durum kaparak değer kazanma, Taliban ile öbür ülkeler içinde köprü pozisyonu elde edip, ABD-Avrupa ile yakınlaşma, mevcut sıkıntılarda pazarlık gücü elde etme hedefinde. İktidar, ‘inancımız, itikadımız aynı’ yaklaşımıyla dünyaya da ‘Taliban’ı ben denetim edebilirim’ bildirisi vermek, kendisini değerli kılmak için Kâbil’de var olmak istiyor.”