Cenk Tosun: Burası benim ailem, niye olmasın?

Onur

New member
Elde edilen şampiyonluktan dolayı duyduğu memnunluğu lisana getirerek kelamlarına başlayan Cenk, “Talihsiz bir sakatlık geçirdim, onu kenara bırakırsak fazlaca hoş bir 6 ay, 6 ay bile değil, 4 ay geçirdim burada arkadaşlarımla. Çok özlemiştim burayı. Beşiktaş’la anlaştıktan daha sonra bir tweet atmıştım, ‘bir daha tarih yazmaya hazır mıyız?’ diye. Bugün itibariyle söyleyebilirim, yazdık zira. Bütün arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Çok uzun bir müddetç; pandemi, taraftar olmaması, 42 maçlık bir dönem. Çok uzun süren bir maraton. Her 3 güne maç sahiden kolay bir şey değildi. Herkes fedakarca her şeyini verdi ve şampiyon olduk” sözlerini kullandı.

Fikstür yoğunluğunun sakatlıklara tesir edip etmediğine yönelik görüşlerinin sorulması üzerine de ulusal oyuncu, şunları söylemiş oldu:

“Bizim birinci dönemimiz olduğu için alışma devrindeyiz. İngiltere’de kaç yıldır 20 ekiple oynanıyor. Daha birinci dönemimiz olduğu için yalnızca biz değil, birden fazla kadro sakatlık verdi. Lakin ona karşın âlâ performans gösterdiğimizi düşünüyorum.”

“Başlarda hiç kimse bize inanmıyordu”

Dönem başında kamuoyunda Beşiktaş’ın şampiyon olacağına dair inançların az olduğunu belirten ‘Tosun Paşa’ lakaplı futbolcu, “Benim geldiğim devirde artık toparlamış biçimdeydik. Benim imza attığım gün birinci sıradaydık. Çok yeterli hatırlıyorum o günü. Başlarda hiç kimse bize inanmıyordu. Açık konuşacak olursak, ben bile İngiltere’den izlerken; ‘inşallah bu dönem âlâ biter’ diye düşünüyordum. Zira ümit veren bir futbol yoktu, puanlar alamıyorduk. Lakin daha sonra ne yapıp, ne edip bu ekip birlik oldu. Hem maç kazanmaya hem ligin en uygun futbolunu oynamaya başladı. Bu da şampiyonluğu getirdi” açıklamalarında bulundu.

“En düzgün çalıştığım futbolcu kümesi diyebilirim”

Ekip ortasında bütünlüğün sağlandığına ve ayrışmalar yaşanmadığına dikkat çeken Cenk Tosun, “Ailelerle pek bir ortada olamadık pandemiden dolayı. Noah’ı pek nazaranmedik. Ancak tesis ortasında bir daha tıpkı aile ortamı vardı. En güzel çalıştığım futbolcu kümesi diyebilirim. Hiç kimsede gram kıskançlık yok, çekememezlik yok. Herkes herkesle her şeyi paylaşabiliyor. Ben kimi vakit Fransız kümesiyle yemek yiyordum, öbür gün Kanadalılar ile yiyordum, öbür gün Brezilyalılarla yiyordum. O denli kümeleşme falan olmadı bizim kadroda. Herkes birbiriyle fazlaca güzel anlaşıyordu. aslına bakarsan alanda oynadığın futbol seni bir yere kadar gdolayır lakin bu saha haricindeki aile ortamı seni sahiden şampiyonluğa taşıyan küçük nokta oluyor” değerlendirmesini yaptı.

“Beşiktaş’ı bir yerlere getirmek için uğraşıyoruz”

Sergen Yalçın’ın; ‘Bugüne kadar bir idmanda gerginlik bile yaşanmadı’ cümlelerinin hatırlatılması üzerine 29 yaşındaki oyuncu, “Hocanın dedikleri hakikat. Bizim egzersizde bile birbiriyle tartışan futbolcular bile olmadı, olmasın da. Hepimiz işimizi yapıyoruz, hepimiz kardeşiz. Beşiktaş’ı bir yerlere getirmek için uğraşıyoruz. Bunlar şampiyonluğu getiren küçük sinyaller” tabirlerine yer verdi.

“Sağlıklı bir biçimde geri dönmek istiyorum”

Bonservisinin bulunduğu Everton’daki geleceği hakkında çabucak hemen bir karar vermediğini de vurgulayan Cenk, “Sosyal hayat hayatı olarak burası daha fazlaca işimize geliyor. Benim tanıdığım, arkadaşım, akrabam burada var. Ailem daha rahat ediyor. İstanbul tanıdığımız, büyüdüğümüz bir yer. Lakin benim 1 sene daha kontratım var orada. 2022’de bitecek kontratım var. Benim iyileşmem büyük ihtimal aralık ayını bulur. Alışılmış gün belirlemek istemiyorum. Yüzde yüz hazır olduğumda maçlara başlayacağım. Lakin hekimlerimiz 6-9 ay ortası bir süre dediler. Ben ona nazaran kasım-aralık dedim. Güzelleştikten daha sonra 6 ayım kalıyor Everton’da. daha sonrasındayı bu biçimde düşünürüz. Çok baş yormak istemiyorum şu an ona. Yalnızca sağlıklı bir biçimde yüzde yüz geri dönmek istiyorum” biçiminde konuştu.

“Dorukhan epey fedakarlık yaptı”

A Ulusal Futbol Takımı’nın, 2020 Avrupa Şampiyonası aday takımına çağrılan Dorukhan Toköz ve Rıdvan Yılmaz’la alakalı görüşlerini de aktaran deneyimli futbolcu, “Biz epey hoş bir arkadaş kümesi yakaladık, Beşiktaş’taki üzere. Biz hayli severek ulusal kadroya gidiyorduk. Ulusal grup ortası gelsin de arkadaşlarımızı bakılırsalim diye sevinerek gidiyorduk. Orada fazlaca hoş bir hava yakaladık hem genç kardeşlerle hem ağabeylerle. Eleme maçlarını da hayli hoş geçtik ve yetenekli futbolcularımız var. Bence epey değerli maçlar bunlar bizim için. Uygun de geçireceğimizi düşünüyorum, hepsine hayli güveniyorum. Dorukhan’a gelecek olursak, biraz farklı sakatlıklar yaşadık. O da hayli fedakarlık yaptı. Kimse bilmiyor, ağrılarla oynuyor çocuk, ağrı kesicilerle oynuyor. bir daha de bu kadrosu şampiyon etmek için elinden geleni yaptı. Bunları natürel dışarıda epeyce bilen yok. Biz aile ortasında bildiğimiz için bunu söylemek istedim. Dorukhan esasen uzun vakittir ulusal ekibe geliyor. Oraya ayak uydurmuş biri. Hoş bir şampiyona geçireceğini düşünüyorum. Rıdvan kardeşim de bu dönem sahiden yeterli bir performans gösterdi. Büsbütün hak ettiğini düşünüyorum ulusal ekipte olmayı. Önü hayli açık, genç ve öğreneceği şeyler var. Ulusal grup onun için bulunmaz bir fırsat diye düşünüyorum. Çok büyük bir turnuva, onun deneyimine tecrübe katacaktır. Yolu açık olsun, inşallah forma bahtı bulur da hem Beşiktaş’ı hem Türkiye’yi gururlandırır” diye konuştu.

“Her genç Türk’ün maksadı Premier Lig olmalı”

‘Her gencin gayesi bence Premier Lig’de forma giymek olması lazım’ diyen Cenk Tosun, şöyle devam etti:

“Çünkü dünyanın en yeterli ligi Premier Lig. Bunu gitmedilk evvel de o denli düşünüyordum, oraya gittikten daha sonra da o denli düşünüyorum. En süratli, en tempolu, en sert, en hoş futbol orada oynanıyor. En değerli, en değerli futbolcuların olduğu lig orası. O yüzden her genç Türk’ün amacı bence Premier Lig olması lazım.”

“Ben Sergen hocanın golleriyle büyüdüm”

‘Cenk Tosun, Sergen Yalçın’la birlikte oynasaydı dönemde kaç gol atardı’ sorusuna başarılı oyuncu, şu cevabı verdi:

“Onu bilemem lakin 30’un altına düşmezdi herbiçimde. Ben Sergen hocanın hem golleri hem asistleriyle büyüdüm. Hayranlıkla izlediğimiz kişiydi. Çok tempolu olmamasına karşın yürüyerek adam geçiyordu, o kadar gol atıyordu. Ayaklarına epeyce hakimdi, hayli âlâ frikik atıyordu. Geçekten hoca takdir edilecek bir futbolcuydu. Hocalığı da keza o denli. Hem futbolcu hem hoca olarak şampiyonluk geçiren az insanlardan biri.”

“Hoca epey cana yakın birisi”

Teknik Yönetici Sergen Yalçın’ı televizyonda izlemek ile bir arada çalışmak içinde epey fark olduğu lisana getiren Tosun, “Birinde televizyondan izliyorsun, bu biçimde küçüksün. Hiç onunla tanışabileceğin bile aklına gelmiyor. daha sonra ben Gaziantepspor’da oynarken benim hocalığımı yaptı. Orası birinci hocalık istasyonuydu, daha yeni başlamıştı o işe. Artık ile bu biçimdeın içinde dağlar kadar fark var. Hoca futbolculara hayli cana yakın birebir vakitte işini epeyce seven ve işini âlâ yapan birisi” dedi.

“Burası benim ailem, evim”

Futbolu Beşiktaş’ta bırakma üzere bir fikrinin olup olmadığına ait siyah-beyazlı oyuncu, “Öncelikle sağlıklı bir biçimde dönmek istiyorum alanlara. daha sonrasında olacakları düşünmek istiyorum ancak burası benim ailem. Burası benim büyüdüğüm yer, benim konutum. Buraya her vakit benim kapım açık. Bunu lider da dedi esasen röportajlarında. Ben de o denli düşünüyorum. niye olmasın?” açıklamasını yaptı.

“Bu şampiyonluk siyah-beyaz aşkı olan tüm Beşiktaşlılara gelsin”

Son olarak Beşiktaş taraftarına da seslenen Cenk tosun, konuşmasını şu biçimde sonlandırdı:

“Biz taraftardan pek uzak olmadık. Yalnızca statta taraftar yoktu, o denli düşünün. Toplumsal medyada, dışarıda bizi epeyce destekleyen Beşiktaş taraftarı oldu. Bu da bize epey moral oldu. Bizi desteklemeye devam etsinler. Bu şampiyonluk siyah-beyaz aşkı olan tüm Beşiktaşlılara gelsin.”

KAYNAK: İHA