Burada kesinlikle dürüm tavuk yemelisiniz

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Geçen hafta Didim lezzet rotasını yazacağım demiştim. Vakit kaybetmeden başlıyorum.

Barış Midye

Didim Demiryolu Kampı’ndan tanırım Barış’ı. Öğlenden daha sonra tezgahını açar, gün batımında beşerler konutlarına dönene kadar, midye dolma satardı. Beş yıl evvelce Altınkum kıyıda bir dükkan açtı. Midye dolmalarını çeşitledi, kardeşlerini de işin içine kattı. Dükkanı büyüttü, cephesini her geçen yıl daha da güzelleştirdi.

Midye dolma deyince Didim’de akla birinci vakit içinderda Barış Midye gelir. Hatta Barış şu anda Türkiye’nin en bilinen midye dolmacılarından biridir.

Son iki yıldır da İzmir kokoreçi menüsüne ek etti.

Didim’e gidince bilin ki âlâ kokoreç ve yeterli midye dolmasız kalmayacaksınız.

Gigi’s Coffee

Didim’de uzun vakittir hasreti duyulan butik bir kahveci. Çoğumuz bu kahvecileri “Yeni Jenerasyon Kahveciler” diye isimlendiriyoruz.

Gigi’s Coffee çabucak hemen bir yıllık bir aile işletmesi. Cortadodan tutun da pek fazlaca farklı demleme çeşidine uzanan yelpazede kahveler sunuyorlar. Kendi yaptıkları cheesecakeleri de fazlaca başarılı.

Gigi’s katiyetle Didim’de hayat kurtarıyor. Giderseniz ne demek istediğimi daha âlâ anlayacaksınız.

Kilisli Dürümcü 2

İşte fiyat performansçılar için muhteşem bir yer. Burada her türlü kebabı tabakta servis alabilirsiniz fakat tavsiyem burada yalnızca dürüm yiyin. Hatta mümkünse yalnızca tavuk dürüm yiyin.

Zira sosladıkları tavuğu kıvamında pişirip mükemmel iki ızgara biber (biri acı, biri tatlı) eşliğinde sunuyorlar ve işte o soslu ızgara tavuk, lavaş dürüm içerisinde süper bir ahenkle gidiyor.

Kilisli Dürümcü 2, Altınkum kıyısının çabucak üst paralelindeki sokakta. O civarda hangi esnafa sorsanız gösterecektir.

Bahçıvan Pide Salonu

Geçen hafta bahsetmiş olduğum Didim’in hatta tahminen de Aydın’ın tek bayan pide ustasına sahip pide salonu.

Ustamızın ismi ise Selma Yallıkurt. Kocası ve kızları ile birlikte yalnızca odun fırınını ve hamurları değil, tüm dükkanı çekip çeviriyor.

Buraya giderseniz yemeniz gereken yemek: Kuşbaşılı Pide. Zira bu pide Selma Hanım’ım spesiyali. Biz de her uğradığımızda yalnızca bu pidesinden sipariş verdik.

Kebapçıoğlu Kebap Pide ve Lahmacun

Pidelerine ve kebaplarına kefil değilim fakat lahmacunlarını beğendim. olağanüstü bir lahmacun değildi lakin harcı sulu ve lezzetliydi.

Ayrıyeten lahmacunları güveç ortasında fırında pişirdikleri biber ve domatesler ile birlikte sunmaları da takdire şayan.

Didim’de lahmacun aşerirseniz bir talih verin.

Draft Burger House ve Dayı Cafe&Restaurant

Çabucak üstte bahsetmiş olduğum Gigi’s Coffee’nin sırasında bir daha çiçeği burnunda butik bir burgerci. “Homemade – Konut yapımı” kategorisine giren burgerler yapıyor. Daha epey gençlerin istek ettiği yeni bir yer.

Birebir biçimde Dayı Cafe&Restaurant’ta yıllardır Altınkum’da hizmet vermekte olan bir öteki burgerci. Dayı Cafe’nin Dayı burgeri katiyen Didim’de bir kült haline gelmiş.

Ben çok burger seven biri değilim lakin burger sevenlere her iki yeri da tavsiye ederim.

Bu iki burgercinin en hoş tarafı burgerlerinizin yanında bira içebiliyor olmanız.

İşte size bir çırpıda Didim’de nerede ne yenirin cevapları…

Didim’le ilgili lezzet keşiflerim devam edecek, vakit içerisinde sizlere de notlarımı aktaracağım.

Afiyet ve sıhhat ile kalın.

Salih Seçkin Sevinç