Bu fotoğrafın hikayesi…

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Posta gazetesi müellifi Oral Çalışlar, bugünkü yazısında Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde çekilmiş bir fotoğrafı paylaşarak, öyküsünü yazdı. Fotoğrafta Becerikli Çayan, Yusuf Küpeli ve kendisinin bulunduğunu belirten Çalışlar, “‘Dil Tarih’te sağcılar solculara saldırdı’” haberi gelince, elimizde sopalar Cebeci’den koşturarak Sıhhiye’ye inmişiz. Bizi nazarann sağcılar kaçışıyor. Okuldaki solcu egemenlik güçleniyor. Tarihi binanın önüne toplanıyoruz. Yusuf, bir muvaffakiyet kazanmanın gurur ve heyecanıyla konuşuyor” sözlerini kullandı.

Çalışlar’ın “Yusuf Küpeli ve bir tarih…” başlıklı yazısı şu biçimde:

Önümde bir fotoğraf duruyor. 1969 yılı olmalı. Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin önündeyiz. 50 yıldan fazla vakit geçmiş. Sararmış fotoğrafın en solundaki Yusuf Küpeli, en sağındaki ben. Uzman Çayan ortada. Ben, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenciyim, bununla birlikte okulun Sosyalist Fikir Kulübü Başkanı’yım. Yusuf Küpeli, Fikir Kulüpleri Federasyonu Genel Lideri. çabucak sonrasında THKP-C’yi kuracak olan Becerikli Çayan, Paris’ten yeni dönmüş.

“Dil Tarih’te sağcılar solculara saldırdı” haberi gelince, elimizde sopalar Cebeci’den koşturarak Sıhhiye’ye inmişiz. Bizi goren sağcılar kaçışıyor. Okuldaki solcu egemenlik güçleniyor. Tarihi binanın önüne toplanıyoruz. Yusuf, bir muvaffakiyet kazanmanın gurur ve heyecanıyla konuşuyor.

“SUÇLANDI VE YARGILANDI”

çabucak hemen olayların içine silah karışmış değil. Yusuf Küpeli’nin 77 yaşında İsveç’te öldüğünü haber alınca, arşivimdeki bu fotoğrafa baktım ve artık bir tarih olan 68 jenerasyonunun önde gelen isimlerinden birinin daha eksildiğini idrak ettim. Yusuf, Harp Okulu öğrencisiyken, art geriye 22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963 darbe teşebbüslerine katıldığı sebebi öne sürülerek suçlanmış ve yargılanmıştı.

Akabinde Siyasal Bilgiler öğrencisi olmuştu. Tıpkı çizgide başlayan seyahatimiz, kısa müddette farklı yollardan devam etmişti. 12 Mart 1971 askeri müdahalesi devrinde Siyasallı Becerikli Çayan ile Sebahattin Kurt’u Kızıldere’de; Hüseyin Cevahir’i Maltepe’de kaybettik. Yusuf, Uzman Çayan’la birlikte THKP-C’nin kurucularındandı. Yusuf’la Mahir’in yolları askeri darbe devrinde ayrıldı. İdamlar, vefatlar arkası arkasına geldi.

“BİRÇOK ARKADAŞIMIZI TEKRAR MAHPUSA GİRMEMEK İÇİN…”

Biroldukca arkadaşımız bir daha mahpusa girmemek için yaban ellerde ömürlerini sürdürmek zorunda kaldı. Yusuf’la yıllar daha sonra İsveç’te buluşmuştuk. Geçmiş günlere dalmıştık. Yusuf çok duygusal bir insandı. Beni görür görmez bütün geçmişi canlanmıştı. Sabaha kadar tartıştık, konuştuk. Aslında o konuştu ben dinledim. Yeni arayışlar ortasındaydı. Kitaplar yazıyordu.

bir süre yazılarını yolladı bana. daha sonra bir daha ortaya yıllar girdi. Alakamız koptu. Vefat haberini alınca değişik hislere kapıldım. Bizim jenerasyonun mukadderatı üzerine kendimce değerlendirmeler yaptım. İsyan günleri geride kaldı. İsyancılar sahneyi birer birer terk ediyor. Artık öbür bir dünyada yaşıyoruz. Fotoğraftaki sarkık bıyıklarımız gitti. Saçlarımız sakallarımız ağardı.

Toplu bir geçmiş değerlendirmesi yapamadık. Bu iş daha sonraki nesillere kaldı. Bizi o devirde harekete geçiren haksızlık ve adaletsizlikler ise devam ediyor. İsyan günleri geride kaldı ancak ülkenin kaygılarıyla dertlenmeye devam ediyoruz. Yusuf’un son yolladığı yazıları hatırlıyorum. Onun da arayışı sürüyordu. Yusuf da tarihe karıştı. 68, artık uzak bir tarihe dönüşüyor. Pandemiden, savaşlardan ve otoriter rejimlerden uzak yeni bir dünya hasretiyle yeni yılınız kutlu olsun.