Boeing 737 Max üretimine ilişkin FAA denetiminde düzinelerce sorun tespit edildi

Suzan

New member
Haber tarafından incelenen bir slayt sunumuna göre, Federal Havacılık İdaresi'nin Boeing'in 737 Max jet üretimine ilişkin altı haftalık denetiminde, uçak üreticisinde ve ana tedarikçilerinden birinde üretim süreci boyunca düzinelerce sorun tespit edildi.

Federal Havacılık İdaresi, Ocak ayı başlarında Alaska Havayolları uçuşu sırasında 737 Max 9'un kapı panelinin havaya uçmasının ardından soruşturmayı başlattı. Geçtiğimiz hafta kurum, denetimde Boeing ve tedarikçi Spirit AeroSystems'in kalite kontrol gerekliliklerini karşılayamadığı “birden fazla örnek” bulduğunu söyledi ancak bulgular hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

The Times tarafından incelenen sunum, son derece teknik olmasına rağmen, incelemeden ortaya çıkanların daha ayrıntılı bir resmini sunuyor. Alaska Havayolları olayından bu yana Boeing, kalite kontrol uygulamaları konusunda yoğun bir incelemeye tabi tutuldu ve bulgular, şirketteki üretim başarısızlıklarının kanıtlarını artırdı.

İncelemenin Boeing'e odaklanan kısmında FAA, üretim sürecinin çeşitli yönlerini inceleyen bir inceleme türü olan 89 ürün denetimi gerçekleştirdi. Sunuma göre, uçak üreticisi denetimlerin 56'sını geçti ve 33'ünde başarısız oldu; toplam 97 şüpheli uyumsuzluk vakası yaşandı.

FAA ayrıca araştırmanın 737 Max'in gövdesini veya gövdesini oluşturan Spirit AeroSystems'e odaklanan kısmı için 13 ürün denetimi gerçekleştirdi. Sunumda, bu sınavlardan altısının başarılı notlarla, yedisinin ise başarısız notlarla sonuçlandığı belirtildi.

Bazı bulguları açıklayan bir belgeye göre, soruşturma sırasında bir noktada Havacılık Güvenliği İdaresi, Spirit'teki tamircilerin kapı contasını kontrol etmek için otel anahtar kartını kullandığını gözlemledi. Belgede, bu eylemin “üretim siparişinde tanımlanmadığı/belgelenmediği/talep edilmediği” belirtiliyor.

Belgede, başka bir vakada FAA'nın Spirit mekaniğinin kapı contasına “montaj sırasında yağlayıcı olarak” sıvı Dawn sabunu uyguladığını gördüğü belirtildi. Belgede, kapı contasının daha sonra nemli bir tülbentle temizlendiği belirtiliyor. Talimatlar “teknisyen tarafından hangi spesifikasyonların/eylemlerin takip edilmesi veya kaydedilmesi gerektiği konusunda belirsiz ve belirsizdir.”

Spirit sözcüsü Joe Buccino, bu gibi durumlarda otel anahtar kartı veya Dawn sabunu kullanmanın uygun olup olmadığı sorulduğunda, şirketin “belirlenen tüm uyumsuzlukları düzeltici eylem için incelediğini” söyledi.

Boeing başlangıçta denetimin sonuçları hakkında yorum yapmadı. Şubat ayı sonlarında FAA, kalite kontrolünü iyileştirmeye yönelik bir plan geliştirmesi için şirkete 90 gün süre verdi. Buna cevaben İcra Kurulu Başkanı Dave Calhoun, kısmen denetim sonuçlarına atıfta bulunarak “ne yapılması gerektiğine dair net bir resme sahibiz” dedi.

Boeing bu ay, 2005'te durdurulan Spirit'i satın almak için görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Bay Buccino Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Spirit'in FAA'dan ön denetim sonuçlarını aldığını ve düzenleyici kurumun endişelerini gidermek için Boeing ile birlikte çalışmayı planladığını söyledi. Spirit'in amacının süreçlerindeki kusur ve hata sayısını sıfıra indirmek olduğunu söyledi.

Bay Buccino, “Bu arada, güvenlik ve kalite programlarımızı geliştirmek için sayısız çabayı sürdürüyoruz” dedi. “Bu iyileştirmeler insan faktörlerine ve değişkenliği en aza indirecek diğer adımlara odaklanıyor.”

FAA, Alaska Havayolları olayına yanıt olarak Boeing hakkında devam eden soruşturma nedeniyle denetimin ayrıntılarını yayınlayamayacağını söyledi. Bu soruşturmaya ek olarak Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, kapı panelinin uçaktan fırlamasına neyin yol açtığını araştırıyor ve Adalet Bakanlığı da cezai soruşturma başlattı.

Slayt sunumuna göre FAA'nın denetimi sırasında kurum, Boeing'de 20'ye kadar, Spirit'te ise yaklaşık yarım düzine denetçi kullandı. Boeing, 737 Max'in montajını Washington, Renton'daki fabrikasında gerçekleştirirken Spirit, Wichita, Kansas'taki fabrikasında uçağın gövdesini inşa ediyor.

Boeing'in testleri kapsamlıydı ve kanatları ve diğer bazı sistemler de dahil olmak üzere 737 Max'in birçok parçasını kapsıyordu.

Sunuma göre, denetçiler tarafından tespit edilen sorunların çoğu, “onaylanmış bir üretim süreci, prosedürü veya talimatının” takip edilmemesi kategorisine giriyor. Kalite kontrol dokümantasyonu ile ilgili diğer bazı konular.

Denetimlerden biri, Alaska Havayolları jetini söken, kapı tapası olarak bilinen parçayı inceledi. Sunumda Boeing'in bu testi geçemediği belirtiliyor. Kesin bulgular sunumda ayrıntılı olarak belirtilmese de, bu denetimde belirlenen sorunlardan bazıları inceleme ve kalite kontrol dokümantasyonu ile ilgiliydi.

FAA'nın araştırması aynı zamanda Boeing çalışanlarının şirketin kalite kontrol süreçlerini ne kadar iyi anladığını da inceledi. Ajans, şirketin altı mühendisiyle röportaj yaptı ve onların yanıtlarını değerlendirdi. Ortalama genel puan sadece yüzde 58'di.

Spirit'te kapı durdurucu bileşenine odaklanan bir incelemede beş sorun tespit edildi. Sunumda belirtilen sorunlardan biri, Boeing'in “FAA tarafından kabul edilebilir bir metodoloji kullanarak küçük tasarım değişikliklerinin onaylandığına dair kanıt sağlayamaması”. Sunumdan tasarım değişikliğinin ne olduğu belli değildi.

Başka bir denetim, kapı durdurucusunun takılmasını içeriyordu ve diğer şeylerin yanı sıra Spirit başarısız oldu. Denetim, işi gerçekleştiren Spirit teknisyenleri hakkında endişelere yol açtı ve şirketin “süreçlerini yürütmek için gerekli becerileri belirlemede başarısız olduğunu” tespit etti.

Spirit'in başarısız olduğu diğer denetimler arasında, biri kargo kapısını, diğeri ise kokpit pencerelerinin kurulumunu içeriyordu.