Bir puanlık vergi indiriminin bilgileri

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Kurumlar Vergisi Genel Bildirimi’nde Değişiklik Yapılmasına Ait Bildiri’yi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Kimi Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile ihracat yapan kurumların münhasıran ihracattan, sanayi sicil dokümanını haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların da münhasıran üretim faaliyetinden elde ettikleri hasılatları için kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli olarak uygulanmasına imkan tanınmıştı.

Bildiriyle, kelam konusu uygulamaya ait temeller belirlendi. Buna nazaran, ihracat yapan kurumların münhasıran ihracattan, sanayi sicil dokümanını haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların da münhasıran üretim faaliyetinden elde ettikleri hasılatları için kurumlar vergisi oranı 1 puan indirimli uygulanacak. Sanayi sicil dokümanı kapsamında üretilen mamüllerin ihraç edilmesi halinde de üretimden elde edilen yarar olarak 1 puan indirim yapılacak.

İndirimden yararlanabilecek olanlar

Sanayi sicil dokümanını haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden yahut ihracat yapan tüm kurumlar vergisi mükellefleri, bu faaliyetlerinden elde ettikleri hasılatları için 1 puanlık indirimden yararlanabilecekler.

Hesap periyodu olarak takvim yılını kullanan mükellefler, 1 Ocak 2022’den itibaren üretim ve ihracat faaliyetlerinden elde ettikleri hasılatları için bu 1 puanlık indirimden faydalanabilecek.

İhracat yapan kurumların gerek mal gerekse hizmet ihraçlarından elde ettikleri hasılatlarına münhasır olmak üzere ilgili devirde geçerli kurumlar vergisi oranı 1 puan indirimli olabilecek.

Üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların üretim faaliyetinden elde ettikleri hasılatlarıyla hudutlu olmak üzere kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli olarak uygulanabilmesi için ise bu kurumların sanayi sicil dokümanına sahip olması ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal etmesi gerekiyor.

Mükelleflerin ihracat ve üretim faaliyetlerinin yanı sıra başka faaliyetlerinden elde ettikleri hasılatlarının da bulunması halinde ihracattan ve üretimden kaynaklanan ve 1 puan indirim uygulanacak matrah, ihracattan ve üretimden elde edilen çıkarın ticari bilanço karına başka ayrı oranlanması suretiyle tespit edilecek.

Düzenleme uyarınca, ihracat ve üretimden elde edilen çıkarın ticari bilanço karına oranlaması suretiyle safi kurum karı ortasındaki hissesi tespit edilerek 1 puan indirim uygulanacak matrah bulunacak. Üretim yahut ihracattan elde edilen karın ticari bilanço karından büyük olması halinde safi kurum hasılatını geçmemek üzere ihracat ve üretimden elde edilen yararın tamamına 1 puan indirim uygulanabilecek.

İndirimlerden tıpkı anda yararlanabilecekler

Hisseleri, Borsa İstanbul Hisse Piyasası’nda birinci kez süreç görmek üzere en az yüzde 20 oranında halka arz edilen kurumların, üretim ve ihracat faaliyetiyle iştigal ederek bir yarar elde etmeleri halinde, bu kurumların tüm matrahları için 2 puan indirim hesaplandıktan daha sonra üretim faaliyetleri ile ihracat faaliyetlerinden elde ettikleri hasılatları için 1 puan ek indirim mümkün olacak.

Bu düzenleme kapsamında ihracat ve üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların tıpkı devirde indirimli kurumlar vergisinden yararlanacak olmaları halinde yatırım teşvik dokümanından kaynaklanan vergi indirimi oranı 1 puan indirim uygulanmış orana nazaran hesaplanacak.

Buna bakılırsa, kurumlar vergisi mükellefleri, kaideleri sağlamaları halinde bu indirimlerden birebir anda yararlanabilecekler.

İndirim yahut istisnaya tabi tutularak üzerinden vergi hesaplanmayan hasılatlar için 1 puan indirim uygulanmayacak.

Kelam konusu indirim kapsamında kabul edilen faaliyetlerden elde edilen karın, kurumlar vergisi matrahının tespiti açısından, hasılat, maliyet ve masraf ögelerinin, başka farklı izlenmesi, öteki faaliyetlerle ilişkilendirilmemesi ve kayıtların da bu ayrımı sağlayacak biçimde tutulması gerekirken, bu durumun mümkün olmadığı hallerde ise müşterek genel sarfiyatlar, indirim kapsamında olan faaliyetler ile indirim kapsamında olmayan faaliyetler içinde uygun bir dağıtım anahtarı tespit edilerek dağıtılabilecek.

Öte yandan, gerek ihracat faaliyeti gerekse üretim faaliyeti kapsamında doğan alacaklara isabet eden kur farkı, faiz ve gibisi gelirler 1 puan indirim uygulanacak kurum karı kapsamında pahalandırılacak.

Okumaya devam et...