Biden, Trump'a ABD-Meksika sınırının sıkılaştırılmasında bana katılma çağrısında bulundu

Suzan

New member
Başkan Biden ve eski Başkan Donald J. Trump Perşembe günü ABD-Meksika sınırına düello ziyaretleri gerçekleştirdiler; Bay Biden selefine ülkenin güney sınırının güvenliğini sağlamak için bana katılma çağrısında bulundu ve Bay Trump, başkana sınırın kanunsuzlukla suçlanması çağrısında bulundu. .

Bu yorumlar, ABD'ye giren insan sayısının rekor seviyelere ulaşması ve göçmenlerle karşılaşmaların Trump yönetimi yıllarına göre iki kattan fazla artması nedeniyle her iki taraftan da eleştirilere maruz kalan Bay Biden için siyasi tehlikenin olduğu bir dönemde geldi.

Bay Biden ve Bay Trump, Teksas'ta birbirinden yaklaşık 300 mil uzakta gerçekleştirilen gösterilerde, 2024 kampanyasının muhtemelen en hassas siyasi anlaşmazlığını istismar etmeye çalıştılar.

Başkan, selefine, sınır geçişlerine karşı güçlü önlemler alınmasını sağlayacak iki partili yasanın Kongre'de geçirilmesine yardım etmesi çağrısında bulundu. Bay Trump'ın ısrarı üzerine Cumhuriyetçiler, kendilerinin talep ettiği yasa tasarısını yeterince güçlü olmadığını söyleyerek boşa çıkardı.

Rio Grande Vadisi'ndeki sınır kasabası Brownsville'de Bay Biden, “Kongre üyelerine bu tasarıyı engellemelerini söylemek yerine bana katılın” dedi.

“Bunun bu ülkenin şimdiye kadar gördüğü en sert, en verimli ve en etkili sınır güvenliği yasası olduğunu biliyorsunuz ve ben de biliyorum” dedi. “Bu meseleyle siyaset oynamak yerine neden bir araya gelip bu işi bitirmiyoruz?”

Bay Biden'ın sözleri siyasi bir meydan okuma anlamına geliyordu. Ancak bunlar aynı zamanda Bay Trump'ın Cumhuriyetçi Parti üzerindeki gücünün de tanınmasıydı, özellikle de sınır söz konusu olduğunda, pek çok Amerikalının göçün en büyük endişeleri olduğunu söylediği ve Bay Biden'ın bu konuyla ilgileneceğine güvenmedikleri bir dönemde.

Göç konusunda sert olduklarını göstermek isteyen politikacılar için popüler bir fon haline gelen Kartal Geçidi'nde, Bay Trump dikenli tellerden derme çatma bir duvarın yanında durdu ve sınır krizini anlatmak için savaş dilini kullandı.

Vali Greg Abbott'un Teksas Ulusal Muhafızlarını sınırı denetlemesi için gönderdiği Shelby Park turunun ardından “Bu askeri bir operasyon” dedi. Bay Trump, göçmenlerin “bana savaşçılar gibi göründüğünü” söyledi ve “bir şeyler döndüğünü” ekledi. Bu kötü.” Ayrıca göçmenler tarafından işlenen suçlara da dikkat çekerek, Bay Biden'ın ülkeyi suça ve düzensizliğe sürüklediği imajını vermeye çalıştı.

Bay Trump, Atina'daki Georgia Üniversitesi kampüsünde ölü bulunan 22 yaşındaki Laken Riley'nin ölümünden üzüntü duydu. Cinayetle suçlanan adam, Eylül 2022'de güney sınırını geçen Venezuelalı bir göçmen.

Ancak Bay Trump için çalışan sınır yetkilileri bile sınırı geçen göçmenlerin çoğunun suçlulardan ziyade yoksulluk ve şiddetten kaçan savunmasız aileler olduğunu söyledi.

Bay Trump, 2025'te iktidara döndüğünde göçmenlik karşıtı politikalarını aşırı derecede genişletmeyi planlıyor. Ülkeyi kitlesel sınır dışı etme işlemleri için araştıracak, belgesiz göçmenleri tutmak için Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük kamplar kuracak ve başvuranların tüberküloz gibi enfeksiyonların taşıyıcısı oldukları iddialarına dayanarak sığınma başvurularını reddedecekti.

Teksas'taki hesaplaşma, Amerika Birleşik Devletleri'nde göçün ne kadar bölücü hale geldiğinin son işaretiydi. Konuyla ilgili her türlü ilerlemenin, ülkedeki kutuplaşmanın milletvekillerinin uzlaşmasını engellediği Washington'da da sınırları var.

Biden'ın Brownsville'e gitme kararı bile Trump ve müttefikleri tarafından eleştirildi çünkü şehirde son zamanlarda sınır geçişlerinde bir düşüş görüldü. Sayın Biden'ın daha yoğun bir geçişe gitmesi gerektiğini söylediler. Yönetim, Brownsville'in Bay Biden'ın göçmenleri caydırmak için Meksika ile birlikte çalışmasının bir örneği olduğunu söyledi.

ABD Gümrük ve Sınır Koruması, 2.000 millik sınır boyunca, giriş limanları arasında göçmenlerle Ocak ayında 124.220 kez karşılaştığını söyledi; bu sayı bir önceki ay 249.000'den fazlaydı. Ancak genel olarak sınır krizi Biden yönetimi döneminde daha da kötüleşti.

Küresel göç artışı ve sorunları çözme çabalarını engellemeye çalışan Cumhuriyetçiler gibi bazı nedenler Sayın Biden'ın kontrolü dışındadır. Ancak kriz yıllardır kolay çözümlere meydan okuyor ve bazı eleştirmenler, daha insani muameleye ilişkin ilk vaatlerinin, yeni başkanın sınırı açacağına dair sahte vaatlerle kaçakçıları Amerika'ya göçmen göndermeye teşvik ettiğini söylüyor.

Bay Biden'ın yönetimi, göçmenler için yasal yollar oluşturup mülteci sistemini yeniden inşa etmeye başlarken bile, Bay Trump'ın daha kısıtlayıcı taktiklerinden bazılarını benimsedi.

Bay Biden hâlâ Kongre'ye bir sınır kanunu geçirmesi yönünde çağrıda bulunsa da, benzer bir şey yapacak, sınırda sığınmayı kısıtlayacak bir idari eylem yapmayı düşünüyor. Hareket, bir hafta boyunca ortalama 5.000'den fazla göçmenin yasa dışı yollardan geçmeye çalışması veya bir günde 8.500'den fazla göçmenin sınırı yeni gelenlere kapatmasını sağlayacak. (Cumhuriyetçiler bu rakamların hala çok yüksek olduğunu söylüyor.)

Hükümet, kongre mevzuatı yoluyla yasal bir itiraz olasılığının, yürütme eylemiyle karşılaştırıldığında daha düşük olduğunu savundu.

Zararlı göçmenlik politikalarından endişe duyan Demokratlar, eski Demokrat kongre üyesi Tom Suozzi'nin geçen ay New York'ta yakından izlenen özel Temsilciler Meclisi seçimini kazanmasının ardından daha sert eylemlerle ileriye dönük olası bir yol görüyor.

Bay Suozzi sınır konusunda sert bir duruş sergiledi, sınırın kapatılması çağrısında bulundu ve göçmenlik gibi genellikle hakim oldukları konularda Cumhuriyetçilere meydan okudu.

Bay Biden, yasadışı göçü önemseyen seçmenler arasında Bay Trump'ı geride bırakmak gibi zorlu bir görevle karşı karşıya kalacak. Bay Biden, 2020 kampanyasının çoğunu, göçmenlik karşıtı gündemi nedeniyle Bay Trump'a saldırarak geçirdi ve göreve, göçmenlik sistemine şefkat ve insanlığı yeniden kazandırma sözü vererek geldi.

Eşi Jill Biden, 2019 yılında Meksika'nın Matamoros kentinde eski başkan tarafından geri çevrilen göçmenlerle dolu bir kampı ziyaret etti. 2020 tarihli bir fikir makalesinde Bay Biden'ın “iltica korumalarını yeniden tesis edeceğini” yazdı.

Teksas Demokratı Temsilci Vicente Gonzalez Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bay Biden'ın göç konusundaki daha güçlü tutumuna rağmen, başkanı Bay Trump ile aynı kategoriye koymadığını söyledi.

Bay Biden'a gezisinde eşlik eden Bay Gonzalez, “Hâlâ çok farklı olduklarını düşünüyorum” dedi. “Yani çocukları annelerinin kollarından söküp almayacağız, aileleri ayırmayacağız, çocukları hapsetmeyeceğiz ama sınırda düzeni sağlayacağız.”