Berfu Yenenler: Bu işe maaşını beğendiğim için başlamadım!

Tuncay

New member
Eğlenceli paylaşımları ve eşi Eser Yenenler’i tiye alan göndermeleriyle isminden sıkça kelam ettiren Berfu Yenenler, son olarak birinci sunuculuk tecrübesini yaşadığı Miss Turkey 2021’de yaptığı ‘çocuk’ latifesiyle gündeme geldi. Instagram’da bir milyondan fazla takipçisi olan ve kendini ‘içerik üreticisi’ olarak tanımlayan Yenenler; toplumsal medyada aldığı tenkitlerden Eser Yenenler ile ilgisine, meslek amacından Altın Kelebek adaylığına, influencer çıkarından çocuklarıyla ilgili gelecek planına dair her mevzuda çarpıcı açıklamalar yaptı.

2015 yılında düzenlenen Miss Turkey yarışında dördüncü seçilen Berfu Yıldız, 2019’da oyuncu Eser Yenenler ile dünyaevine girmişti. 26 yaşındaki tescilli hoş, tıpkı sene bebekleri Kuzey’i kucağına almış, Mete ismini verdikleri ikinci bebekleri ise geçtiğimiz mart ayında dünyaya gelmişti. Memnun bir evlilik sürdüren Berfu Yenenler, Milliyet.com.tr Cadde muharriri Emre Kara’ya konuştu. İşte hakkında merak edilenleri anlatan Berfu’nun keyifli röportajı…

Üzerinden epey vakit geçmedi. Miss Turkey 2021’de eşiniz Eser Yenenler ile sunuculuk yaparken o malum cümleyi kurdunuz: Kendimi ne vakit sana bıraksam bizim çocuğumuz oluyor.
Cinsel bir iması ya da bel altı olmayan bir latifeydi. Büsbütün uygun niyetle yapılmış, daha evvel provalarda da kendi ortamızda bulup yaptığımız bir latifeydi. Eser ‘Evet bu latife hoş, yapabilirsin’ dedi, ben de yapmak istedim.

Reaksiyon almasına şaşırdınız mı?
Bu kadar reaksiyon almasına hayli şaşırdım! Yansıyı alan latifeden fazla bir hanımın bu biçimde bir latifeyi yapıyor olması, kocasının yanında yapıyor olmasıydı. Olağandışı karşılamıyorum ancak fazla büyütüldüğünü düşünüyorum. Biz Eser’le epeyce rahat karakterler olduğumuz ve bunu da dışarıya hayli muhakkak ettiğimiz için güya biz hiç alınmayız ve her yaptığımızla tenkide bu kadar açığız üzere algılanıyor.

“KADINLAR DA LATİFE YAPABİLİR”
‘Şaka’ söylemiş olduğiniz magazin tarihinde uzun yıllar yer edebilir, bu cümle bir küme insan için gaf olarak algılandı. Sizin için birinci sunuculuk heyecanınızın yol açtığı ‘bir canlı yayın kazası’ diyebilir miyiz?
Muhakkak bir canlı yayın kazası değil, gaf değil, patavatsızlık hiç değil. Şuurlu olarak yapılmış bir latife. Bir haftadır prova alıyorduk, orada da yaptık. Daha evvel de birebir latifeyi arkadaşlarımıza yapmıştık. Onlarla da test ettik, güldük. Magazin tarihinde uzun yıllar yer edecek kadar büyük bir cümle değil bence. Bizim için komik olan şeyden, öbürleri rahatsız oluyorsa evvel niye rahatsız olduklarını sorgulamaları gerekir.

Linç etmeye varacak kadar büyütülen neydi sizce?
Bence Türkiye’de gereğince komedyen bayan yok ve kendi olarak var olan epey az bayan var. Bu yüzden bayanların açık kelamlı ve kendisi üzere bulunmasına gereğince açık değil çabucak hemen Türkiye. Hem buna gerek olduğu için birebir vakitte benim kuşağım bu bahse daha olumlu olduğu için beşerler da alışacaklar bence. Bayanlar da latife yapabilir. bu biçimde hususlar hakkında konuşabilir ki bu o denli konuşulmuş bir husus da değildi orada. Bayanlar kendi ortalarında bu hususları konuşuyorlar fakat oburlarının yanında ve toplum ortasında konuşmak ayıp üzere algılatılıyor. Ben rastgele bir mevzuyu da lisana getirmedim lakin ya getirirse paniğinden bile beşerler bence inanılmaz linçlemeye başladılar. Fotoğrafımı sansürleyerek verecek kadar. O kadar anlamsız!

tekrar yarış sunsanız bu biçimde bir cümleyi sizin tabirinizle latifeyi bir daha kullanır mısınız?
Alışılmış ki de kullanırım, yaptığım latifeden hiç pişman değilim. çok komikti, fazlaca güldük. Zekasına güvendiğimiz bir sürü arkadaşımız da epeyce komik olduğunu onayladı. bir daha olsa bir daha yaparım. Daha öbür latifeler da yaparım. Bayanlar latife yapabilir, bayanlar komik olabilir. Bunu bu kadar büyütmenin manası yok. Güya yalnızca erkekler latife yapabilir, erkekler argo konuşabilir! ‘Bu bayanlara yakışmaz’, ‘kadınlar niye latife yapsın ki, epey irite durur’ tadında zihniyetler var ise bence çabucak değiştirmeye başlasınlar. En azından beni takip etmek isteyenler ya da edenler bunu değiştirebilirler.

Sizi ziyadesiyle destekleyen ve ardınızda duranlar da oldu.
aslına bakarsan aldığım dayanak, yediğim linçten daha büyüktü. Bence linç bulunmasına bile şaşırmıştır beşerler.

“DAHA HOŞ ŞEYLER YAPACAĞIM”
daha sonrasında “Bana bu yolu açtığın için teşekkürler kocam” notuyla biten bir açıklama yapmıştınız. Berfu Yenenler yeni bayan sunucumuz mu oluyor?
Hiç bayan sunucu olmak üzere bir hedef ya da rekabet ortasında değilim. Eser’le bir arada, ona güvenerek sahneye çıktım. Yoksa benim mesleğim değil, sunucu olmak ismine eğitim de almadım. Kendim olarak var olabildiğim için, kendim olarak sahnede çıkıp bir şey sunmamı isterlerse düşünülebilir, benim ne yapabileceğime bakılır. O biçim bir yol izleyebilirim yalnızca. Lakin daha hoş şeyler yapacağım. Daha bana yakıştığını düşündüğüm diğer şeyler olacak.

“ÇOCUK YAPMAK İÇİN niye BEKLİYORUZ?”
11 Nisan 1995 doğumlusunuz. Çok genç yaşlarda evlendiniz ve anne oldunuz. Erkenden bir aile kurmak planlarınızda var mıydı, her şey tesadüflerle mi şekillendi?
Ben epey anaç bir beşerim. Geniş bir ailede büyüdüm, kardeşimi büyüterek de büyüdüm. Ailemle hiç kopuk olmadım. Çocukları fazlaca seviyorum. Kalabalık ortasında pazar günleri yapılan aile kahvaltılarını, bir arada sinemaya gidilen aile aktivitelerini daima hayli sevdim. O yüzden erken yaşta kendi ailemi kurup, o denli bir aile yapısının kesimi olmak istedim. Daima o denli bir hissiyatım vardı. Lakin bu biçimde bir hissiyatla rastgele biriyle evlenip çocuk yapılmaz. Eser’le tanıştığımız birinci gün evlenmekle ilgili konuşmuştuk. Evlendik ve ‘çocuk yapmak için niye bekliyoruz?’ dedik, çocuk yaptık. daha sonra ‘ikinci çocuğu yapmak için niye bekliyoruz?’ deyip onu da yaptık. Yani fazlaca memnunuz büyük bir aile olmaktan ve sevgimizin çoğalmasından. hiç bir şey tesadüf değildi.

Sanayi mühendisliği okudunuz. Bu işi hiç yaptınız mı?
İki sefer staj yaptım sanayi mühendisi olarak. Babam da sanayi mühendisi. Bütün mühendislere fazlaca hürmetim var fakat benim karakterimle epeyce uygun bir meslek değil. Yalnızca kazanabildiğim için okula gittim. Biroldukca insan kazandığı kısmı okumak istemiyor ya da bitirse bile o mesleği yapmak istemiyor ve öteki şeylere yöneliyor. Ben de onlardan bir tanesiyim, fazlaca isteyerek okumadım. Sanayi mühendisliği hayli düzgün bir meslek olduğu için bana fazladan bir artı olur diye düşünmüştüm.

“HİÇ KİMSE MAAŞINI DÜŞÜNEREK MESLEK SEÇMEMELİ”
Evlendikten daha sonra modelliğe orta verdiğinizi okumuştum. Şu an içerik üreticiliği yapıyorsunuz.
Hiç modellik yapmadım. Defileye çıktım fakat model olarak değil. Yalnızca o denli bir teklif geldiğinde denemek istedim. Model olabilecek biri değilim. Şu an hem Youtube’a tıpkı vakitte Instagram’a içerik üreticisiyim. Tahminen ondan sonrasında televizyona yahut dijital platformlara düşünüyorum. Kendim olarak var olmak istediğim için ve şu anda onu yapıyorum. Bunu nereye daha düzgün kanalize edebilirsem ve neresi bana daha faydalı olabilecekse onu yapmak istiyorum. Hiç kimse maaşını düşünerek meslek seçmemeli. Ben de maaşını beğendiğim için ya da karı çok yüksek diye durup ansızın görüntü üretmeye başlamadım. Buraya yönlendim, baht yapıtı karşıma bu çıktı ve kapılar açıldı. Yeteneğim bu istikamette daha fazla ortaya çıktığı için daha başarılı oldum.

Ürettiğiniz içerikleri yalnızca eğlenmek emelli mı, yoksa büsbütün bir meslek planı dahilinde profesyonelce mi tasarlıyorsunuz?
Büsbütün bir meslek planında ve daha da profesyonel olması için daima uğraşarak tasarlıyorum. hiç bir şeyi aniden ‘şu fazlaca hoş gözüküyor’ diye çekmiyorum. Hepsi üzerine düşünülmüş, planlanmış şeyler. O yüzden bir sene ortasında bu kadar büyük bir kitleye ulaşıp bu kadar hakikat işler yaptığımı ve başarılı olduğumu düşünüyorum.

Medyada olmanın geliri bir sanayi mühendisliğinin maaşından daha mı cazip sizin için? Yoksa çocuklarınız olduğu için mi mantıklı geliyor? Bu soruyu bununla birlikte başı karışık, arayışta olan genç akranlarınız ismine da soruyorum.
Bu işten hayli uzun mühlet para kazanmadım. Daha yeni yeni net para kazanıyorum. Ancak bir ay ile öteki ayın geliri birebir olmuyor. Kimse maaş üzere bir şey kazandığımı düşünmesin katiyen. Çocuklarımın olmasıyla içerik üreticisi olmamın hiç bir alakası yok ancak çocuklarım benim hayatımın bir modülü olduğu için kimi vakit bir arada de bir şeyler paylaşabiliyoruz. kimi vakit onların güvenliğini ve özel hayatını gözeterek epeyce paylaşmıyorum ancak bu mesleği yaptığım için çocuklarıma daha fazla vakit ayırabiliyorum. O yüzden çocuklarımın bahtı bu. Yoksa 08:00-18:00 çalışan bir mühendis de olabilirdim. bu biçimde de bir sürü çocuk büyüten anne var. Onları da sahiden kutluyorum, epey sıkıntı bir şeyi başardıkları için. Başı karışık genç akranlarıma söyleyebileceğim şey; ‘sadece maaş almak uğruna bir meslek seçmeyin’. Umarım sevdikleri şeyi bulabilirler ki bu nitekim çok sıkıntı bir şey. Umarım sevdikleri şey yetenekleriyle hakikat orantılıdır ve tüm bunlar onlara hayli hoş kapılar açar. Hepsinin birebir anda denk gelmesi epey sıkıntı.

“ALTIN KELEBEK ADAYLIĞI ÇOK BÜYÜK GURUR”
Altın Kelebek ödül merasiminde de ‘En Düzgün İçerik Üreticiliği’ kategorisinde aday gösterildiniz. Kazanırsanız nasıl bir katkısı olur size?
Çok memnunum. Çok çalışıyorum ve nitekim dışarıdan bu biçimde gözükmediğinin farkındayım. Yakın etrafım bile bana ‘napıyorsun ki yalnızca bir şeyler çekiyorsun, influencerlar ne iş yapar?’ diyor. Ben yalnızca influencer olduğumu da düşünmüyorum, o yüzden ‘içerik üreticisiyim’ diyorum. Çok çalıştığımı insanlara kanıtlayamam. Çok fazla baş yoran ve muvaffakiyet hırsı epeyce fazla olan bir beşerim. Bu bana ziyan verebilecek noktaya kadar gidebiliyor. Eser bu mevzuda daha tecrübeli olduğu için bunu onunla dengeleyebiliyorum. Aldığım her ödül benim için fazlaca kıymetli ve emeklerimin karşılığı oluyor. Altın Kelebek ekstra fazlaca kıymetli bir ödül. Geçmişi hayli fazla olan, epeyce kıymetli insanların iştirak sağladığı ve epeyce emek olan bir ödül merasimi. Yalnızca aday gösterilmem bile fazlaca büyük bir gurur. Bir sene evvel bunların hiç birini hayal edemezdim. O yüzden hayli memnunum geldiğim noktadan.

Artık biraz aile ömrünüze gelmek istiyorum. Eser Bey’de bulduğunuz birinci şey ne oldu? O kimya nerede tam tuttu da siz evlendiniz.
Birinci buluştuğumuz gün o kimya tuttu. Hani ‘evleneceğin insanı gördüğün vakit anlıyormuşsun’ efsanesi vardır ya. O sahiden doğru! Biz Eser’le karşılaştık, buluştuk daha sonra sarıldık ve sarıldığımız vakit daha öncesinden tanışıyor üzereydik. Hiç yabancılık çekmiyoruz birbirimize. Birbirimizin varlığından rahatsız olmuyoruz, birimizin yaptığı şey öbürüne batmıyor. Tıpkı lisandan konuşuyoruz ve her şeye tıpkı bakış açısıyla bakıyoruz. Bizim hayallerimiz bile ortak. Güldüklerimiz, düşündüklerimiz… Biz birbirimizle yapboz kesimleri üzere tık diye uyduk. O yüzden çabucak anlaşılıyor bu.

Flört periyodunuzun heyecanları birebir biçimde devam ediyor mu?
Flört periyodumuzun heyecanları Birinci olarak daha farklıydı. bu biçimde birbirimizin tansiyonunu da ölçüyorduk. ‘bu biçimde yaparsam nasıl reaksiyon verir?’ diye, bu biçimde daha gelgitliydi. Artık daha oturaklı, yolunda giden heyecanlar yaşıyoruz. İtimat duygusu çok yüksek olduğu için kendimi daha konforlu hissediyorum. Birinci vakit içinderda da hayli tutkuluyduk, artık de fazlaca tutkuluyuz. Çok şükür iki çocuk bulunmasına karşın onu kaybetmemeyi başardık.

“ESER’İN BANA BİR TANE ÇİÇEK ALMIŞLIĞI YOK”
Eser Beyefendi sürprizli biri mi, çiçek alır mı örneğin ya da bir yerlerde şaşırtan sürprizler yapar mı? ‘Romantik mi?’ diye soruyorum yani.
Hiç romantik değil, hiç sürprizli biri değil, hiç çiçek de almaz. Hatta şu ana kadar bana bir tane çiçek almışlığı yok. Şaşırtan şeyler de yapmaz. Ben yalnızca ‘Şöyle bir şey mi yapsak?’ derim, Eser onu planlar. Ben sürpriz yaparım. Romantik taraf benim.

Meskende son kararları veren kim? Yoksa hayat müşterek mi?
Konutta son kararları veren benim, birinci kararları veren de benim, karar veren benim genel olarak. Eser epeyce kararsız biri, planlara uyma taraftarı biri. Çok güvendiği için de bu kadar rahat davranıyor diye düşünüyorum.

Çocuklarınız için bir gelecek tasarlıyor musunuz, yoksa ömrü keşfedip yollarını büsbütün onların mı çizmesini istersiniz?
Olağan ki aşikâr bir standardın altına düşmemeleri için onlar ismine tedbir alarak bir şey yapıyorum. Şu okula gitmeli, şu mesleği yapmalı, şu okulda altı tane lisan öğretiyorlarmış, burada keman, piyano, fotoğraf ve futbol eğitimi veriliyormuş da o yüzden oraya gitmesi lazım! Çocukların bütün donanımlara sahip olmaları telaşında değilim. Kendilerini keşfetmelerine imkan sağlayacak bir hayat hayal ediyorum onlar ismine. Onu sağlamak için de kendi standartımı ve onların standardını yükseltmek istiyorum. Aslında tasarladığım şey tam olarak bu.

“BOĞULUYOR ÜZERE OLMUŞTUM”
Genç yaşta anne olmak, genç ve başarılı bir bayana nasıl hissettiriyor. Hiç ‘ya yapamazsam’ tedirginlikleri yaşatıyor mu?
Bilhassa birinci hamileliğimden daha sonra, birinci anne olduğum periyotlarda hakikaten hayli zorlandım. Zira hiç daha evvel tatmadığım bir his ve bilmediğim bir alanda aniden yüzmeye çalıştım. Güya boğuluyor üzere olmuştum. Lakin artık, evvelde o boğulmamak için çırpındığım denizde gemiyle seyahat yapıyormuşum üzere. Artık gideceğim yolu fazlaca güzel biliyorum, dümende de ben varım. Kendimi yönlendiriyorum. Tedirginliklerimin üstesinden nasıl gelebileceğimi hayli âlâ biliyorum. Çok fazla fedakârlık gerekiyor, onlar için de hayli çalışıp uğraşıyorum. Daha yeterlisi nasıl olur diye hayli düşünüyorum. Çok memnunum aile olmaktan ve çocuklarımın olmasından. Genç yaşta olmasından ve tüm gücümü onlara harcayabiliyor olmaktan. Çok şanslı hissediyorum.