Bakan Muş: Ziyaretlerimizin müspet bir yansıması olacak

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, üst seviye ikili görüşmeler gerçekleştirdiği Çekya, Macaristan ve Polonya ziyaretine ait açıklamalarda bulundu.

Bu üç ülkeye 24-25 Haziran’da yapılacak Avrupa Birliği Önderler Doruğu öncesinde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine ait takviyelerini daha net ve açık biçimde almak hedefiyle gittiklerine işaret eden Muş, “Bizim bu tepeden beklentimiz, Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle alakalı vazifenin Kurula verilmesi istikametinde. Her üç ülkeyle de hem bu hususları ele aldık tıpkı vakitte kendi şirketlerimizin oradaki yatırımları, bu ülkelerin ülkemizdeki yatırımlarından tutun da karşılıklı olarak ticari amaçlarımıza nasıl yaklaşırız, bu hususları konuştuk.” tabirini kullandı.

Muş, Çekya’da Başbakan Yardımcısı, Sanayi, Ticaret ve Ulaştırma Bakanı Karel Havlicek ile görüştüğünü ve verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktararak, bu ülkeden de Macaristan’a geçerek Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bir ortaya geldiklerini anlattı.

Macaristan’la ticaret maksadının yakalanacağını ümit ettiğini vurgulayan Muş, “Daha ağır çalışma ortasında olacağız. Macaristan’ın bu manada takviyesini istedik. Her üç ülke de net biçimde bize dayanaklarını vereceklerini söz etti. Bu manada bizim Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusundaki haklılığımızı onlar da lisana getirdi.” diye konuştu.

“Savunma sanayi alanındaki ilgilerimizi daha da ileri götüreceğiz”

Macaristan’dan da Polonya’ya geçerek Başbakan Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin ile görüştüklerine değinen Muş, şöyleki devam etti:

“Sayın Gowin burada faal bir siyasetçi, Başbakan Yardımcılığı bakılırsavini yürütüyor. Polonya’nın takviyesini fazlaca açık ve net biçimde görmek bizi keyifli etti. Polonya ile bağlantılarımızı daha da ileri götürmek istiyoruz. Hem ticari ilgilerimizi hem ortak yürüttüğümüz projeleri birebir vakitte savunma sanayi alanındaki münasebetlerimizi daha da ileri götüreceğiz, bunları da ele aldık.”

Muş, temaslarında turizm konusunu da ele aldıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Her üç ülkeye de bizim inançlı turizm noktasında attığımız adımları tabir ettim. Bu ülkelerden gelecek olanları Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı, inançlı biçimde gelebileceklerini, Türkiye’nin aşılamada hayli önemli bir noktayı ve eşiği geride bıraktığını tabir ettim. Bu ziyaretlerimizin müspet yansıması olacağını düşünüyorum. Ziyaretlerimiz olumlu ve olumlu geçti. Şu an Avrupa Birliği ile aslına bakarsan bir olumlu gündemimiz kelam konusu. Gayemiz da bu ziyaretleri yaparak buna katkıda bulunmaktı. Ben burada emelimize ulaştığımızı düşünüyorum.”

Okumaya devam et...