Bakan Alim’den EYT açıklaması

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bakanlığının 2023 yılı bütçesinin TBMM Genel Şurası’ndaki sunumunda konuştu. Alım, emeklilikte yaşa takılanlar konusunun Türkiye’nin önündeki en değerli konulardan birisi olduğunu, bunun uzamasının niçininin ise her kısmın dinlenmesinden kaynaklandığını söylemiş oldu. Sorunun devlet açısından ele alındığını fakat direkt doğruya patronları ilgilendirdiğini kaydeden Alım, şu biçimde konuştu:

“İşveren, ‘Benim çalışanlarım kıdemli, deneyimli, iş deneyimi ve mahareti gelişmiş adamlar. Biz bunları kaybetmek istemeyiz lakin bize bir de mali yükü var. Bunu nasıl yapacağız, bu süreci nasıl yöneteceksiniz?’ diyor. Bize çeşitli tekliflerde bulunuyorlar. Şunu da öteleyin, bunu da öteleyin… Bir de çalışmanın teknik kısmıyla ilgili sorunlar var. 1999 öncesi işe girenlerle ilgili bizde dijital ortamlarda kayıt sistemi yoktu. Bunların büyük çoğunluğu iş değiştirmiş, evrakları kaybolmuş. Bütün bunları organize etmeye çalışıyoruz. Kapsamına tam manasıyla ulaştığımız vakit ki ben bu ayın sonuna kadar Meclis’e getireceğimi söylemiştim, inşallah sözümü fiyatım, ocak ayına sarkmaz. Bütün bu çalışmaları tamamladığımız vakit ulu Meclis ile bunu paylaşacağım. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Komitede, bugün yaş koşulu olmasaydı haziran ayına nazaran ne kadar insan emekli olabilirdi onu açıklamıştım. 1 milyon 600 bine yakındı. Bugün bu sayı biraz daha yükselmiş bulunuyor. Ocak ayında biraz daha yükselecek. ötürüsıyla dediğim üzere, bütün dataları elimize alıp gerçekçi bir çalışma yapmamız lazım. Özel dala yansıyacak yükün, kamuya yansıyacak yükün hepsini ortaya çıkardıktan daha sonra tüm kamuoyuyla paylaşacağım. Buradan şunu açıkça söz etmek isterim, taban fiyat sorununda biz işçilerimizden yana tutum alacağız, bundan kimsenin telaşı olmasın.”

“Yeni istihdam koşuluyla takviyeleri işletmelere sağlıyoruz”

Bakan Alım, “Buradan şunu açıkça tabir etmek isterim, taban fiyat sıkıntısında biz işçilerimizden yana tutum alacağız, bundan kimsenin kaygısı olmasın.” dedi.

, işsizlikle çabada tek tahlil yolunun iktisadi büyüme olduğunu, yüzde 5’lik bir büyümenin 700 bin, yüzde 7’nin üzerinde bir büyümenin ise 1 milyon istihdamın yaratılmasına yol açtığını, bölümdeki farklılaşmaya bağlı olarak sayıların değişebildiğini söylemiş oldu.

Aktif iş gücü ve pasif iş gücü siyasetleriyle istihdamı desteklediklerini, sürdürülebilir olmasını sağlayan siyasetler izlediklerini belirten Alım, kısa çalışma ödeneği, nakdi fiyat dayanağı ve gibisi desteklemeleri bilhassa salgın periyodunda aktif kullandıklarını tabir etti.

Aktif iş gücü siyasetlerini, direkt doğruya işletmelere yeni istihdam yaratmak kuralıyla verilen takviyeler olarak tanımlayan Alım, bu dayanakların epeyce tesirli olduğunu düşündüğünü vurgulayarak, “Bunları daha faal bir biçimde sürdürebilmek için yaptığım incelemede, geçmiş periyotta yapılan istismarları ortaya çıkardım. Bunları istismar edilmeyecek bir biçimde bir daha düzenledik. Kurallarını belirledik ve yönetmeliğini bir daha yayımladık. Yeni istihdam kuralıyla takviyeleri işletmelere sağlıyoruz” diye konuştu.

“Devletin kaynaklarını sömürü kaynağı olarak bakılırsanler var”

İşsizlik Sigortası Fonu’nun desteklediği projelere değinen Bakan Alım, bunlardan birinin Toplum Faydasına Çalışma Projesi olduğunu söylemiş oldu.

Fon kaynaklarının yeterli yönetilmesi gerektiğini, olmayan hiç bir projeye o fondan para aktarılmadığını anlatan Alım, istismara asla müsaade verilmediğini, bu sayede fonun kaynaklarının giderek büyüdüğünü lisana getirdi.

Bilgin, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının hizmet alanlarından birisinin de toplumsal güvenlik sisteminin içerisinde yer alan sıhhat hizmetlerinin satın alınması olduğunu belirtti.

Türkiye’de sıhhat sigortası sisteminin, nüfusun yüzde 99’unu kapsayacak kadar geliştirilip genişletildiğini vurgulayan Alım, şu biçimde konuştu:

“Bu Türkiye’nin değerli başarılarından biridir. Yani sıhhat sigortası kapsamına alınmayan kimse yoktur. İlaç ve tıbbi gereç konusunda da dünya tıp otoriteleri tarafınca onaylanmış her ilacı kapsam altına alıyoruz. Ama kimi kampanyalar yapanlar var. Devletin kaynaklarını sömürü kaynağı olarak bakılırsanler var. Kutusu 20 bin, 30 bin, 80 bin dolar olan ilaçları Türkiye’ye satmak isteyen, bunun için de kampanya yapanlar var. Devletin kaynaklarını sömürü kaynağı olarak nazarannlere geçit vermiyorum. Bilin ki onların hiç birisi ne dünya tıp otoriteleri tarafınca ne Avrupa tıp otoriteleri tarafınca ne de Türkiye’nin sıhhat otoriteleri tarafınca onaylanmamış ilaçlardır. Onlara geçit vermemiz demek, sömürüye kapı açmamız demektir. Bunlara asla fırsat vermeyeceğimizi buradan tabir etmek isterim.”

“Geçici çalışanlar problemini çözüyoruz”

Bakan Alım, kontratlı çalışanın takıma alınması konusuna da değindi.

Sözleşmeli işçi diye tanımladıkları yapının içerisinde 32 çeşitten kontratlı işçinin bulunduğunu aktaran Alım, bunların hepsinin bir disiplin altına alınacağını söylemiş oldu.

Yaklaşık 500 bin kişiyi ilgilendiren bu çalışmanın teknik olarak bitirildiğini aktaran Alım, “Bu çalışmanın ıslahat niteliğinde olduğunu belirtmek isterim. İrade Meclis’in iradesidir. Katkılarınıza şimdiden teşekkür ederim” diye konuştu.

Bakan Alım, ellerinde çeşitli memleketler arası fonların bulunduğunu, bu fonları endüstride istihdamın artırılması ismine işletmelere sunduklarını söylemiş oldu.

İşletmelere istihdam sağlaması durumunda dayanak verdiklerini belirten Alım, bu çalışmayı direkt doğruya endüstride nitelikli iş gücünü yetiştirecek bir proje haline getirdiklerini tabir etti.

Bakanlığın önündeki sıkıntılardan birisinin de süreksiz emekçiler sıkıntısı olduğunu vurgulayan Bakan Alım, “Bu süreksiz personeller sıkıntısı inanılmaz değerli bir sorundur. Bu sorunu da çözüyoruz. Çalışmasını bitirdim, inşallah bu ay içerisinde büyük Meclis’e intikal eder” dedi.

Okumaya devam et...