Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor

semaver

Active member
Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir” dediği Papa Eftim tarafınca 21 Eylül 1922’de kurulan Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Patrikhanenin basın sözcüsü Sevgi Erenerol; Papa Eftim’in, Anadolu’daki Hıristiyan cemaat ile Müslüman cemaatin birbirlerine karşı yok olan inanç hissini bir daha oluşturmak için çalıştığını belirterek “Cumhuriyetin ilanından itibaren Cumhuriyetin kuruluş ideolojisi olan Atatürk prensip ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıyız ve her kaidede, sonsuza dek Cumhuriyeti savunma bakılırsavini üstleniyoruz. Atatürk’ün kurucu ideolojisinin en temel niyetlerinden biri olan laikliğin en hoş temsiliyetlerinden biri de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin varlığıdır” dedi.

Erenerol, kuruluş yıldönümünde patrikhanenin, Kurtuluş Savaşı’ndaki pozisyonunu ve sürdürdükleri çizgiyi Cumhuriyet’e anlattı. Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu’nun işgaline takviye verdiğini ve Anadolu Hıristiyanlarının Yunan olduğu propagandası yaptığını söyleyen Erenerol, Papa Eftim’in Aralık 1918’de yayımladığı beyanname ile Yunan değil, Türk olduklarını vurguladığını ve “Türk tabiiyetimiz ve lisanımız olduğu üzere bakidir. Din Allah’a ve vicdana bağlıdır. Kiliseler siyaset ocağı değildir” söylemiş olduğini anımsattı. Papa Eftim’in, Ulusal Çaba sırasında Anadolu’daki Hıristiyan cemaat ile Müslüman cemaatin birbirlerine karşı yok olan itimat hissini bir daha tesis ederek gayrete başladığını söyleyen Erenerol, “bu biçimdelikle Kuvayı Milliye’ye Hıristiyan cemaat de katılmış oldu. Papa Eftim, Kuvayı Seyyare için gereken at, yiyecek ve giysi üzere gereksinimleri cemaatten toplayarak iletmiştir. Dağlarda bulunan Rum çetelerin silahsızlandırılması için komite oluşturarak dağlardan inmelerini sağlamıştır” dedi. Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu Hıristiyanları üstündeki tesirini kırmak için 21 Eylül 1922’de Bağımsız Türk Ortodoks Kilisesi’nin kurulduğunu belirten Erenerol, “Papa Eftim, bu sayede resmi olarak Anadolu Hıristiyanlarını kendi çatısı altında örgütleyerek Batı’nın İstanbul Patrikhanesi aracılığıyla Anadolu üzerinde gerçekleştirmek istediği emellerini engelledi” sözlerini kullandı.

‘SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ’

Patrikhanenin, Cumhuriyetin kuruluşunda değerli rol oynayan kurumların içinde yer aldığını belirten Erenerol, şunları kaydetti:

“Bunun içindir ki Cumhuriyetin ilanından itibaren Cumhuriyetin kuruluş ideolojisi olan Atatürk prensip ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıdır ve her kuralda sonsuza dek Cumhuriyeti savunma misyonunu üstlenmiştir. Atatürk’ün kurucu ideolojisinin en temel niyetlerinden biri olan laikliğin en hoş temsiliyetlerinden biri de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin varlığıdır. Atatürk ise Türk Ortodoks Patrikhanesi için varlığını ve Türk kimliğini borçlu olduğu ebedi önderidir.”

‘EKÜMENİK OLMASI SAĞLANACAKTI’

“Dış güçlerin güdümünde, iktidarın FETÖ ile bir arada Ergenekon kumpasını kurduğunu ve patrikhanenin de kumpasa dahil edildiğini” söyleyen Erenerol, “bu biçimdelikle Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi terör örgütü yuvası ilan edilerek sonlandırılacak ve Fener Kilisesi’nin önü açılarak ekümenik olması sağlanacaktı. Lakin planları istedikleri üzere gitmedi. Benim üzerimden Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni karalamak isteyenler aslında patrikhanemizin göğsüne bir madalya ekledi” dedi.

‘BİRLİĞE DARBE’

“Bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz fakat Atatürk prensip ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlılık ile korunabilir” vurgusunda bulunan Eren-erol, “Bir ortada yaşamamızı sağlayan en değerli ideolojimiz, laikliği korumak, her Türkün misyonu. Dinlerin temelinde yatan insanlık sevgisi fakat laik bir devletin müdafaası altında barış ve kardeşliğe bizleri ulaştırabilir. Bu prensipleri ortadan kaldırmaya çalışmak birliğimize vurulmak istenen bir darbedir. Atatürk’ün yarattığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ebediyete kadar Mustafa Kemal’in askerleri yardımıyla varlığını sürdürecektir” diye konuştu.