Bağcılar’da çocuklar 23 Nisan’ı gökyüzünde kutladılar

erkan_623

New member
Bağcılar Belediyesi, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Ankara’da manalı bir programla kutladı. Bu özel etkinliklerde yer alacak şanslı 23 öğrenci, ilçe genelindeki okullara dağıtılan “Milli Teknoloji Hamlesi” temalı “Başkan’la Muhteşem Gezi” mecmuasını okuyanlar içinden noter huzurunda yapılan çekilişle belirlendi. Şanslı 23 öğrenci, Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz’la birlikte Ankara’ya geldi. Çocukların birinci durağı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı oldu. Burada SİHA, Altay, Atak, Mızrak, Akıncı başta olmak üzere teknoloji olağanüstüsü ulusal araçların maketlerinin bulunduğu müzeyi gezen minikler, savunma sanayi kahramanlarının hayatlarını anlatan çizgi sinemaları izledi.

Yerli ve ulusal hava araçlarını yakından gördüler

Öğrenciler çabucak sonrasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ni (TUSAŞ) ziyaret etti. TUSAŞ seyahatine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil eşlik etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Demir ve Kotil çocuklarla sohbet edip onların Türkiye’nin geleceğine yönelik hayallerini dinledi. Tesisleri de gezen minik konuklar hem pilotlardan bilgi aldı tıpkı vakitte uçuş alanında yer alan GÖKBEY, ANKA, AKSUNGUR, T70 üzere yerli ve ulusal hava araçlarını yakından görme imkanına kavuştu. Gökyüzünde akrobatik hareketler sergileyen ulusal eğitim uçağı HÜRKUŞ’un gösterisi ise nefesleri kesti.

Geleceğimiz çocuklar yardımıyla fazlaca parlak

Demir, Kotil ve Özdemir çocuklarla helikoptere binerek Ankara üzerinde tıp attı. Bugünün çocuklarının yarının büyükleri olduğunu söyleyen Demir, “Bugünün çocukları fazlaca şanslı. Biz uçak mühendisliği öğrencisi olarak ikinci, üçüncü sınıftan daha sonra uçak bakılırsabilmiştik. Çocuklar bu yaşta bu fırsatları elde ediyor. Bağlantı çağında biroldukça şeye online erişebiliyorlar lakin bilfiil görmek farklı. Dokunmak, görmek, ülkülerinin ona nazaran şekillendirmek ve geleceğe hazırlanmak değerli. Türkiye’nin hayli daha hoş yerlerde olacağını, bu çocuklarımızın omuzlarında epey daha hoş yerlere yükseleceğini bekliyoruz, umuyoruz, dua ediyoruz, onlara güveniyoruz. Allah’ın müsaadesi ile geleceğimiz bu çocuklarımız yardımıyla fazlaca parlak” dedi.

Çocuklarla uçmaktan büyük keyif aldım

Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak kelamlarına başlayan Lider Özdemir de “goreve geçtiğimiz hafta başladık. nazaranve geldiğimiz günden beri çocukların belediye lideri olmak istediğimi söz ediyorum. Evvel çocukların daha sonra gençlerin belediye lideri olmak istiyorum. Bu sözümüzün üzerine bu biçimde bir tertibe da katılmak ve çocuklarımızla iştirak etmek beni pek duygulandırdı, heyecanlandırdı. Çocuklarla uçmaktan büyük keyif aldım. İnşallah bundan daha sonraki süreçte çocuklarımıza ve gençlerimize değer veren bir devir yaşamak istiyoruz” diye konuştu. Çocukları geleceğin teminatı olarak gördüklerini belirten Kotil ise şunları söylemiş oldu: “Gelecek ergenlerde diyoruz. Kapılarımız onlara her vakit açık.”

Başarı sertifikalarını aldılar

yaşamında birinci sefer helikoptere binen öğrencilerden Eda Ersoy da hislerini şöyle söz etti: “İlk başta düşecekmiş üzere hissettim ve epey korktum ancak daha sonra hayli hoştu. Çok eğlenceli bir uçuş oldu. Mutlaka her insanın binmesini isterim.” Keyifli geçen günün sonunda yerli ve ulusal yavaşça taarruz uçağı HÜRJET’İN simülatörünü de kullanan öğrencilere birinci uçuşlarını problemsiz tamamladıkları için muvaffakiyet sertifikaları verildi.