Avrupa’nın gündeminde Afgan mülteciler var: “Almanya Avusturya ya da İsveç’tense Türkiye daha uygun”

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ABD askerlerinin çekilmesiyle Afganistan’dan başlaması beklenen yeni göç dalgasıyla ilgili Avrupa Birliği’ne ihtarlarda bulundu.

Bild’e bir mülakat veren Kurz, Afgan mülteciler açısından “komşu ülkelerin, Türkiye’nin ya da Afganistan’ın inançlı bölgelerinin daha yanlışsız yer olduğunu” söylemiş oldu.

Kurz “Şayet beşerler kaçmak zorundalarsa, her insanın Avusturya, Almanya ya da İsveç’e gelmesindense, Türkiye üzere komşu ülkeleri ya da Afganistan’ın inançlı bölgelerini katiyen daha hakikat yer olarak görüyorum” dedi.

“AB ÜYESİ OLMAYAN ÜLKELERE İADE”

DW Türkçe’nin aktardığına bakılırsa; Avusturya Başbakanı sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının yaratılması gerektiğini söylemiş oldu.

Oradaki beşerler için durum dramatik; bu göç akımlarına yol açacak” diyen Kurz, Afganistan’daki problemlerin Almanya ve Avusturya’nın 2015’te olduğu üzere kitlesel olarak mülteci kabul etmesiyle çözülemeyeceğini belirtti.

Avrupa ve Almanya’nın sistemsiz göç karşısında 2015 yılında izlediği çizginin değişmiş olmasından mutlu olduğunu söyleyen Kurz “Avrupa Birliği olarak o dönemki durumun yeniden oluşmasına mahzur olmak için yaz mevsiminden itibaren aktif olmalıyız” dedi.

“ŞİDDET HATALARI ARTTI”

Kurz kendi hükümetinin iltica başvurusu reddedilen sığınmacıları Afganistan’a sınırdışı etme tavrını ise sürdüreceğini ve Taliban’ın denetimi altındaki bölgeleri genişletmesinin de buna mahzur olmayacağını söylemiş oldu.

Afganistan’dan gelen sığınmacıların sayısının artmasıyla şiddet kabahatlerinin da artmasından kaygı ettiğini söyleyen Kurz “Suç istatistiklerine bakmanız gerek. Burada vahşet olarak yaşananların birçok geçmişte yoktu. Belirli kümelerde sayılar son derece açık, bayanlara yönelik cinsel şiddetin sıklaşması örneğin” dedi.

“BU HASTA İDEOLOJİYİ İTHAL ETMEK İSTEMİYORUM”

Göç yoluyla Avrupa’da İslamcılığın artmasından da kaygı duyduğunu söyleyen Kurz “Bu hasta ideolojiyi Avrupa’ya ithal etmek istemiyorum” diye konuştu. Tüm sığınmacıların birebir kefeye konamayacağını söyleyen Kurz “Lakin bu göç akımları niçiniyle geçen senelerda Avrupa’ya fazlaca fazla antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) ithal ettik. Gelen beşerler içinde açıkça homofobik olan ve bayanların haklarını kayıtsız kuralsız üstte tutmayanların sayısı epeyce” dedi.

Kurz, Haziran ayında Viyana’da 13 yaşındaki bir kız çocuğunun genç Afgan erkekler tarafınca uyuşturucu verilerek istismara uğradığı ve öldürüldüğünü hatırlattı.

AB’DE MALİ YARDIM HAZIRLIĞI

Reuters haber ajansı, geçen hafta AB’nin göç akınını sonlandırabilmek üzere Afganistan ve Afganistan’a komşu ülkeler için yeni bir mali yardım paketi planladığını bildirmişti. Ajansa konuşan ve isimleri açıklanmayan iki AB yetkilisi ve hususa yakın bir diplomat, çabucak hemen hazırlık etabındaki planın Afganistan, Pakistan ve bölge ülkelerine mali yardımların artırılmasını içerdiğini kaydetmişti.

AB yetkilileri, 2016’daki mülteci mutabakatıyla Suriyeli sığınmacıları barındıran Türkiye’nin Afgan sığınmacı ve göçmenlerin barındırılmasında da rol oynayabileceği üzerinde durulduğunu belirtmişti. AB kaynakları, Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için 2024 yılına kadar ödenmek üzere ayrılan ek 3,5 milyar Euro kaynaktan farklı yeni bir mali yardımın gündemde olduğunu da tabir etmişti.