Atık sularda en hayli uyuşturucu çıktı

semaver

Active member
Atık sularda en hayli uyuşturucu çıktı İçişleri Bakanlığı öncülüğünde, 2019 yılında İstanbul’daki atık sular üzerinden uyuşturucu unsur kullanmasına yönelik çalışma yapıldı. Yapılan incelemenin tahlilleri, hazırlanan makale ile yayımlandı.

14 arıtma tesisinden birebir anda 4 devir boyunca yüksek nüfusa sahip tek bir kentte atık sudaki uyuşturucuları tahlil eden birinci çalışma özelliğini taşıdığı belirtilen makalede, 2019 yılında yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip İstanbul’da delile dayalı tedbirlerin uygulanmasına yardımcı olmak için 3 aylık periyotlar ortasında klasik yasadışı uyuşturucular amfetamin (AMP), metamfetamin (METH), 3,4-metilendioksimetamfetamin (MDMA), esrar, kokain ve eroin, tütün ve alkol tüketimi kestiriminin hedeflendiği açıklandı.

14 ATIK SU ARITMA TESİSİ ÜZERİNDE ÇALIŞILDI

İstanbul nüfusunun yüzde 90’ına hizmet eden 14 ana Atık Su Arıtma Tesisi (AAT) üzerinde yapılan incelemede toplamda 392 kompozit numune vakit içinde orantılı olarak toplandı. Çalışma kararında, İstanbul’da metanfeatim tüketiminin en yüksek olduğu devirlerde günlük tüketimin bin bireyde 120 mg olduğu iddiasına varıldı. En epey metanfetamin tüketilen bölgelerdeki arıtma tesislerinde ise oran günlük bin bireyde 135,5 mg ile 666,6 mg içinde yer aldı.

Su arıtma tesisleri içinde kentin ortalama metilendioksimetamfetamin (MDMA) tüketim kıymetinin günlük bin şahısta 94,8 mg olarak, en yüksek tüketim pahası ise günlük bin şahısta 158,5 mg olarak varsayım edildi. Genel olarak, MDMA tüketiminin kent genelinde aralık devrinde değerli ölçüde arttığı gözlemlendi.

Kokain için 4 örnekleme devrinde yapılan tahlilde, ?atık su bazlı epidemiyolojisi (WBE) tarafınca varsayım edilen tüketim ölçüsünün günlük bin şahısta 61,9 mg ile 379,9 mg içinde değişirken, kent genelinde ortalama kokain tüketimi günlük bin şahısta 200,9 mg olduğu belirlendi.

EN YÜKSEK TÜKETİME SAHİP HUSUSLAR ALKOL, TÜTÜN VE ESRAR

Makalede, İstanbul’da 2019 yılında 4 devir için yapılan süreksiz örneklem değerlendirmelerinde en yüksek ortalama tüketime sahip hususlar alkol, tütün ve esrar hususları olarak belirlendi. İstanbul’da en epeyce tüketilen yasadışı uyuşturucu husus kestirimi günlük bin dozda 26.73 ortalama dozu ile esrar oldu. 4 periyottaki tütün tüketimi, kıymetli ölçüde değişmezken, Mart ve Haziran devirlerindeki alkol tüketim oranının, Eylül ve Aralık devirlerinde kıymetli ölçüde azaldığı görüldü. Alkol tüketimindeki bu düşüşün, Haziran 2019’dan daha sonra alkol içeren eserlere ‘özel tüketim vergisi’nin uygulanmasıyla belirtildi.

Kokain tüketimi 4 dönemin tamamında sabit ve ortalama yıllık doz kestirimi günlük bin şahısta 2.01 doz oldu. Amfetamin (AMP) tipi uyarıcılar için ortalama metilendioksimetamfetamin (MDMA) dozu birinci üç dönemde binde günlük 0.7 doz bulunmasına karşın, tüketilen dozun son devirde (Aralık) iki kattan fazla arttığı lakin göz arkası edilebilir olduğu değerlendirildi.

Yapılan tahlillerde ortaya çıkan dönemsel farklılıkların genel sebebinin ise İstanbul’un, ülkenin iş merkezi olması ve dört mevsim turist çekme potansiyeline sahip olması olarak görüldü.