Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası toplantısı gerçekleştirildi

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Arnavutluk’un başşehri Tiran’da düzenlenen toplantıya, Kaymakcı’nın yanı sıra Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, ATTSO Lideri Bilal Kara, Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş, İşkodra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Zafer Kıyıcı, TİKA Tiran Koordinatörü Emine Gizem Lider ile Arnavut ve Türk iş adamları katıldı.

Kaymakcı, buradaki konuşmasında, Türkler ve Arnavutlar içinde hayli yakın bağların olduğunu tabir etti.

Kaymakcı, “ATTSO’nun mevcudiyeti, Türk ve Arnavut iş erkeklerinın birbiriyle bağlanabileceğinin açık göstergesidir. Zira onlar biroldukca şeyi paylaşıyor ve birebir iş yapma formuna sahip. Türkler, Arnavutluk’ta çalışmak ve Arnavutluk’a yardım etmek istiyor.” diye konuştu.

AB üyelik müzakerelerinin açılmasının fazlaca kritik bir müddetç olduğunu belirten Kaymakcı, “Müzakerelerin tüm safhalarında Arnavutluk ve Kuzey Makedonya için en güzelini diliyorum.” dedi.

“Batı Balkanlar” sözüne atıfta bulunan Kaymakcı, “Bu, Balkanlar’ın başka kısmını Türkiye’den ayırmak üzere görünüyor. Ben Ankara’da Balkanlar’ın bir modülü olarak hissediyorum. Lakin AB, Türkiye’ye ayrımcılık yapmak için Batı Balkanlar terimini icat etti. Biz hepimiz Balkanlar’ın üyesiyiz. Bu ayrım yapaydır ve faydası yok” değerlendirmesinde bulundu.

Tiran’da 6 Aralık’ta düzenlenen AB-Batı Balkanlar Doruğu’na de değinen Kaymakcı, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı doruğun düzenlenmesinden dolayı kutladığını lakin tepenin 6 ülkenin AB seyahatini desteklemek için gerçekleştirildiğini söylemiş oldu.

Zirve kapsamında elde edilen kazanımların yalnızca Arnavutluk için değil başka tüm ülkeler için yapan olduğuna inandığını kaydeden Kaymakcı, şu biçimde devam etti:

“Ancak bugün bizler 10 tane ülkeyiz. Bugünden itibaren Batı Balkanlar dememiz güç olacak. Ukrayna’yı nereye koyacağız, Moldova’yı nereye koyacağız, Gürcistan’ı nereye koyacağız? Bosna Hersek her ne kadar resmi olarak aday ülke olmasa da 10 tane potansiyel ülke ve üye ülke olduğunu biliyoruz. Hepsine adil biçimde davranılmalıdır. Genişleme sürecinde 10 ülkenin birlikte olmasının daha yeterli olduğuna inanıyorum ve birbirimize yardımcı olabiliriz.”

Yeşil ve dijital geçiş çalışmalarının kıymetini vurgulayan Kaymakcı, bu taraftaki çalışmalara şimdiden başladıklarını belirtti.

Kaymakcı, “Vize sıkıntısı epeyce kıymetli bir problemdir. Türkiye, Schengen Bölgesi’nde hür sirkülasyonu olmayan tek aday ülkesidir ve bu, bizim iş adamlarımız için adil olmayan bir durum yaratıyor.” halinde konuştu.

“Arnavutluk, Türkiye’nin en büyük ortaklarından biri haline geldi”

ATTSO Lideri Kara da başında bulunduğu kurumun, iki ülke içindeki iş birliğini kuvvetli bir biçimde desteklediğini tabir etti.

Kara, “Arnavutluk ve Türkiye içinde yüzsenelera dayanan ve günümüzde devam eden kuvvetli bir alaka mevcut. Arnavutluk Türkiye’nin en büyük ortaklarından biri haline geldi ve biroldukça Türk yatırımcı Arnavutluk’a yatırım yapak için gelmiş durumda” dedi.

Bilal Kara, iki ülke içinde ticaret köprüsü olarak nitelendirdiği ATTSO’nun, ikili ticaret, karşılıklı yatırım ve istihdamın artırılması noktasında faaliyetlerini sürdüreceğini vurguladı.

Okumaya devam et...