Antika tutkunu kebapçı müşterilerine nostalji yaşatıyor

erkan_623

New member
Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde babasıyla lokanta işleten Emre Balakan, antika merakıyla biriktirdiği ve en eskisi 150 yıllık olan 2 bin 500 eşyayı iş yerinin tavan ve duvarlarında sergiliyor.

İlçede 9 yıl evvel babasıyla açtıkları lokantayı işleten 22 yaşındaki Balakan, yaşadığı yörenin külçeşidini yansıtan lakin vakit içinde unutulan kıymetleri müşterilerine tanıtmak maksadıyla eski eşyaları toplamaya başladı.

Balakan’ın mutfak araç gereçleriyle başlayan antika eşya tutkusu ondan sonrasında farklı materyallerden oluşan koleksiyona dönüştü.

vakit içinde biriktirdiği eşyaları lokantanın dekorasyonunda kullanan, 120 metrekarelik iş yerinin tavan ve duvarlarında sergileyen Balakan, işletmesinde, ortalarında 150 yıllık terazi, 120 yıllık kılıç, 100 yıllık kırma tüfek, ibrik, gaz lambası, radyo, para, topaç, plak, şamdan ve dikiş makinesi 2 bin 500 antika eşya bulunuyor.

Balakan, AA muhabirine, iş yerinde insanların hem yemek yediğini birebir vakitte tarihi bir seyahate çıktığını söylemiş oldu.

Babasının da antika eşya tutkunu olduğunu vurgulayan Balakan, “Dükkanımızda tarihi eşyalar var. Bir iki kesimle başladık ondan sonrasında almaya başladık. daha sonra merak oluşmaya başladı. 2 bin 500 modül eşya var. Nostaljik eşyalar hakkında müşterilerimize tanıtım yapıyorum. Hoş bir his.” dedi.

Nostaljik eşyaları hayli sevdiğini onları dükkanında sergilemekten dolayı büyük bir keyif aldığını anlatan Balakan, birtakım müşterilerinin eşyaları görmek için işletmesine geldiğini lisana getirdi.

Materyallere gözü üzere baktığını söz eden Balakan, şunları kaydetti:

“Dükkanımızda, radyolar, kilitler, kömürlü ütüler, ibrikler, anahtar grupları ve Çanakkale Savaşı’nda kullanılan miğfer var. Kimi müşterilerimiz konutta sakladığı eski eşyaları getiriyor. ‘Siz daha düzgün kıymet veriyorsunuz sergileyin’ diyorlar. Burada sergiliyoruz. Kıymet veriyoruz. Onlara sahip çıkıyoruz. Müşteriler görür görmez daha keyifli olup, seviniyorlar. Ailesiyle birlikte gelen birtakım müşterilerimiz tekrar gelmek istiyor. Fotoğraf çektirmek isteyen oluyor. Müşterilerimizin hoş hisleri oluyor. Bu eşyaları toplamaya devam edeceğim. Müşterilerimize stant yapmak istiyorum. Eski eşyalara daha hayli sevgim var. Babamdan bana geçmeye başladı. birlikte yapmaya başladık. Hoş bir sevgi.”

Müşterilerden Sezai Ateş de nostaljik eşyaların içinde kebap yemenin şahane bir his olduğunu belirterek, ortamın kendisini geçmişe götürdüğünü söylemiş oldu.

Eski eşyaları görür görmez keyifli olduğunu aktaran Ateş, “Bizi sevecen hale getiriyor. Çocuksu ruhlarımız ortaya çıkıyor. Zira eskiyi hatırlatıyor bize. Biz burada yemek yemeğe değil de aile huzuru, birbirimizle sinerji yaşadığımız, eski noktalarımızı doruklara çıkartan yere geldiğimizi düşünüyoruz ve hissediyoruz. Onlara bizlere bunları hissettirdiği içi teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

KAYNAK: AA