AI ACT'in yaratıcısı Lucilla Sioli: “Kara kutu üzerinde uzun çalışma”

Suzan

New member
Avrupa'da yapay zeka konusunda en etkili kişi bir kadın. O ve o İtalyan. Onun adı Lucilla Sioli, politika yapıcıdır AI ACT'in başkanı, Avrupa'nın yapay zeka düzenlemesi, dünyadaki ilk kurallar dizisi, diğer tüm ülkelere ilham veren kurallar dizisi. “İnovasyon dostu bir yasa. Kurallar risklerle orantılı.”

Ekonomist, dijital ve sosyal etkileri konusunda uzman, Sioli, 20 yılı aşkın süredir Brüksel'de Avrupa Komisyonu'nda yaşıyor ve çalışıyor. Milano Cattolica'da siyasal bilimler bölümünden mezun oldu. Burada ekonomiye aşık oluyor, sonra doktora yapıyor. Endüstriyel ekonomi alanında yurtdışında doktora. Geçici bir sözleşmeyle Brüksel'deki Komisyona katılıyor. Orada birkaç ay kalması gerekiyordu ama bunun yerine yarışmayı kazandı, kazandı ve bir daha Avrupa Komisyonu'ndan ayrılmadı.

“Dünyadaki en iyi işe sahibim. Eğer geri dönebilseydim, hepsini yeniden yapardım.” Uzun yıllardır Avrupa'da yapay zekayı teşvik ediyor. “Bunun hayatlarımızı iyileştirdiğine ve ekonomimiz için inanılmaz bir büyüme aracı olduğuna inanıyorum.”

Güzel Zihinler

Selene Biffi, kadınlara girişimci olmayı öğretmek için Kabil'e döner. “Dünya umut sayesinde ayakta kalıyor”

kaydeden Eleonora Chioda

03 Mart 2024

Yapay Zeka Yasası hazır. 27 Avrupa ülkesinin tamamı yeşil ışık yaktı. 13 Mart'ta Meclis'te oylanacak. Daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak Mayıs ayının sonuna doğru yürürlüğe girecek. Ancak iki yıl içinde bazı kurallar uygulanacak. Peki ya bu iki yılda işler değişirse? “Değişebilecek olan şey, dikkate almadığımız riskli uygulamaların olabileceğidir. Yönetmelikte, devredilen basit bir kanunla zaman içinde değiştirebileceğimiz riskli uygulamaların listesini getirdik. Tıpkı davranış kurallarını değiştirebildiğimiz gibi. “

Güzel Zihinler

Stanford'dan parçacık fiziği uzmanı Caterina Vernieri: “Her şeyin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek için araştırma yapıyorum”

kaydeden Eleonora Chioda

28 Ocak 2024

Avrupa düzenlemesinin 270 sayfanın üzerinde bir belge olduğu görülmektedir. “Temel kurallar mı? Size dördünü anlatacağım. 1) Toplumumuzda hoş görülmeyen bazı uygulamalar için yapay zekanın kullanımını yasaklıyoruz. Sosyal puanlama gibi, insanları bilinçaltı bir şekilde manipüle eden veya duygusal olarak yönlendiren bazı uygulamalar işyerinde tanınma”. 2) Avrupa pazarında tüm yapay zeka sistemleri kullanılabilir ancak temel hak ve güvenlik ihlali riski taşıyanların piyasaya sürülmeden önce kontrol edilmesi gerekmektedir. 3) Kamuoyunu etkileyen tüm deepfake'lerin (yapay zeka yazılımları sayesinde oluşturulan fotoğraf, video ve ses) deepfake olduğunu yani gerçek olmadığını belirtmesi gerekmektedir. Sonunda Avrupa'da oluşturulan veya Avrupa pazarına gelen tüm üretken yapay zeka modelleri, nasıl eğitildiklerine dair bilgi sağlamalıdır.”.

Güzel Zihinler

Sofia Fatigoni: “Büyük Patlama'nın yankısını dinlemek için Güney Kutbu'nda yaşıyorum”

kaydeden Eleonora Chioda

21 Ocak 2024

Yıllar önce başlayan ve her zaman Lucilla Sioli tarafından koordine edilen çok uzun bir iş. Fikir şu 2018'de doğdum. “O yıl, giderek daha fazla ses bu teknolojinin bir kara kutu olduğunu ve bir şekilde temel hakları ihlal ettiğini belirtti. Daha fazlasını anlamak için etik felsefecilerden, bilgisayar bilimcilerden, akademisyenlerden, toplum temsilcilerinden oluşan üst düzey bir grup oluşturduk. daha sonra “güvenin yapay zekası” olarak adlandırılan şeyin yönergelerini yazan siviller. Güvenilir ABugün duyduğumuz I sözcüğü bu grup tarafından icat edildi ve Avrupa'nın yapay zekaya ilişkin politikamızın sembolüdür. Bugünün kuralları, Yüksek Düzey Grubun ilkelerinin bir tercümesidir. Ve bu gurur duyduğum bir şey.”

Güzel Zihinler

Hidrojen sektöründe yılın bilim adamı Elena Crespi: “Daha az kirli bir Dünya için çalışıyorum”

kaydeden Eleonora Chioda

17 Aralık 2023

Diğer ülkeler Yapay Zeka Yasasından ilham alıyor.

Şeffaflık kelimesi bu röportajda çokça geçiyor. Sioli iyimser bir insan, korkmuyor. “Bence Yapay zeka pek çok konuda yeterince akıllı değil. Kendisine öğretilenleri iyi öğreniyor ancak bilmediği konularda karar veremiyor. Bir çocuk dünyayı algılar, kimsenin ona söylemesine gerek kalmadan ağacın ne olduğunu anlar: Buna ağaç denir. İnsanlarda yapay zekanın sahip olmadığı algılar var. Şu anda kontrolsüzce gelişip insanlığa zarar verecek durumda değil. Ben daha çok bunun bazı insanlar tarafından nasıl kullanılacağı konusunda endişeleniyorum. Bu teknolojinin gelişiminin kontrol altında tutulması gerektiğine inanıyorum.”

Peki ya işsizlik ve işler?

“İnovasyona olumlu bakan bir toplum, aynı zamanda kendisini bu inovasyon doğrultusunda organize eden ve gelişen bir toplumdur. Birçok iş dönüşecek, farklı beceriler gerekli olacak ancak insan denetimi benzersiz kalacak”

Güzel Zihinler

Matilde Giglio, Hindistan'ı kurtarmak isteyen Y kuşağı

kaydeden Eleonora Chioda

19 Kasım 2023

STEM alanındaki kadın, muhteşem bir bilimsel kariyer. Bu hala bir istisnadır. Dünya Ekonomik Forumu'nun 2020 yılında yaptığı bir araştırma, kadınların yapay zeka iş gücünün yalnızca %26'sını oluşturduğunu söylüyor. “Bu, dijital alanın tamamı için geçerli. Ben aynı zamanda yarı iletken politikasından sorumlu direktörüm ve bu alanda daha da az kadın var. Konu donanıma gelince durum daha da kötü. Okulu reforme etmemiz lazım. Gibi? Bilişimsel düşünmeyi ilkokula getirmemiz gerekiyor. Liselerde robot bilimi öğretmek: eğlenceli, yeni nesilleri belirli disiplinlere çekmek çok faydalı. Herkesin programlamayı bilmesi gerekir. Okullara rol modeller kazandırıyoruz, ülkemizde harika kadın veri bilimcilerimiz var. Zaten beşeri bilimler fakültelerini seçmiş yetişkinler için yapay zeka alanında çok yardımcı olabilecek yüksek lisans dereceleri var. Hepimiz bunun nasıl çalıştığını anlamalıyız. Yapay zeka kullanan doktorlara ihtiyacımız var. Hakimlerin, hakimlerin. Bunu nasıl kullanacağını bilen öğretmenlerden. ChatGPT'yi giderek daha fazla kullanacak öğrencilerin önünde nasıl davranacaklar? Çocuklara kaynakların önemini ve eleştirel bir ruhun nasıl geliştirileceğini açıklamanın aracını bilmeleri gerekir.”

İtalya'ya dönecek mi? “Emekli olduğumda. Avrupa'yı çok seviyorum, dünyadaki en iyi ve en ilginç işi yapma fırsatı buldum. İtalya'nın güneşini ve ışığını çok özlüyorum. Büyük yeteneklere sahip insanlar görüyorum. Biz gerçek mükemmelliğe sahibiz, İlgilendiğim tüm konularda güçlü olan büyük şirketler, güzel üniversiteler: robotik, fotonik… Ama geleneklerimizle, kültürümüzle, köklerimizle o kadar gurur duyuyoruz ki, diğer Avrupalı Avrupalılardan daha fazla yenilik yapmak için çabalıyoruz” .

Güzel Zihinler

Maria Grazia Roncarolo: Otoimmün hastalıkları bu şekilde tedavi edeceğiz

kaydeden Eleonora Chioda

03 Aralık 2023