Ahmet Parıltı Çebi: Abdullah Avcı ile orta yolu bulamadık

Onur

New member
Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yabancı oyuncu sayısıyla ilgili sonucunı Kulüpler Birliği Vakfı olarak kıymetlendirerek bu taraftaki görüşlerini TFF’ye ileteceklerini söylemiş oldu.

Çebi, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, Kulüpler Birliği idaresi olarak TFF yöneticileriyle daha evvel bir görüşme yaptıklarını hatırlatarak, “TFF idaresiyle yaptığımız görüşmedeki gündem unsurlarımızdan biri yayıncı kuruluşun pandemiden dolayı bir türlü oturmayan kontrat formu. İkincisi küme düşme ilgili sayı kaç olacak, ligde kaç kadro devam edecek? En kıymetlisi de yabancı sayısı konusuydu. Biz o görüşmede niyetlerimizi bildirdik. Değerlendireceklerini ve bizimle tekrar görüşeceklerini söylemelerine karşın maalesef çabucak bir açıklama yaptılar. Bu bizi rahatsız etti. ‘bu biçimde düşünüyoruz dediniz ancak değerlendirmeyi bu biçimde yapacağız’ deselerdi daha düzgün olurdu. Olağan ki alınan karara hürmet duyacağız, duymayabiliriz de, ancak bu fikrin paylaşılmasında yarar vardı.” dedi.

Yabancı oyuncu sayısı konusuna iki taraftan bakmak gerektiğini vurgulayan Çebi, “Sahaya çıkıyorsunuz 11 yabancı oynuyor. İçinde bir Türk oyuncu yok, İstiklal Marşı okunuyor. Bu da beğenilen tablo değil. Öbür taraftan da bu tıp konularda da bir anda karar vererek geçiş yapamazsınız, süreç ister. Zira yapılmış kontratlar var. Geçen sene bu hususta en çok zorlanan kulüplerden biri olduk. Kimi yabancı oyuncuları takıma dahi alamadık. Ocak ayında bir değişiklik yaptılar lakin beyhude, bize yararı olmadı.” diye konuştu.

“Biraz olsun müsamaha ve anlayış bekliyoruz”

Kulüpler Birliği Vakfı olarak Üstün Lig’e yeni çıkmış ekipleri beklediklerini anlatan Çebi, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu ekipler yeni tescil edilecek. Bir de seçimi olan kulüp var. Oradaki liderlerinin netleşmesini istiyoruz lakin görünen o ki mevcutlarla Kulüpler Birliği olarak toplantıyı yapıp pazartesi günü federasyon liderine ve idaresine, oradan çıkacak sonucumızı iletmek istiyoruz. Farklı görüşler var. A kulübü ’14’ün tamamı oynasın’, b kulübü ’16 olsun’, c kulübü ‘8 yerine 10 olsun’, bir de ’14 olsun fakat 10’u alanda olsun’ niyeti var. Oburların görüşlerini almadığım için Kulüpler Birliği Lideri olmam niçiniyle fazla fikir beyan etmek istemiyorum. Fakat sıradan olarak şunu söylemek istiyorum; milyonlarca avro verdiğiniz insanları alana çıkarmamak da beğenilen bir şey değil. Şu krizde, iktisatta yaptığınız kontratlar var. Oyuncu ‘git’ söylemiş olduğinizde gitmiyor. şimdi her mevzuda pandemiden kaynaklanan külfetler var. Biraz olsun müsamaha ve anlayış bekliyoruz.”

Kulüplerin harcama limitleri

Kulüplerin harcama limitleri konusuna da değinen Çebi, “Özellikle bu dönemden kaynaklı TFF’den müsamaha talebi var. Bakalım sonuç nereye gelecek.” sözünü kullandı.

Şampiyonlar Ligi’nde oynamalarından dolayı Beşiktaş için harcama limitleri konusunda kolaylık beklediği tarafındaki açıklamasının hatırlatılması üzerine Çebi, “Limitlerimizi hayli geriye çekiyorsunuz. Bu sene daha da çekecekler, bunu yapmayın. Bilhassa Beşiktaş için hiç yapmayın, hatta torpil yapın. Zira biz ülke puanı açısından değerli şeyler yapmak istiyoruz. aslına bakarsanız buna mecburuz. Bu bizim görevimiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kulüpler Birliği Vakfının kaygılarının büyük olduğuna dikkati çeken Çebi, şunları söylemiş oldu:

“Yabancı oyuncu konusu; lig kaç kadroyla oynanacak, kimisi ‘4 düşmesin 3 düşsün’, kimisi ‘2 düşsün’ diyor. İster istemez her insanın bir bakış açısı var. Bütün sıkıntı yanlışsız olanı yakalayarak ve federasyonla işbirliği halinde yaparak bu işleri götürmek. Bizim dediğimiz de gerçek olmayabilir. Biz de her vakit doğruyu söylemeyebiliriz. Ne de federasyonun ‘dediğim dedik’ hali gerçek olmaz.”

Harcama limitler konusunda bir kolaylığın sağlanması ile ilgili umutlu olup olmadığı sorusuna Çebi, “Şampiyonlar Ligi’nde olmamızdan kaynaklanan limit artışı bundan öncedenki seniçin geri geleni bile karşılamıyor, bilmiyorum izah edebildim mi? ötürüsıyla kahır orada büyük. Umarım aşarız. Biz kaygımızı anlattık, anlayacaklarını umuyorum lakin biz de onları anlamalıyız. Onların ortasında de bize para veren bankalar ve yetkilileri var. Para harcayarak geri getiremediğiniz vakit, size para veren kurumlar güç durumda kalıyor. Onların da devlete, kamuya, mevduat sahiplerine verdiği hesap var. Ortak bir yol bulmalıyız. Ne uçup kaçalım ne bizim gırtlağımıza nefes alamayacak biçimde bassınlar. Ortada bir yol bulmamız lazım. Ne onların dediği ne bizim dediğimiz. Bize bıraksalar biz uçmak istiyoruz, onlara bıraksak onlar da ‘oturun yerinizden kalkmayın’ diyor. bu biçimde ortada bir yerde buluşacak biçimde oluşacak politikayı gerçek buluyorum. Onlara da bunu ilettik.” biçiminde yanıtladı.

Abdullah Avcı’nın durumu

Eski teknik yöneticileri Abdullah Avcı’ya verilecek para konusunda yaşadıkları soruna değinen Çebi, “Avcı ile tekrar görüşeceğimi düşünmüyorum. Avukatıyla son sefer görüşeceğim. daha sonrasında türel süreci devam ettirmeyi planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Avcı ile daha evvel daima görüşme ortasında bulunduklarına dikkati çeken Çebi, “Orta bir yol bulmaya çalıştık fakat hukuktan ve müracaatlarından hiç bir biçimde geriye adım atmadı. Ancak son bir kez daha önümüzdeki günlerde kendisinin avukatları vasıtasıyla artık mecburen görüşeceğiz. Öteki türlü diyalog kurmuyor. Telefonu açıyor lakin daha sonra devamı gelmiyor. Ya avukatıyla istediğimiz üzere sulh yapacağız ya da hukukun devam ettiği yere kadar devam ettireceğiz.” sözlerini kullandı.

Abdullah Avcı ile yaptıkları toplantıdan sonuç almamalarının kendisinde hayal kırıklığı yaratıp yaratmadığı sorusunu yanıtlayan Çebi, “bu biçimde gideceğin zannetmiyordum. Bir türlü hukuktan geri adım atmadı. sebebini de bilmiyorum. Hukuken almak istediği diğer sayı, bizim sulh olarak vermek istediğimiz diğer bir sayı. ‘Paranın da ne ehemmiyeti var’ denilen dünya artık kalmadı. Paranın da ehemmiyeti varmış. Artık sonucu kendisi verecek. Ben hürmet duymaktan öteki bir şey yapamam. Bir birey ve hakları var. ‘Adaletin kestiği parmak acımaz’ diyeceğiz ancak biz son bir kere yolunda bulunalım daha sonrasında bakacağız. Onlar burada hancı, ben yolcuyum. Onlar yarın dönüp bu kapılardan yeniden geçecekler. Kapıyı kapatmamak lazım.” diye konuştu.

Gelecek dönem seyircili maçların olup olmayacağı konusuna değinen Çebi, “Taraftarların bir an evvel gelmelerini istiyoruz. Taraftarsız hiç tadı tuzu olmadı. Bu mevzuda en keyifsizlerden biri benim. O yüzden federasyona baskı yapıyoruz. Federasyon da haklı olarak bakanlığa, Cumhurbaşkanımıza bu mevzuları taşıyor. Muhtemelen bu yazın sonunda aşılamayı yüzde 60-70 oranında tamamlamış olursak, ağustos ayında önlemli olarak muhakkak sayılarda taraftarlara açılacağını varsayım ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.