Afgan göçmenler Edirne’ye akın etti; kentte alarm verildi

semaver

Active member
Afgan göçmenler Edirne’ye akın etti; kentte alarm verildi Taliban’ın idaresi ele geçirdiği Afganistan’dan daha evvel Türkiye’ye gelen göçmenler içinde, ‘Yunanistan, Edirne’de hudut kapılarını açtı. Hudut kapıları, 28-31 Ağustos tarihleri içinde açık tutulacak’ paylaşımlarıyla söylentiler süratle yayıldı. Paylaşımları okuyan kimi Afganistanlılar, söylentilere inanarak, daha düzgün bir hayat için Avrupa umuduyla Edirne’ye akın etti. Büyük bir umutla huduttaki kente akın eden Afgan göçmenler, hudut kapılarının açılmadığını gördü.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Edirne’de yaşanan gelişmelerin akabinde güvenlik güçleri kontrolleri artırdı. Jandarma ve polis takımları, Yunanistan’a açılan Pazarkule Hudut Kapısı yakınlarında, yaptığı kontrollerde epeyce sayıda Afganistanlı göçmen nezaret altına alındı. Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları, Karaağaç Mahallesi’nden Pazarkule Hudut Kapısı’na giden kara yolunda tedbir alarak, gelen göçmenleri geri çevirdi. Vilayet girişinde de polis ve jandarma takımları geniş güvenlik tedbirleri alarak, gelen araçlar üzerinde uygulama yaptı. Otogar ve yolcu otobüsleri ortasında Afganistanlı göçmenlerin kentte girmeleri önlendi. Göçmenlerin bir kısmı yaşadıkları vilayetlere geri dönerken bir kısmı da kentte bekleyişlerini sürdürüyor.

SÖYLENTİYE İNANIP EDİRNE’YE GELDİLER

Yunanistan’ın kapılarını açtığı söylentisine inanarak Avrupa’da ömür umuduyla Edirne’ye gelen Afganistan asıllı Nurullah Vahip, “Yunanistan hudut kapılarını açtığı paylaşımı yapıldı biz de bunun için Edirne’ye geldik. Avrupa’ya gidip orada yaşamak istiyorum. Ben de Pazarkule Hudut Kapısı’na gittim ve kapının kapalı olduğunu gördük. İstanbul’dan taksi tutup buraya geldik. Daha evvel Yunanistan’a kaçak geçtim ve orada beni yakalayıp geri gönderdiler. Artık tekrar Yunanistan’a gitmek istiyorum” dedi.

Afganistanlı Şehmuz Kavaka da, “Bize Yunanistan’ın hudut kapısının açıldığını söylemiş olduler, bu yüzden Edirne’ye geldik. Maksadım Yunanistan’a oradan da Avrupa ülkelerine geçiş yapmak. Yapılan paylaşımın gerçek olmadığını gördük lakin gelmiş bulunduk. Arkadaşlarımla bir arada Yunanistan’a gitmek istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Yunan güvenlik güçlerinin sonda önlemlerini artırdığı görüldü. Yunanistan’ın hudutta yükselen dikenli telleri artırıp, devriyeleri sıklaştırdığı açıklandı.