Adrenalin iğnesi yapılan 6 yaşındaki çocuk kalp krizi geçirdi

semaver

Active member
Adrenalin iğnesi yapılan 6 yaşındaki çocuk kalp krizi geçirdi Geçen pazar günü Kadirli Devlet Hastanesi’nde yaşanan olaya nazaran; Salih ve Hacer A. çifti, 6 yaşındaki oğulları T.A.’yı, öksürük şikayetiyle gece saatlerinde hastanenin acil servisine götürdü.

Burada muayene edilen çocuğa tabip tarafınca adrenalin iğnesi yazıldı. İğne yapıldıktan birkaç dakika daha sonra kötüleşen T.A., kusarak bayıldı. Kalbinde çarpıntı ve spazm oluştuğu belirlenen T.A., burada yapılan tedavinin akabinde 9 saat daha sonra kendine geldi ve taburcu edildi.

“ÇOCUĞUM ANİDEN BAYILDI”

Baba Salih A., olayla ilgili şunları söylemiş oldu:

“Saat 3’te çocuğum, sahura kalktığımızda, boğazından dolayı hırıltısı falan vardı, ondan dolayı rahatlaması için Kadirli Devlet Hastanesi’ne gittik. Eşimle birlikte girişleri yaptırdıktan daha sonra ne tespit yapılacağını evraklara yazdı, iki tanede iğne verdiler. sonrasındasında müşahedenin önündeki enjeksiyon tarafına geçtik. İğnesini yaptırdıktan daha sonra hemşire çocuğun nabzında düşüklük olup olmadığını sordu, ben de ‘yok’ dedim. yeniden ‘Damardan yapılıp yapılmayacağını doktora sorun’ dedi.

Biz de tekrar gittik çocuğumuzla birlikte, tabip hanıma sorduk, damardan olacağını söylemiş oldu. Hemşirelere o talimatı verdik. O biçimde damardan girdiği sırada çocuğum apansız bayıldı, çırpındı, kusmalar geldi, gözü kaydı, morardı. sonrasındasında acil kısmına alındı. Talih yapıtı uzman hekimin gelmesiyle, verdiği talimatlarla fazlaca şükür atlatıldı. Bugün Kadirli Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikayette bulunduk.”

“KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİNİ SÖYLEDİLER”

Anne Hacer A. ise “Oğluma iğne yapılır yapılmaz, 30 saniye geçmedi daha, ayağa kalkmadan oğlumun ağzından burnundan fışkırırcasına kusma geldi. Oğlum kucağımda morardı, morarınca yüzüne baktım, nefesi kesildi yani. Ben ‘Oğlumu öldürdünüz’ diye bağırdım, çığlık attığımı hatırlıyorum. daha sonra herkes geldi, başımıza geldi, birisi çocuğu kırmızı alana götürdü, acil müdahale yerine. Orada ben artlarından koştum gittim, oğlumu makinalara bağladılar, kalp krizi geçirdiğini söylemiş olduler. Verdikleri ilaç adrenalinmiş” dedi.

Çocuğun ailesi, Kadirli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek sorumlulardan şikayetçi oldu. Olayı doğrulayan Kadirli Devlet Hastanesi yetkilisi, acil serviste yanlış tedavi uygulayan tabip ve hemşire hakkında idari soruşturma başlatıldığını söylemiş oldu.