87 bin TL’ye konut almak istedi, 114 bin TL’lik borç senedini görür görmez şok oldu

erkan_623

New member
Antalya’da yaşayan turizm çalışanı 38 yaşındaki Yaşar İnce, 2017 yılında konut almaya karar verdi. İnternetten ilanlara bakan İnce, teze göre 1+1 odalı 65 metrekarelik bir mesken için 87 bin TL’ye karşı tarafla anlaştı. bir arada satış için tapuya gidildiğinde İnce karşı tarafa 84 bin 400 lira elden nakit para verdi, kalan 2 bin 600 TL için ise iki farklı senet yapıldı. Üzerinde rastgele bir fiyat belirtilmeyen iki boş senedi de imzalayan İnce, yaklaşık 1 hafta daha sonra kalan parayı yatırdı. İnce, karşı taraftan senedin birisini aldı, ötekini ise alamadı. Bu sırada satın aldığı meskende öteki bir kişinin oturduğunu goren İnce, bir türlü meskenine giremedi. Konutu satın aldığı kişinin hareket ve telaffuzlarından şüphelenen İnce, tapusunu aldığı lakin hiç oturamadığı konutunu 82 bin TL karşılığında diğer bir bireye sattı. Ortadan geçen vakit daha sonra İnce, icradan gelen faizleriyle birlikte 114 bin borcu görür görmez neye uğradığını şaşırdı. Soluğu mahkemede alan İnce, 3 yıl boyunca hukuk savaşı verdi. Karşı taraf ise konutun 140 bin TL karşılığında anlaşıldığını, İnce’nin de 50 bin TL peşin verip, 90 bin TL’yi senet yaptırdığını ve bu fiyatı ödemediğini ileri sürdü. Görülen davalar kararı meskeni satan şahıslar hür bırakılırken, İnce’nin elinde ise imzasının bulunduğu boş senedi kaldı.

ÇOK BÜYÜK BOŞLUĞUMA GELDİ

Hukuk gayretini sürdüreceğini belirten Yaşar İnce, bir anlık dalgınlıkla 2 bin 600 TL’lik iki boş senede imza attığını söylemiş oldu. İnce, “bu biçimde temmuz ayıydı, oruç tutuyordum ve fazlaca büyük boşluğuma geldi. Senetleri imzaladım ancak rastgele bir sayı yazmadım. Boş senede imza atmış bulundum. Konutun tapusunu imzalamadan evvel tapu memurunun önünde parayı teslim ettim” dedi.

SENEDİN BİRİSİNİ ALABİLDİM

Satın aldığı meskende diğer bir kişinin oturduğunu ve bu yüzden konuttaki şahısla tartışmalar yaşadığını aktaran İnce, “Evin içerisindeki şahsı çıkaracaklarını söylemiş olduler, 3 hafta geçti meskenin ortasındaki şahıs çıkmayacağını söylemiş oldu. Arbedeler başladı. 1-2 ay geçti, mesken sahibi bir daha çıkmamakta ısrar edince karşı tarafın da konuşmaları ve halleri şüphelendirdi. 2 bin 600 lirayı ondan sonrasında ödedim fakat senedin birisini aldım, ötekini vermediler, oyaladılar. Ardından içerisindeki şahıstan daha evvel konutu satın almışlar lakin onu da mağdur etmişler” sözlerini kullandı.

ONLARDAN KURTULMAK İÇİN MESKENİ SATTIM

Kuşkularının artması üzerine meskeni satma sonucu aldığını belirten İnce, “Ben bunlardan kurtulmak için 82 bin liraya meskeni diğerine sattım. Borçlar falan vardı, onlar fikir elime 60 bin lira geçti. Boş imzaladığım 2 bin 600 liralık senet, bana 90 bin TL icradan faizleriyle birlikte 114 bin TL olarak geri geldi. Maaşımın 4’te 1’i icra için kesiliyor” dedi.

3 PALAVRA BİR DOĞRUYU GÖTÜRDÜ

İnce, şahısların hür bırakılmasına mana veremediğini lisana getirerek, şunları söylemiş oldu: “Hakime, savcıya yanlış bilgi verdiler. Ben tek şahısım, onlar üç kişi. Onlar üçü bir palavra söyleyince, üç palavra bir doğruyu götürdü. Onlar, ‘Satışı 140 bin TL’ye anlaştık, bize 50 bin nakit verdi, 90 bin TL senet yaptık’ dedi. Bu dönemde 90 bin TL kim senet yapıp mesken verir. Hele benim üzere bir beşere. Üzerimde hiç bir şeyim, ödeme desteğim yok. Buna karşın onlar haklı görüldü beraat aldılar ve evrakta sahtecilikten farklı bir mahkemeye sevk ettiler. İtirazlarım hala devam ediyor. Adaletin tecelli etmesini istiyorum. Makûs durumdayım. Ailemden, eşimden ayrılmak üzereyim.”

KAYNAK: İHA