45 yılda kazandığı 5 milyon liralık malı bir haftada dolandırıcılara kaptırdı

erkan_623

New member
Yaşlı adamı iş adamı rolüyle kandıran dolandırıcılar, Sucu’nun 500 bin liralık sıfır arabasıyla 4.5 milyon lira bedelindeki yerini bir kuruş bile ödemeden üzerlerine geçirdi.

74 yaşındaki Murtaza Cürmü, kendi bahçesinden ürettiği zeytinyağını toplumsal medya hesabından satmak istedi. Toplumsal medya hesabına 17 Ocak’ta “Satılık zeytinyağı” ilanı koyan Kabahati ile 2 Şubat günü bağlantıya geçen dolandırıcılar, zeytinyağından numune istedi. Zeytinyağını satma ümidiyle dolandırıcıların ofisine giden Sucu’yu, ağlarına düşürmeye çalışan dolandırıcılar kendilerini iş adamı olarak tanıttı. Dolandırıcıların iş adamı olduğuna inanan Kabahati, evvel 30 teneke zeytinyağını parasını almadan dolandırıcılara verdi. Dolandırıcılara güvenen Cürmü, 2021 model sıfır aracını da satmak istediğini söylemiş oldu. Sucu’nun teklifini çabucak kabul eden dolandırıcılardan biri 500 bin liralık aracı oğlunun üzerine devrettirerek satın aldı.

BİR KURUŞ ALMADAN 5 MİLYON LİRALİK MALINI DEVRETTİ

Zeytinyağı ile araba için Sucu’ya bir kuruş bile ödemeyen dolandırıcılar, Sucu’nun kendilerine olan inancının artması için işin içine kendisini bir bankanın şube müdürü ve polis olarak tanıtan 2 kişiyi dahil etti. Zeytinyağı ve otomobille yetinmeyen dolandırıcılar, Sucu’nun yerlerinin yerini göstermek için açtığı E-Devlet hesabının giriş ve bağlantı ayrıntılarını değiştirerek onun haberi olmadan 13 dönümlük yerini satış sürecine koydu. Kendisini banka müdürü olarak tanıtan şahsın dolandırıcıların bankada 10 milyon liralık hazır kredileri olduğu lafına kanan Cürmü, 8 Şubat günü de 13 dönümlük yerini de bir kuruş almadan devretti.

45 YILDA KAZANDI BİR HAFTADA KAYBETTİ

Dolandırıcılar satış süreçlerinin akabinde parasını isteyen yaşlı adama silah zoruyla “Paramı aldım” yazılı evrak imzalattı. Yaşlı adamı bir süre farklı mazeretlerle oyalayan dolandırıcıların Sucu’ya verdiği 2 banka çeki uydurma çıktı. İşin peşini bırakmayan Sucu’ya bu kere 4 milyon 900 bin lira pahasında senet verdi. Senedinde karşılıksız çıkması üzerine Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yolunu tutarak şahıslar kabahat duyurusunda bulunan Kabahati, 45 yıl Avrupa’da çalışarak elde ettiği mal varlığını geri alabilmek için hukuk çabası başlattı.

Bir haftada 5 milyon liralık mal varlığını nasıl kaybettiğini İhlas Haber Ajansı’na (İHA) anlatan 6 çocuk babası Murtaza Hatası, dolandırıcıların fabrikatör havasına kanarak onlara güvendiğini söylemiş oldu. İşin bu boyuta gideceğini varsayım etmediğini aktaran Cürmü, “Ben artık uykularımı kaybettim. Geceleri uyuyamıyorum” dedi.

“KREDİ ÇIKTIĞI ÜZERE PARAYI VERECEKLERİNİ SÖYLEDILER”

Dolandırıcıların Facebook hesabı üzerinden paylaştığı satılık zeytinyağı ilanı üzerinden kendisiyle bağlantıya geçtiğini paylaşan Hatası, dolandırıcıların kendisinden birinci vakit içinderda zeytinyağı almak istediğini söylemiş oldu. Bir iş merkezindeki ofise numune zeytinyağı götürdüğünü anlatan Cürmü, “Bende 30 teneke yağ olduğunu söylemiş oldum. Yağın hepsini satın aldılar. Bende parasını istedim. Onlarda paranın sorun olmadığını ödeyeceklerini söylemiş oldu Ortamızda bir samimiyet oluştu. Bana fabrikatör iş adamı havası verdiler. Bende onlara güvenerek 2021 model sıfır bir aracımın olduğunu ve satmak istediğimi söylemiş oldum. O esnada Alper Güler denen kişi oğluna alabileceğini söylemiş oldu. 475 bin lira fiyatta anlaştık. Gelip arabayı aldılar. Sonraki gün periyodu onun oğluna verdim. Akabinde yağ ve otomobilin parasını istedim. Bana kredi müracaatında bulunduklarını, kredi çıktığı üzere parayı vereceklerini söylemiş olduler” sözlerine yer verdi.

“BANKA MÜDÜRÜ 10 MİLYON LİRA HAZIR KREDİLERİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Dolandırıcıların topraklarının yerine bakma palavrasıyla E-Devlet giriş ve bağlantı ayrıntılarını değiştirdiğini kelamlarına ekleyen Kabahati, “O ortada E-Devlet hesabım açıkken araziyi tapu üzerinden sürece koymuş. Sonraki gün beni arayıp ‘Amca tapuya gidelim’ dedi. Bende ona ‘Ne tapusu niçin tapuya gidiyoruz’ dedim. O da E-Devlet üzerinden araziyi satış sürecine koyduğunu söylemiş oldu. Bende ona reaksiyon göstererek satmadığımı söylemiş oldum. Bana fiyatın ne kadar olduğunu sordu. Ben de arazinin dönümünün 450-500 bin lira ettiğini söylemiş oldum. Bana 350 bin liraya alabileceğini söylemiş oldu. O ortada içeri iki kişi girdiler. Biri kendisini bir bankanın şube müdürü olarak, başkası KOM Şubede vazifeli polis olarak tanıttı. Gelen müdürde bana bu bireylerin içeride 10 milyon lira kredilerinin olduğunu, tapuyu devrettiğim üzere parayı alabileceğimi söylemiş oldu. Beni ikna ettiler. Alper Güler ve Mert Çetin isimli şahıslarla tapuya gittik. Orada şekerim yükseldi. O ortada bana şekerli su getirdiler. Daha berbat oldum. Ben kötüyken periyot için imza atmamı istediler. Bende imzayı attım. Lakin nasıl imzaladım, bilmiyorum” diye ekledi.

“SİLAH ZORUYLA EVRAK İMZALATTILAR”

Ofise döndüklerinde kendisine silah zoruyla okumadan evrak imzalattıklarını aktaran Kabahati, “O sırada kendini polis diye tanıtan ‘O belgeyi imzala yoksa hakkında dolandırıcılıktan süreç yapacağım’ dedi. Bana silahını gösterip tehdit etti. Ben de o an okuyamadım. Bana silah zoruyla imza attırdılar. Evrakın fotoğrafını istedim. Onlar da attılar. Dokümana ‘Paramı aldım’ formunda yazmışlar. Ben o denli olduğunu bilseydim. Öleceğimi bilsem de imza atmazdım. Beni bankanın yanına çağırdılar. Oraya da gelen giden kimse olmadı. Nizip’te bana 2 çek verdiler. Çekler temelsiz çıktı. daha sonrasında reaksiyon gösterince bana 4 milyon 900 bin liralık senet verdiler. Senette karşılıksız çıktı. Adamın üzerinde bir şey yokmuş. Arabayı diğerine satmışlar. Tarlamı da satmışlar, 3 el değiştirmiş. Benim 4.5 milyon liralık toprağımı 400 bin liraya satmışlar. Ben malımı onlara bırakmayacağım. Sonuna kadar takip edeceğim. Bugün bir ay oldu lakin adamlar hala ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Bunlar diğerlerini da dolandırmışlar. Bunlar nasıl hür geziyor. Yetkililer bunlara ‘dur’ desin” diye konuştu.

“45 YILDA ÇALIŞARAK KAZANDIĞINI 3-5 GÜNDE KAYBETMEMELİ”

Dolandırılan Sucu’nun avukatı Cihan Mercimek ise kendilerini kamu bakılırsavlisi olarak tanıtan dolandırıcılar hakkında kabahat duyurusunda bulunduklarını söylemiş oldu. Soruşturmanın şuanda savcılık tarafınca yürütüldüğünü tabir eden Mercimek, “Şüphelilerin kimlikleri tespit edilip sözleri alınıyor. beraberinde da Asliye Hukuk Mahkemesinde hileye dayalı tapu iptali tescil davası açtık. Şuanda kelam konusu yerde önlem sonucu var. Biz şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılmasını bekliyoruz. Murtaza beyefendi kaybettiği malların yenidendan kavuşmalıdır. Yaklaşık 45 yıl Avrupa’da personellik yaparak elde ettiği mal varlığını burada 3-5 gün ortasında kaybetmemelidir” dedi.

KAYNAK: İHA