4,5 aylık gebeyken kanser oldu, kızını sıhhatle dünyaya getirdi

erkan_623

New member
İzmir’de sigortacılık yapan 40 yaşındaki Gülcan Parmaksız, ikinci bebeğine gebe kaldı. Gebeliğinin 18. haftasında göğsünde ele gelen bir lezyon ve ağrı hisseden Parmaksız, hiç vakit kaybetmeden durumu bayan hastalıkları ve doğum uzmanına bildirdi. Yapılan tetkikler kararında göğüs kanseri teşhisi konan hastanın hem de hamile olması niçiniyle Medicana International İzmir Hastanesinde bir kurul oluşturuldu. Bayan doğum, onkoloji, genel cerrahi ve anestezi uzmanlarından oluşan kurul, evvel tedavinin haline karar verdi. Buna göre genel cerrahi tarafınca göğüs hami operasyonu ve koltukaltı örneklenmesi gerçekleştirilirken, çıkan patoloji sonuçları da yurt dışına gönderilerek genomik risk haritalandırılması yapıldı. Yüksek risk tespit edilen hastaya, adjuvan kemoterapisi planlandı. Gülcan Parmaksız, 4 kür kemoterapiyi 21 günde bir 34 haftada aldı. Hikaye ismini verdiği kızını 38. haftada sıhhatle kucağına alan anne, yaklaşık bir ay boyunca kızını emzirdikten daha sonra tedavisine devam edecek. Hastalığını öğrendiğinden bu yana olumlu düşündüğünü belirten Parmaksız, “Allah bize kız evlat nasip etti ve ismini Hikaye koyduk. O da kendi hikayesi ile doğdu” diye konuştu.

MAKÛS DÜŞÜNMEDİM OLUMLU OLDUM

Anne Gülcan Parmaksız, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Gebeliğimin 18. haftasında göğsümde bir sertlik hissettim. Hiç beklemeden durumu bayan doğum hekimime ilettim. Yapılan tetkiklerde 2. evre göğüs kanseri teşhisim konuldu. Tabiplerimiz beni hayli düzgün bir biçimde yönlendirdi. Tüm doktorlarımıza, sıhhat çalışanlarımıza, hastanemize hayli teşekkür ediyorum. Ameliyatımı oldum, kitlem alındı. Gebeliğim devam ediyordu ve gebeliğin sonlanmasını asla istemiyordum. İkinci bebeğime isteyerek gebe kalmıştım. Tabiplerimiz de beni telkin etti. Koordineli biçimde ilerledik ve dünya tatlısı kızımı kucağıma aldım. Tedavim elbette devam ediyor. Önümüzde süreçler var. Onkoloji hekimlerimizle sürecimizi tamamlayacağız ve öykümüzü kızımla hoş bir biçimde tamamlayacağız. Hastalığı birinci öğrendiğimde kaygılarım oldu lakin tabiplerimiz beni fazlaca rahatlattı. Süreçle ilgili yaşayacağımız düşünceleri da anlattılar lakin karamsar olursam hiç bir sonuca varamayacağımı düşündüm. Müspet oldum, makûs düşünmedim. Benim 10 yaşında Ömer isminde bir oğlum var. Bir kızımız olursa onun da isminin Hikaye olmasını isterdik. Yani kızımın isminin Hikaye olacağı daha evvelde muhakkaktı. Allah bize kız evlat nasip etti ve ismini Hikaye koyduk. O da kendi hikayesi ile doğdu.” Anne Parmaksız, bu süreçte eşi Murat Parmaksız’ın da kendisine takviye olduğunu söylemiş oldu.

ÇOK SIK RASTLANAN BİR DURUM DEĞİL

Medicana International İzmir Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gayem İnayet Çelik de kanser tedavisi sürecinde hastanın bayan doğum tarafınca yakın bir biçimde takip edildiğini belirtti. Çelik, “Bu müddet zarfında bebeğinin gelişimi, kan akımı yakından takip edildi. Bir sorun olmadığı görülünce bebek olağan vaktinde, 38. haftada sezaryenle doğdu. çok sağlıklı bir kız bebek oldu. Her şeyin yolunda gitmesi bizi hayli keyifli etti. Bunda en büyük etken hastanın müspet olmasıydı. Hastalığın başlangıcından itibaren çok güler yüzlüydü. Biz de ona bu seyahatinde yardımcı olduk. Hastamız, 3-4 hafta bebeğini emzirebilecek. Akabinde da hamileyken alamadığı kemoterapi tedavilerine başlanacak. Bu durumun örnekleri var fakat epey sık rastlanılan bir durum değil” bilgisini verdi.

BEBEK HİKAYESİ İLE BİRLİKTE GELDİ

Medikal Onkoloji Uzmanı Gülcan Bulut ise şunları söylemiş oldu: “Hastamıza genel cerrahide göğüs gözetici operasyonu ve koltukaltı örneklenmesi yapıldı. Riski pahalandırmak üzere çıkan patoloji sonuçlarının genomik risk haritalandırılmasını yurt haricinde yaptırdık ve yüksek riski görür görmez göğüs kurulumuzda durumu değerlendirdik. Neonatolog, bayan doğum grubu, genel cerrahi ve onkolojinin ortak sonucuyla adjuvan kemoterapisini planladık. Hastamız, kemoterapiyi gebeliğin sonuna bırakamayacağımız biçimde yüksek riskliydi. Göğüs kanseri şayet tedavi edilmezse tekrar dönüş yapabilecek bir tümöre sahipti. Gebeliğin bitimini bekleyebilirdik lakin bu hastamızda bekleyemedik ve tedavisine başladık. 4 tedaviyi 21 günde bir 34 haftada tamamlayacak biçimde bitirdik. Bebek de olağan sürecini bekledi ve sağlıklı olarak dünyaya geldi. Anne de şu an hayli sağlıklı lakin gebelikten daha sonra tedavisi devam edecek. Bebeğimiz hikayesi ile gelmiş oldu. Annesi de Hikaye de kıssaları ile örnek oldu” tabirlerini kullandı.

ÇAĞIN EN BÜYÜK HASTALIKLARINDAN BİRİ

Genel Cerrahi Uzmanı Varlık Erol, hastanın tedavi sürecinin multidisipliner bir yaklaşımla sürdürüldüğünü tabir etti. Erol, “Meme kanseri, çağımızın en değerli hastalıklarından biri. Biz bu süreçte yalnızca anneyi değil hem anneyi tıpkı vakitte bebeğini düşünerek hareket ettik. Bu da multidisipliner bir grup anlayışını gerektiriyordu. Hem bayan doğum uzmanlarımız hem onkoloji uzmanlarımız hem genel cerrahi birebir vakitte anestezi uzmanlarımız devreye girdi. Yaptığımız tetkiklerde evvela tedavinin formuna karar verdik. Birinci etapta cerrahi uygulanması sonucu çıktı. Gerekli cerrahiyi yapıp tümörü büsbütün temizledikten daha sonra kurulda çıkan patoloji raporlarıyla birlikte değerlendirip hastamızın ilaçlı tedavisi devam etti” kelamlarına yer verdi.

KAYNAK: İHA