35 yıldır hayatını yaralı hayvanlara adadı

erkan_623

New member
Memur emeklisi, 1 çocuk babası Cemal Güneş, 35 yıl evvel Karayolları Genel Müdürlüğü’nde bakılırsav yaparken, yolda arabanın çarptığı yaralı köpeği veterinere gdolayıp tedavi ettirdi. Köpeğin güzelleşmesinde katkısı olduğu için memnunluk duyan Güneş, daha sonraki süreçte de hayvanların istekli bakıcısı oldu. senelerca hayvanların bakımını ve beslenmesini üstüne alan, yaralı hayvanları tedavi ettiren Güneş, emekli olduktan daha sonra 2011 yılında Gaziantep Canlı ömrünü Güzelleştirme Derneği’nin kurulmasına da takviye oldu.

YARALI KÖPEK HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

hayatını hayvanlara adayan Cemal Güneş, ”35 yıldır bu işi yapıyorum. Son 10 yıldır da dernekleşerek resmi bir biçimde yapıyoruz. Sahipsiz sokak hayvanlarına bakıyoruz. Yaralanan ya da azap goren hayvanlara ulaşıp tedavilerini gerçekleştiriyoruz” dedi. Güneş, “30 yıl kamu kurumlarında çalıştım ve daima yollarda gelip giderken sokak hayvanlarının yaralandığını, kimsenin sahip çıkmadığını görüyordum. Bu duruma hayli üzülürdüm. Zira birden fazla ya kazaya uğramış, araçlar çarpmış ya da insan şiddetine uğramış oluyordu. Kimse ardını dahi dönüp bakmıyordu. Benim vicdanım elvermiyordu. Bir gün yaralı bir hayvan gördüm ancak duramadım. Meskene geldim uyuyamadım, kalkıp, gidip o hayvanı bulup veterinere götürerek tedavi ettirdim. bu biçimdece memuriyet hayatım boyunca yaralı ya da azap görmüş olan hayvanları kendi imkanlarımla tedavi ettirdim.”

EMEKLİ OLDU, DERNEK KURDU

Emekli olduktan daha sonra hayvanseverlerle dernek kurarak, daha fazla hayvana yardım eli uzattıklarını, boş vakit içinderında da kedi ve köpekleri beslediğini anlatan Cemal Güneş, şöyleki konuştu: “Dernek olarak bize ulaşanların ihbarı doğrultusunda yaralı ve bakıma muhtaç hayvanlarımızı alarak barınağımıza getiriyoruz. Burada veterinerlerimiz tedavilerini gerçekleştiriliyor ve daha sonraki bakımlarını yapıyoruz. çabucak sonrasında barınağımızda hayatlarını sürdürmelerini sağlıyoruz. Bunun haricinde kentin farklı noktalarında besleme alanları oluşturduk. Her gün bu alanlara giderek beslemelerini yaparak, günü hayvanlarla iç içe geçiriyoruz.”

BU, VİCDAN VE MERHAMET İŞİDİR

Cemal Güneş, bir canlının yaralarını sarma hissinin ‘tarif edilemez’ olduğunu ve ömrünü hayvanların içinde geçirdiğini söyleyerek, ”Genelde yaptığımız işten dolayı uygun reaksiyonlar alıyoruz. Bilhassa yaralı hayvanlar konusunda daha fazla takviye bekliyoruz. Biz, sağlıklı hayvanları yalnızca besliyoruz. Bunun haricinde yaralı ve sakat hayvanların ise tedavi ve bakımlarını üstleniyoruz. Ömrüm, hayvanların ortasında geçti. Bu bambaşka bir his, büsbütün vicdan ve merhamet işi. Her hayvanın farklı bir öyküsü var. Ömrüm yettikçe hayvanlara yardım etmeye devam edeceğim.”

KAYNAK: DHA