15 yıllık hobisiyle 4 çocuğunu okuttu, devlet dayanağıyla kendi işini kurdu

erkan_623

New member
Aksaray’da 15 yıl evvel gittiği kurs merkezinde tanıştığı rölyef ve ahşap maket sanatını hobi haline getiren Yüksel Önal (52), konutunda yaptığı rölyef tablo ve ahşap maketleri satarak üniversite okuyan 2’si kız 4 çocuğunu sıhhat dalına kazandırdı. Çocuklarını meslek sahibi yaptıktan daha sonra kendini geliştirerek iş yeri kurma sonucu alan Yüksel Önal, hobisi olan rölyef ve ahşap sanatı ile ilgili proje sundu. Projesi onaylanan Yüksel Önal’a birinci etapta 5 bin TL proje dayanağı verdi. Bu parayla gerekli süreçlere başlayan Yüksel Önal’a ondan sonrasında talep ettiği 146 bin TL kıymetinde 3 başka makine takviyesi verildi.

BAYANIN ELİNİN DEĞDİĞİ YER GÜZELLEŞİYOR

Aldığı makinelerle kendine çabucak bir atölye kuran Yüksel Önal işe koyularak 15 yıllık hobisini mesleğe dönüştürdü. Artık kendi işinin işvereni olan Yüksel Önal 3 yıl uzunluğunda yıllık 25 bin TL olmak üzere 75 bin TL daha desteklenecek. Yaptığı rölyef tablolarının ham unsurları başta olmak üzere, rölyef fotoğraf yazıcısı, baskı makineleri ve ahşap şekillendiren makinelerin takviyesini alan Önal, atölyesinde yaptığı eserleri yurt içi satışa çıkararak para kazanıyor. Önal, teşebbüsçü bayan olarak ömrüne devam ediyor.

15 YIL EVVEL HOBİ OLARAK BAŞLADI

Yaşadığı süreci anlatan Yüksel Önal, “15 yıl evvel hobi olarak başladım. daha sonrasında bayan teşebbüsçü olarak proje yapmaya karar verdim. Kurslara katıldım ve kazandım. 15 yıldan beri ben kendi ekmeğimi kendim kazanıyorum. Rölyef ve ahşap yapmaya çalışıyorum. Makinelerimizi onayladılar, yani daha bu biçimde teşebbüsçü, daha profesyonel yapmak istediğim için bunlara yönelik makineler istedim. Devlet destekledi sağ olsun. Teşvik etmek ismine, hiç bir bayan meskende oturmasın. Bayan elinin değip de yapamayacağı hiç bir şey yok, ben ahşap maketler yapıyorum. Bu bir erkeğin yapması gereken şeyler fakat ben bayan olarak yapıyorum. Yani bayan yapamaz denen hiç bir şey yok. Ben 4 çocuk büyüttüm, okuttum, üniversite okuttum. Bir kızım ameliyat hemşiresi oldu, bir kızım sağlıkçı, oğullarım birebir biçimde okudular. Okudular ayaklarının üzerinde duruyorlar. Kimseye bağlı kalmadan kendi gayretimle ve kendi irademle, kazandığım parayla onların bütün gereksinimlerini, bütün ihtiyaçlarını karşıladım. Devletimize fazlaca teşekkür ederim. Allah milletimize devletimize zeval vermesin” dedi.

KAYNAK: İHA