15 Temmuz’un en genç gazisi 14 yaşında gazi oldu!

erkan_623

New member
15 Temmuz gecesi Saraçhane’de G3 mermisiyle sol kolundan vurulduğunda 14 yaşında gazi olan Adviye Gül İsmailoğlu, hain darbe teşebbüsünün 5’inci yıl dönümünde o karanlık geceyi anlattı. Gazi İsmailoğlu, “Mahkemede hakim bana kelam hakkı verdiğinde, onlara daima sormak istediğim soruyu sordum, ‘Siz daha 14 yaşında küçük bir kız çocuğuyla baş edemediniz bu koca ülkeyi ele geçirmeyi nasıl düşündünüz’” dedi.

Türkiye’nin en genç gazisi

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üstünden 5 yıl geçti. O karanlık gecede ailesiyle birlikte Saraçhane’ye giden ve darbeciler tarafınca G3 mermisiyle sol kolundan vurularak gazi olduğunda 14 yaşında olan Adliye Gül İsmailoğlu, o geceyi anlattı. Saraçhane’de vurulduktan daha sonra hastaneye kaldırılan ve 4 gün boyunca ağır bakımda kalan İsmailoğlu, cesurca karşılarında durduğu darbecilerin kendisini vurmasıyla Türkiye’nin en genç gazilerinden biri oldu.

Ailecek helalleşip sokağa çıktık

Darbe teşebbüsü gecesinde yaşadıklarını anlatan Adviye Gül İsmailoğlu, “O gece aslında dedemlerdeydik bir aile toplantısı vardı. O esnada kimse telefonuna bakmadığı için biz bu hain teşebbüsü biraz daha geç saatlerde öğrendik. Meskene geldiğimiz vakit baktık ki Türkiye ayağa kalkmış. Biz de çabucak sokağa çıkmak istedik lakin annem bizi durdurdu yanlış bir şey yapmamamız için. Evvel Sayın Cumhurbaşkanımızın bir açıklama yapması gerektiğini söylemiş oldu. Biz ablamla hazırlanmaya başlamıştık o ortada. Abdestlerimizi almış, üstümüzü başımızı giyinmiştik. daha sonra Cumhurbaşkanımız halkı sokağa davet edince, annem, babam, ablam ve ben ailecek helalleşip sokağa çıktık. Çıkarken nereye gideceğimizi epeyce fazla bilmiyorduk aslında lakin o gece herkes nasibini alacağı yere gidiyordu. Milyonlarca insan tam olması gerektiği yerlerdeydi aslında” sözlerini kullandı.

Ellerimizde bayraklarımız vardı, bir tane silah bile yoktu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önüne gittiklerini söyleyen İsmailoğlu, “Burada asker kılığına girmiş hainlerden 15-20 tanesi yola barikat kurmuşlardı. Ellerinde G3 tüfekleri ile insanların geçişlerine müsaade vermiyorlardı. Bizde 150-200 kadar insandık, ellerimizde bayraklarımız vardı. Hiç kimsenin elinde bir tane silah bile yoktu. Yalnızca tekbirler getiriyorduk ve ‘asker kışlaya’ diye sloganlar atıyorduk. Onun haricinde saldırganca yaptığımız hiç bir şey yoktu. Onlar insanları ayaklarından vurmaya başlamışlardı. daha sonra vakit geçtikçe bizim sayımız arttı. Onların birer birer vurduğu beşerlerle gözümüzün korkmadığını anladılar” diye konuştu.

Cüretle dolduğumuzu hissettim

Ateş edenlerin kendilerini öldürmek için hareket ettiğini söyleyen İsmailoğlu, “Bu seferde bizi öldürme niyetiyle büsbütün taramaya başladılar. Mermiler yağmur üzere yağmaya başladı üstümüze. Herkes soruyor niye kaçmadınız diye. Garipti sahiden ben de hala anlamadım. Yolun başında bir tedirginlik var ise bile attığımız her adımda silah seslerini duymamıza karşın, yanımızdan geçen yaralılara karşın kaygımızın biraz daha azaldığını hissettim. Yürekle dolduğumuzu hissettim” formunda konuştu.

Sırtımda bir acı hissettim

Meskenden çıkmadan evvel annesiyle konuştuğunu söyleyen İsmailoğlu, “Çıkmadan evvel anneme sormuştum ‘orada ölürsek ne olacak’ diye, annemde ‘biz vatanımız için gidiyoruz oraya, şayet ölürsek şehit oluruz, kalırsak da gazi oluruz’ dedi. Benim yanıma bir yaralı düştü, bacağından vurulmuştu. Ben de refleks olarak ayağa kalktım ve sırtımda bir acı hissettim. bu biçimdea kadar onların bizim askerimiz olacağını, bizi vurmayacaklarını düşündüm. Plastik mermi zannettiğim mermi aslında gerçek mermiymiş” diye belirtti.

Bu ülkenin kahramanları bitmez

Merminin ciğerlerine ziyan verdiğini söyleyen İsmailoğlu, “G3 mermisi sol kolumdan girip kürek kemiğimi parçalamıştı ve ciğerlerime ziyan vermişti. Sırtımda 15 santimetre bir delik açarak çıkmış. Onların zalimliklerinin boyutunu ambulansların çıkamayışından, hastanelere giremeyişimizden anlamış oldum. Mahkemede hakim bana kelam hakkı verdiğinde onlara daima sormak istediğim soruyu sordum. Siz daha 14 yaşında küçük bir kız çocuğuyla baş edemediniz bu koca ülkeyi ele geçirmeyi nasıl düşündünüz. Bu ülkenin kahramanları bitmez” sözlerini kullandı.

Başı karanlık sonu aydınlık bir geceydi

O gece yaşadıklarını unutturmamak istediğini söyleyen İsmailoğlu, “Hep 15 Temmuz’u unutturmamak için çabaladım. O gece yaşadıklarımı anlatmaya ve insanlara aktarmaya çalıştım. Zira şayet o gece ölmediysem bunun bir niçini olmalıydı. 15 Temmuz bizim tarihimiz için epeyce önemli bir geceydi. Başı karanlık başlayıp, sonu epeyce aydınlık biten bir geceydi. Hepimiz için bir milat oldu. Bundan daha sonra yaşamamın niçinini yerine getirmeye çalışacağım elimden geldiğinde. Bu ülke ve ümmet için elimden geldiğince iyi bir insan olacağım” dedi.

Gelecekten ümidimizi kesmiyoruz

Yaşıtlarına ve büyüklerine söylemek istedikleri olduğunu belirten İsmailoğlu, “15 Temmuz’a kadar ‘bu ergenlerden bir şey olmaz’ kelamlarına karşı 15 Temmuz’da gençler şahadetleriyle, gazilikleriyle kendilerini kanıtladılar. Bundan daha sonrada ne büyüklerimizin ergenlerden ümidini kesmesini, ne de gençlerin gelecekten ümidini, kesmesini istiyorum. Z nesli olarak isimlendirilen gençlerin sokak röportajlarında konuşan ergenlerden epey daha fazlası olduğuna inanıyorum. Gelecekten ümidimizi kesmiyoruz. Bu ümmet için, bu topraklar için çalışmaya devam edeceğiz” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA