15 bin kişilik Guinness korosu

Suzan

New member
Türk müziğinin gelecek jenerasyonlara aktarılması ve Türkiye’nin her yerinde yaşatılması emeliyle hayata geçirilen proje, konservatuvar mezunu öğreticiler idaresinde gerçekleştirilecek ve 81 vilayetteki halk eğitim merkezlerinden amatör korolar kurulacak.

Projeye katılan sanatçı Esra İçöz, Elif Güreşçi, Melihat Gülses, Umut Akyürek, Aylin Şengün Taşçı ve Nazire Savran, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde çekilen tanıtım görüntüsü için bir ortaya geldi ve sevilen yapıtları genç solistler için seslendirdi.

Konuya ait açıklama yapan proje koordinatörü ve ses sanatkarı Aylin Şengün Taşçı, ülke çapında eğitim veren 999 halk eğitim merkezindeki koroların şuurlu bir biçimde yürütülmesi için birtakım kıstaslar geliştirerek, mevzuyu ele almaya karar verdiklerini söylemiş oldu.

Taşçı, proje için bir şartname oluşturduklarını belirterek, “15 yaş üzerindeki dileyen her insanın fiyatsız olarak katılabileceği bu koroları, bundan bu biçimde Türk müziği konservatuarı mezunu usta öğreticiler yönetecek.” dedi.

Usta şeflerin gerçekleştireceği çalışmayı uzaktan koordine etmek gayesiyle bir uyum merkezi oluşturduklarını ve 100 eser belirlediklerini aktaran Taşçı, şu biçimde devam etti:

“Türk müziğinde fazlaca bilinen, sevilen, her insanın hayli severek söyleyeceği bu 100 yapıtı stüdyoda yalnızca sazların seslendirdiği bir adeta karaoke yapar üzere alt yapıyla bütün halk eğitim merkezlerine ulaştıracağız. bununla birlikte ben bu yapıtları tek tek okunmuş hallerini de göndereceğim. ötürüsıyla hocalarımız katılan öğrencilere bu kayıtları dinleterek fazlaca rahat bir biçimde biroldukca şarkıyı öğretmiş olacaklar.”

Taşçı, korolar oluşturulduktan daha sonra ocak ayında Ulusal Eğitim Bakanlığının dayanağıyla her vilayetteki koroların konser vereceğini, her ilin en başarılı seçilen korosunun da bir öbür vilayette konser vermeye gideceğini aktardı.

“GUİNNESS REKORLAR KİTABI’NA BAŞVURACAĞIZ”

Projeye bir yarış heyecanı katmak için konserler verileceğine işaret eden Aylin Şengün Taşçı, şunları kaydetti:

“İş bununla bitmiyor, ikinci devir ocak ayından daha sonra bütün bu faaliyetlerin akabinde 2 aylık bir çalışma süreci daha gerçekleştirerek nisan 2023’te 15 bin şahıstan oluşan dev bir koro oluşturacağız. Türkiye’de bu projeye katılan herkesi büyük bir kentte ya İstanbul’da ya da Ankara’da büyük bir stadyumda bir ortaya getirerek dünyanın en büyük korosu olarak müziklerimizi seslendireceğiz ve bunun için de Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurarak bu çalışmanın kayıt altına alınmasını sağlayacağız.”

Korolarda hiç bir çıkarları olmadan bir ortaya gelen insanların içinde vakit içinde büyük bir sevgi geliştiğini ve dayanışma gücü ortaya çıktığını lisana getiren Taşçı, “Önemli olan burada insanların hayattaki o yorgunluklar, sorunlar, kaygılar çerçevesinde kısa bir müddetde olsa uzaklaşıp kendilerini memnun edecek, müzik üzere hoş bir uğraşıyla farklı bir pencereye yanlışsız yönelmeleri. Ben inanıyorum ki bütün Türkiye’de biz bu projeyle bunu sağlayacağız. Herkese fakat herkese kapımız açık.” sözlerini kullandı.

Taşçı, kimisi epeyce düzgün bilinen, kimisi az bilinen lakin hepsi Türk müziğinin bağrından çıkmış fazlaca kıymetli bestekarlar tarafınca ortaya çıkarılmış “Yıldızların Altında”, “Hatırla Ey Peri”, “Söyleyemem Derdimi”, “Değdi Saçlarıma Bahar Gülleri” ve “Gözlerin Mavi Mine Vuruldum Perçemine” üzere 10 makamdan 10’ar eser seçtiklerini ve projeye katılanlarla paylaşacaklarını kelamlarına ekledi.